Historie
70 Let vozů Seat – 70 Let španělské produkce
Lukáš Dittrich 16.04.2024 03:08
Foto: Seat
Ačkoliv Seat jako společnost vznikl 9. května roku 1950, výroba automobilů byla zahájena až o tři roky později. Jinak řečeno, Seat loni oslavil 70 let produkce svých vozů. Na samém počátku stál typ Seat 1400.
Příběh automobilky Seat se začal psát v květnu roku 1950, kdy byla společnost Sociedad Española de Automóviles de Turismo (v překladu „Španělská společnost cestovních vozů“) oficiálně založena. Šlo o výsledek spolupráce španělské vlády, tamní průmyslové organizace Instituto Nacional de Industria a automobilky Fiat s cílem uspokojit rostoucí poptávku obyvatel Španělska po individuální dopravě. Generál Franco chtěl přilákat do země zahraniční investory, ale zároveň požadoval, aby se devadesát procent dílů vyrábělo právě ve Španělsku.
Foto: Seat
Nedlouho po vzniku společnosti Seat započaly stavební práce na předměstí Barcelony, kde začal být budován tovární komplex Zona Franca fungující dodnes. Postupným rozvojem infrastruktury a dalších dodavatelských podniků mladá automobilka dospěla do roku 1953, kdy začala sériově vyrábět automobily. Tou dobou ale ještě nebyla továrna úplně hotová, a tomu také odpovídalo množství vozů vyrobených během jedné směny i počet zaměstnanců. Těch bylo podle oficiálních zdrojů pouze 925 a denně v továrně Zona Franca bylo zhotoveno pět exemplářů typu 1400. První automobil sjel z výrobní linky 13. listopadu 1953.
Jak už mnozí asi dobře vědí, úvodní kapitola historie automobilky Seat byla spojená s licenční výrobou vozů Fiat, což byl i případ historicky prvního vyráběného vozu španělské značky. Jenže poměrně velký, luxusní, a tudíž i drahý Fiat/Seat 1400 (viz AR 8/’16) nemohl tak úplně naplnit představy o motorizaci Španělska, takže to úplný prodejní hit nebyl. V roce 1955 se podařilo plně dokončit továrnu a výrobní kapacita narostla na 10 tisíc vozů ročně. Seat 1400 se vyráběl jedenáct let a celkově vzniklo necelých 100 tisíc exemplářů.
Skutečný průlom přišel až v roce 1957 spolu se zahájením výroby Seatu 600. Tentokrát šlo o známý Fiat 600, jenž mimochodem kromě Španělska motorizoval v rámci licenční výroby také Balkán coby Zastava 750, přezdívaná Fica. Malý a cenově dostupný vůz byl přesně tím, co španělští zákazníci v 50. letech potřebovali, a z miniaturního Seatu se stala kultovní záležitost. Ve výrobě vydržel až do roku 1973 a během této doby Seat vyprodukoval 783 tisíc exemplářů.
V roce 1965 přišel další zajímavý moment spojený s obchodními aktivitami automobilky Seat. Tehdy totiž Španělé vůbec poprvé vyvezli své vozy na jiný trh. Šlo o zásilku typu 600 D čítající 150 kusů, která byla exportována do Kolumbie. V dalších letech začal Seat vyvážet své vozy do dalších států, jako například do Finska, Německa nebo Chile.
Foto: Seat
Přestože základem produkce byla licenční výroba, Seat se od začátku snažil přijít také s něčím vlastním. Jedním z prvních takovýchto automobilů se stal typ Seat 800 (viz AR 6/’18) vyráběný v letech 1964 až 1967. I tentokrát byl základem Fiat 600, ovšem s prodlouženou čtyřdveřovou karoserií. Nikdo jiný než Seat toto provedení nevyráběl. Automobilka zhotovila zhruba 18 tisíc kusů a dnes jde o zajímavou raritu. Už před tím ovšem Seat vyprodukoval několik originálních kreací. Třeba takový typ 1400 Visitas představoval Fiat 1400 bez střechy a bez dveří a sloužil návštěvníkům španělské továrny. Zajímavé bylo i miniaturní MPV Savio z roku 1964, postavené opět na základech Seatu 600.
Šestnáct let po zahájení produkce vozů Seat sjel z výrobní linky Seat 124 a za jeho volantem seděl sám tehdejší ministr průmyslu. Byl to totiž miliontý vyrobený automobil Seat. Na další milion vyrobených automobilů už Seat potřeboval pouze pět let. Dva miliony se totiž slavily v roce 1974. První originální a zcela samostatný typ Seat přišel v roce 1975. Seat toho roku otevřel v Martorellu vývojové centrum Seat Technical Centre (CTS), s jehož výstavbou započal už v roce 1973. Rozkládalo se na ploše 130 tisíc m2 a původně zde pracovalo 211 zaměstnanců. Koncem roku 1975 pak byl představen typ 1200 Sport Bocanegra (viz AR 8/’18). Je pravda, že jeho technické základy opět tvořily konstrukční celky z automobilů Fiat (127, 124 nebo 128) a design byl převzat z konceptu NSU Nergal, to ale nic nemění na faktu, že to byl první originální Seat. Mimochodem, název „bocanegra“ znamená „černá tvář“ a Seat tento motiv později několikrát zopakoval. Existovala třeba Ibiza Bocanegra a černou tvář má i nejnovější elektrická Cupra Tavascan (viz AR 5 a 10/’23).
Foto: Seat
Spolupráce s Fiatem postupně končila v osmdesátých letech, kdy do historie automobilky Seat začal promlouvat Volkswagen. Ten koupil první akcie v roce 1982 a v letech následujících Seat celý převzal, přestože se také uvažovalo o spojení s japonskými značkami Mitsubishi, Nissan nebo Toyota. Seat mezitím představil svůj později velmi populární typ Ibiza (1984) a postupně přicházely další automobily včetně prvního Toleda. Tím už se ovšem dostáváme do devadesátých let.
V kontextu 70. výročí výroby vozů Seat je dobré zmínit ještě jeden „produkční“ milník, k němuž se letos shodou okolností vztahuje 30. výročí. V roce 1993 totiž došlo k převedení produkce z výrobního závodu Zona Franca do moderního závodu v Martorellu, do nějž bylo investováno bezmála 1,5 miliardy eur. Slavnostního spuštění výroby se účastnil španělský král Juan Carlos a také Dr. Ferdinand Piëch, předseda představenstva VW Group. Na úvod se zde vyráběla druhá generace typu Ibiza a nový Seat Cordoba. V polovině devadesátých let se pak ve Španělsku slavilo také deset milionů vyrobených vozů Seat.
Španělská značka se prosadila nejen u zákazníků, ale také v motorsportu, kde se zrodilo jméno Cupra, později používané u oblíbených sportovních verzí různých typů Seat. Před pěti lety na rostoucí úspěch Cupry navázal další významný moment, když se Cupra osamostatnila a v poslední době přebrala od Seatu v rámci koncernu VW iniciativu. Nedávno bylo oznámeno, že Seat bude vyrábět automobily do té doby, dokud bude možné prodávat spalovací motory, s přechodem na elektromobilitu se ale u této značky aktuálně nepočítá. Pokud tedy opravdu platí, že budoucnost je elektrická, pak patří Cupře. Seat by se pak měl v rámci koncernu VW přeorientovat od automobilů na mikromobilitu.
Převzato z časopisu