Technika
Výstava CES 2023 – Pohled do budoucnosti
Petr Hanke 12.04.2023 06:10
Foto: CES 2023
Z výstavy Consumer Electronic Show (CES) z Las Vegas se postupně stala celosvětově hlavní akce ukazující digitální trendy. Její velmi významnou část tvoří i segment automobilů a technologií určených pro dopravu obecně. Jaký byl letošní ročník?
Výstava CES, kterou pořádá americká Asociace spotřební elektroniky (CTA), se poprvé konala v roce 1967 v New Yorku. Od roku 1998 se ale její konání ustálilo v Las Vegas, kde své brány návštěvníkům otevírá počátkem ledna. Zatímco klasické autosalony jsou na ústupu, automobilky hledají nové způsoby, jak prezentovat své produkty, a v posledních letech se ukazuje, že kromě vlastních představení stále častěji využívají různě zaměřené akce, jako je právě CES, na nichž své vize předvádějí. Množství technologií souvisejících se světem automobilů bylo k vidění také na letošní výstavě spotřební elektroniky.
Foto: CES 2023
Představované inovace se týkaly nejen samotných studií automobilů budoucnosti, ale především systémů pro autonomní jízdu a nejnovějších trendů v palubních systémech, a též v konektivitě či navigacích. V rámci veletrhu CES se také zintenzivnil trend, jejž lze pozorovat v posledních letech, a sice spojování různých velkých hráčů napříč různými segmenty. Příkladem v tomto směru je třeba prezentované partnerství společností LG a Magna v oblastech autonomní jízdy nebo elektrický minibus společnosti ZF, jež se v tomto projektu spojila se společností Beep, zprostředkovávající řešení mobility. Dalším příkladem je pronikání technologií společností Google, Amazon či Qualcomm do útrob automobilů budoucnosti. Mezi velká partnerství ale patří třeba i cíl značky Mercedes-Benz vytvořit vlastní globální síť nabíjecích hubů, jež bude dostupná i pro vozy jiných značek. V Severní Americe budou jejím partnerem nabíjecí specialisté jako MN8 Energy a ChargePoint.
Například Google na CES 2023 představil HD verzi svých map, jež se stanou základem systémů autonomní jízdy, které budou mít premiéru ve vozech Volvo EX90 a Polestar, ale později se rozšíří i do dalších značek. Amazon zase ukázal dále vylepšenou digitální asistentku Alexa. Dostala nové funkce určené pro použití v automobilech, mezi něž patří například schopnost efektivního prohledávání nabíjecí infrastruktury. Obecně právě „engine“ asistentka Alexa bude stále častěji součástí automobilů budoucnosti, u nichž se bude zvyšovat důraz na ovládání hlasem.
Foto: CES 2023
Právě na tento způsob ovládání a na propojení skutečného a virtuálního světa se zaměřilo BMW u své studie BMW i Vision Dee, s níž jsme se měli možnost setkat ještě před zahájením výstavy CES v Mnichově. Tento vůz s karoserií tříprostorového sedanu má být ukázkou, jak by mohl vypadat první model z chystané nové rodiny vozů BMW označovaných Neue Klasse (výroba začne ve zbrusu nové továrně v maďarském Debrecínu v roce 2025). Vůz překvapuje jednoduchostí designu exteriéru i interiéru a snaží se ukázat, že mnichovská automobilka pracuje na tom, aby se automobil stal společníkem s „lidskými“ rysy projevu. Proto tato studie může ve své masce propojené se světlomety zobrazovat například oči. Zajímavostí je ale především velký head-up displej přes celé okno. Řidič si může jednoduchým „sliderem“ na palubní desce určit, kolik informací se na něm má zobrazovat a jak mají reagovat na své okolí.
BMW na výstavě CES loni představilo vůz iX iFlow, který měnil barvy mezi bílou a černou. Letos pokročilo a druhá verze představené studie Vision Dee může na svém povrchu mít jednu z 32 dostupných barev. A protože použitý elektronický papír je na karoserii vozu rozdělen do 240 segmentů, možnosti barevných kombinací, a to včetně těch dynamických, jsou takřka nekonečné.
S barvami na povrchu karoserie si hrál také Volkswagen, který na CES 2023 představil pod kamufláží vytvořenou vícevrstvým lakem nového člena elektrické rodiny ID – ID.7. Tento sedan bude nejnižším elektrickým Volkswagenem postaveným na platformě MEB (půjde už o modernizovanou evoluční verzi), a nabídne tedy nejdelší dojezd, jenž by měl údajně dosáhnout až 700 km. Sériová verze se představí ve druhém čtvrtletí letošního roku.
Foto: CES 2023
Další významnou novinkou byla premiéra nové značky elektrických vozů Afeela, společného díla loni v březnu oznámené spolupráce japonských značek Sony a Honda. Zatímco první z partnerů dodá palubní elektroniku a systémy autonomní jízdy, Honda se postará o elektrický pohon a další hardware. Vůz je další evolucí konceptu Sony, o němž píšeme na straně 24. Pod značkou Afeela, jež by měla být na americkém trhu situována nad značkou Honda, v následujících letech vyjede celá rodina nových elektrických vozů, které se dostanou i do Evropy a domácího Japonska.
