Historie
Bosch – Bosch má co slavit
Jiří Štěpánek 01.03.2012 15:36
V roce 1886 založil Robert Bosch ve Stuttgartu „dílnu pro jemnou mechaniku a elektrotechniku“. Z ní se etablovala firma Robert Bosch GmbH, působící dnes již celosvětově včetně ČR.
Historii společnosti Bosch lze rozdělit do celkem pěti fází. V té první, od roku 1886 do přibližně roku 1900, byla Bosch malý podnik, který přežíval a svému majiteli vydělával na živobytí. Tento stav se změnil, když magnetoelektrické zapalovače začal ve velkém odebírat rostoucí automobilový průmysl. Když byla 15. listopadu 1886 otevřena Dílna pro jemnou mechaniku a elektrotechniku, spočívala práce, kterou zpočátku prováděli první dva pracovníci Roberta Bosche, v konstrukci a instalaci elektrických zařízení všeho druhu, včetně telefonních systémů a dálkových elektrických indikátorů hladiny vody. Provozní kapitál ve výši 10 000 německých marek, který Robert Bosch zdědil po svém otci, byl brzy vyčerpán. Společnost se udržela nad vodou pouze díky bankovnímu úvěru, za který se zaručili Robertovi příbuzní. A brzy byly nutné další úvěry. Robert Bosch většinu z nevelkých výdělků firmy investoval do nových strojů. V roce 1895 se podařilo po devíti obtížných letech veškeré dluhy splatit a podnikání v oboru elektrických instalací a výrobků se pomalu začalo vyplácet.
- Magnetoelektrické zapalování – výrobek s budoucností. Klíčovým milníkem vývoje společnosti se stalo magnetoelektrické zapalování. V roce 1887, pouhých několik měsíců po otevření dílny, vyrobil Robert Bosch na žádost zákazníka podle výrobku z produkce kolínského výrobce motorů Deutz magnetoelektrický zapalovač. Bosch v konstrukci magneta provedl několik zásadních změn a s tímto výrobkem dosáhl prvních ekonomických úspěchů.
Bosch se stává globálním dodavatelem automobilové techniky. Ve druhé fázi své historie, zhruba od roku 1900 do roku 1925, se společnost v oblasti automobilové techniky pevně usadila. Současně se začala internacionalizovat a zakládala první prodejní pobočky a výrobní provozy mimo Německo. Toto období však bylo postiženo dramatickým rozvratem, který přišel se ztrátou majetku a aktiv mimo Německo po první světové válce a s rekonstrukcí firmy. Jak se magnetoelektrické zapalování dále vyvíjelo, přicházely od roku 1898 z automobilového odvětví další a další objednávky. Bosch se stal dodavatelem automobilového průmyslu a společnost netušeným způsobem rostla, což bylo spojeno i s úspěchem automobilu. Zatímco v roce 1900 zaměstnávala necelé čtyři desítky zaměstnanců, do roku 1907 jejich počet dosáhl téměř tisícovky. Spolu s britským partnerem Frederickem Simmsem vznikly v Anglii a Francii první prodejní pobočky mimo Německo (1898 a 1899) a brzy měl Bosch zastoupení v téměř všech evropských zemích. A od roku 1906 i na jiných světadílech. Sem patřily pobočky v USA a Jižní Africe (1906), Austrálii (1907), Argentině (1908), Číně (1909) a v Japonsku (1911).
1925 až 1960. Ve třetí fázi historie společnosti, která trvala zhruba od roku 1925 do 1960, byly zakládány nové obchodní jednotky, které působily v oblastech mimo automobilovou techniku, a měnily se stanovy společnosti. V této fázi se Robert Bosch stáhl z aktivního působení ve svém podniku. Ve své poslední vůli datované rokem 1937, tedy pět let před svojí smrtí v roce 1942, položil základy stanov společnosti, které platí dodnes. Na toto období však také vrhl stín národní socialismus a druhá světová válka. Po skončení války v roce 1945 musela společnost opět nově budovat výrobní a obchodní sítě mimo Německo, stejně jako výrobní zařízení zničená přímo v Německu. Nové obchodní jednotky, jako Elektrické nářadí, Junkers Gasgeräte (výrobce plynových kotlů), Blaupunkt (rádiové přijímače do automobilů i domácností), Fernseh GmbH (zařízení pro televizní studia), Kinobauer (kinoprojektory) nebo Domácí spotřebiče postavily společnost opět brzy na nohy. Mezi milníky restrukturalizace patří první elektrické nářadí (1928), první evropské sériově vyráběné autorádio společnosti Blaupunkt (1932) a první chladnička Bosch (1933). V tomto období vznikla nová obchodní jednotka i v segmentu automobilové techniky. To mělo dlouhodobý efekt na posilování tohoto obchodního sektoru společnosti Bosch. Tímto novým počinem byl vstřikovací systém pro vznětové motory nákladních automobilů (1927), který byl od roku 1936 k dispozici i pro osobní vozy a který představoval technický základ následných vstřikovacích systémů pro zážehové motory.