Jedním z nejaktivnějších automobilových koncernů byl na CES 2023 Stellantis. Nejenže ukázal svoji představu metaversa značky Fiat navrženého pro prodej nových vozů a služeb, ale odhalil také dva fyzické automobily. Jedním z nich byl Peugeot Inception Concept naznačující, jakým směrem chce tato automobilka změnit nejen vzhled svých vozů, ale také řešení interiéru. Právě tento vůz tak má předznamenávat začátek nové éry značky.
Podobné je to u amerického RAMu, jenž představil koncept RAM 1500 Revolution BEV dávající jasný signál, že po Fordu F-150 Lightning a GMC Hummer EV i tato značka pracuje na plně elektricky poháněném velkém pick-upu. Sériová verze by se měla představit pro modelový rok 2024 a zásluhou 800V technologie nabídnout schopnost nabíjení výkonem až 350 kW. RAM na tomto koncepčním voze ukázal i svůj nový designérský styl.
Foto: CES 2023
Chrysler na veletrhu CES nepředvedl kompletní automobil, ale pouze studii Synthesis – svoji představu o interiéru některého ze svých budoucích produktů. V elegantním a osobitém stylu integruje technologie infotainmentu a pokročilých asistenčních systémů. Nechybí ani zaměření na udržitelné materiály. Zatímco loni Chrysler na stejném místě ukázal koncept Airflow, letos se omezil pouze na tuto skulpturu s téměř metr širokým hlavním displejem, jež má připomenout, že tato tradiční americká značka chce v roce 2025 představit svůj první elektromobil a v roce 2028 již mít celou elektrickou rodinu.
Ukázky interiérů budoucnosti byly oblíbenou atrakcí také na stáncích dodavatelských společností. Jednou z nich byl i Harman, jenž je prostřednictvím svých značek (např. Bose, Harman/Kardon, JBL, Bang & Olufsen či Mark Levinson) tradičním partnerem automobilek při vývoji audiosystémů. Na letošní výstavě CES kromě jiného představil hardware a software pro head-up displej s rozšířenou realitou a funkcí sledování řidiče. Continental ukázal 1,29 metru široký, mírně horizontálně prohnutý dotykový displej přes celý interiér, jejž hodlá od roku 2025 sériově vyrábět a dodávat jej automobilkám. Pod dotykovým povrchem displeje jsou navíc umístěné i senzory schopné rozpoznávat řidiče. Zajímavý výhled do budoucnosti poskytla také společnost Forvia, která zastřešuje dodavatelské značky Faurecia a Hella a představila řadu systémů pro autonomní jízdu a řešení interiéru (například chytře umístěná digitální zpětná zrcátka na displej i hlavních přístrojů).
Foto: CES 2023
Velkým tématem automobilové sekce veletrhu CES 2023 byla autonomní jízda. Dokonce se na nedaleké závodní trati Las Vegas Speedway konaly závody autonomních formulí Indy Autonomous Challenge. Noční závod částečně bez osvětlení byl ukázkou schopností moderní senzoriky i softwaru. Letošním vítězem byla výzkumná skupina mOve technické univerzity v Miláně. Hyundai přímo do ulic Las Vegas vypustil své autonomní Robotaxi, jehož základem je elektrický Ioniq 5 doplněný mnoha senzory a schopný automatické jízdy v plném provozu.
Elektromobilita a nabíjení spolu s očekávaným postupným rozšiřováním autonomní jízdy úrovně 3 způsobí, že lidé budou ve svých vozech trávit více času bez toho, aby museli aktivně řídit. Tím se spolu se stále rychlejším připojením k internetu otevírá prostor například pro integraci her a zábavních služeb do vozidel. Tento trend je již zřejmý, například Tesla či Mercedes-Benz ve svých vozech hry již nabízejí, BMW v říjnu 2022 podepsalo smlouvu se společností AirConsole na poskytování her, Stellantis plánuje přidat Amazon Fire TV do palubních systémů svých některých amerických modelů a Hyundai bude využívat herní základnu GeForce Now od společnosti Nvidia, s níž spolupracuje rovněž čínský BYD a třeba Polestar. Také již zmiňovaná značka Afeela bude disponovat integrací her do palubního systému, vždyť Sony je výrobcem celosvětově nejrozšířenější herní konzole PlayStation…
Foto: CES 2023
Zajímavou techniku v podobě chytrých pneumatik ukázal Goodyear, který se v tomto ohledu spojil s americkou společností Gatik zabývající se autonomními nákladními vozy. Nové pneumatiky mají v sobě zabudované senzory, díky nimž jsou schopné odhadovat přilnavost na zimních silnicích. Právě jejich informace umožní systémům autonomní jízdy spolehlivě fungovat a volit vhodnou rychlost i v zimě, což je zatím problém.
Svět automobilů budoucnosti doplnily ještě další oblasti dopravy. Jednou z nich byly i rozmanité koncepty a studie elektrických motocyklů různých segmentů včetně superbiků, a rovněž rozmanité koloběžky a jednostopé dopravní prostředky s elektrickým pohonem a různou formou propojení se svým jezdcem a okolním světem.
Letošní výstava CES opět dokázala, že nás v následujících letech čeká největší změna v pojetí automobilů za posledních sto let. Z pohledu letošního Las Vegas se zdá, že právě nejrůznější elektronické systémy navržené pro komunikaci, zábavu, ale také autonomní jízdu a bezpečnost budou znamenat větší skok a změnu uvažování než „pouhý“ přechod z jednoho druhu pohonu na jiný…
Převzato z časopisu