1960 až 1990. Bosch se mění na globální technologickou skupinu. Čtvrtou fázi své historie, zhruba od roku 1960 do roku 1990, zahájila společnost Bosch zaváděním rozsáhlých reforem své struktury a stanovy. Konec této fáze je spojen s pádem železné opony. Již v roce 1959 přednesl výrobní ředitel Eugen Hagmaier referát o budoucím směřování skupiny Bosch Group, v němž analyzoval situaci společnosti zejména z pohledu výroby, a formuloval odpovídající závěry. Téhož roku byly zahájeny práce na restrukturalizaci společnosti na divize. První byla divize Power Tools (Elektrické nářadí), která byla založena v roce 1960.
Od roku 1990. Pátá fáze historie společnosti Bosch začíná rokem 1990 a trvá do současnosti. V ní dochází k otevření východoevropských trhů, k rychlejšímu růstu asjských ekonomik a ke vzniku globálních sítí vývojových, výrobních i prodejích. V roce 1993 předal Marcus Bierich předsednictví v představenstvu Hermannu Schollovi. Studená válka byla za námi a státy bývalé Varšavské smlouvy procházely procesem demokratizace, což pro společnost Bosch znamenalo rovněž nové příležitosti a nové trhy. V tomto okamžiku však globální ekonomika procházela nejhlubší fází větší recese. Tato recese, kterou společnost Bosch pociťovala již od léta 1992, vedla k racionalizačním opatřením a k propouštění v německých závodech v období 1992-1994. Současně se však stále intenzivněji projevovalo úsilí o vstup na zahraniční trhy otevírající se v Asii a ve východní Eropě. Podíl obratu generovaný mimo Německo, činící v roce 1993 ještě 49 %, stoupl do roku 2000 na 72 %.
Bosch v České republice
Na českém území je společnost Robert Bosch aktivní od konce 19. století, kdy obchodovala také s firmou Laurin & Klement. První oficiální pobočka Bosch byla založena roku 1920 v Praze a po nucené 44leté přestávce se po roce 1989 vrátila a od prosince roku 1991 je opět činná. V Česku sídlí několik na sobě nezávislých dceřiných firem Robert Bosch GmbH Stuttgart. Obchodní aktivity Bosch zajištují společnosti v Praze – firmy Robert Bosch odbytová, s. r. o., Bosch Termotechnika, s. r. o., a částečně firma Bosch Rexroth, s. r. o., v Brně. V Praze ještě sídlí dceřiná firma Bosch-Siemens Hausgeräte GmbH, společnost s 50% majetkovou účastí. Robert Bosch GmbH, která obchoduje s domácími spotřebiči – BSH domácí spotřebiče, s. r. o. Výrobní závody Bosch se nacházejí v Jihlavě – Bosch Diesel s. r. o., v Českých Budějovicích - Robert Bosch, spol. s r. o., v Brně – Bosch Rexroth, s. r. o., v Krnově a Albrechticích – Bosch Termotechnika, s. r. o. V České republice ve svých dceřiných firmách zaměstnává Bosch Group okolo 8000 pracovníků a celkový obrat Bosch Group v České republice dosáhl 1200 milionů euro.
Úspěšná továrna Bosch na jihu Čech
Společnost Robert Bosch v Č. Budějovicích byla založena 1. května 1992 jako společný podnik stuttgartského koncernu Bosch, GmbH a Motoru Jikov, a. s. V roce 1995 se koncern Bosch stal jediným vlastníkem společnosti v Českých Budějovicích. Pro novou společnost byl kompletně vystavěn nový závod s nejmodernějším vybavením a infrastrukturou na koncernové úrovni, s vlastním oddělením vývoje a výzkumu, včetně zkušebny pro dlouhodobé zkoušky. Přes 2300 zaměstnanců se podílí na výrobě a vývoji komponentů do osobních aut.
Hlavní výrobní program tvoří nádržové čerpadlové moduly, rozvaděče paliva/zpětné vedení paliva, plynové pedály, sací moduly, multifunkční pohony, škrtící klapky, víka hlav válců a moduly pro redukci NOx. Odběrateli jsou téměř všechny významné evropské, některé japonské, asijské a jihoamerické automobilky. Budějovická firma se řadí mezi atraktivní zaměstnavatele. Od roku 2005 se v soutěži Zaměstnavatel roku pravidelně umisťuje na čelních pozicích, naposledy v roce 2011 obsadila 1. příčku v anketě Zaměstnavatel regionu. Pražská centrála firmy Bosch v ČR uspořádala pro novináře prohlídku závodu v Českých Budějovicích, kde se mohli seznámit s moderním provozem i s plány rozšíření továrny o další výrobní prostory.