Technika
Volkswagen Golf Blue-E-Motion - Tiše a čistě
Tom Hyan 07.04.2011 00:54
Všechny významné automobilky se pustily do vývoje elektrických automobilů; Volkswagen aspirující na světovou jedničku mezi nimi nemůže chybět…
Historie elektrických Golfů je poměrně dlouhá. První vcelku utajený vznikl už v roce 1975 na základě úvodní generace, trakční elektromotor měl jen skromný výkon 20 kW, takže zelený ElektroGolf dosahoval největší rychlosti 80 km/h a o jeho dojezdu se ani příliš nehovořilo. Výrobce zdůrazňuje až CitySTROMer, přestavěný z druhé generace v roce 1989, který měl kabel se zástrčkou Plug-In pro běžnou rozvodnou síť 220 V, uložený ve výklopné mřížce přední masky. Jeho trakční elektromotor na střídavý proud dosahoval výkonu 18,5 kW, ale zajišťoval už největší rychlost 100 km/h, zrychlení 0 – 100 km/h za třináct sekund a dojezd 81 kilometrů při konstantní rychlosti 50 km/h. Šestnáct olověných akumulátorů (96 V; 120 A.h) za předními sedadly a na podlaze zavazadlového prostoru mělo hmotnost 480 kg, takže užitečná hmotnost klesla na 280 kilogramů (dvě osoby + zavazadla). Pro zajištění téměř výhradního využití elektrické energie pro pohon vozu bylo například vytápění interiéru naftové.
Ze třetí generace Golfu vznikl další CitySTROMer a ve spolupráci s elektrotechnickým koncernem Siemens se v letech 1993 – 1996 vyrobilo celkem sto dvacet automobilů. Poprvé se uplatnila rekuperace brzdné energie, šestnáct akumulátorů (96 V; 180 A.h) napájelo synchronní střídavý elektromotor 17,5 kW, jenž poháněl opět přední kola; parametry dojezdu (90 km při 50 km/h), zrychlení a největší rychlosti se příliš nezměnily. Devadesát minut stačilo na doplnění akumulátorů na 80 % ze sítě 220 V. Kuriozitou byla běžná ručně řazená čtyřstupňová převodovka. Pak se Volkswagen s elektrickými Golfy odmlčel, přestože vyvinul i jiná experimentální elektrická vozidla. U Golfu však zkoušel také hybridní pohonné jednotky a systém Start/Stop ve spojení se vznětovým motorem, který jsme v devadesátých letech testovali pod označením Golf Ecomatic (třetí generace, 1994).
Volkswagen představil až na akci ElectroMobility Workshop 2010 ve Wolfsburgu další vážně míněný příspěvek do rodiny moderních osobních elektromobilů, který nazval Golf blue-e-motion a při prvním výletu do Velké Británie s ním vyhrál první ročník jízdy RAC Future Car Challenge, která se jela na trase legendárního závodu Londýn – Brighton, ovšem v opačném směru. Mezi více než šedesáti posádkami získala palmu vítězství dvojice Jim Holder (redaktor časopisu What Car?) a Folko Rohde (inženýr Volkswagenu) právě s tímto elektrickým Golfem (odvozeným ze šesté generace bestselleru), když spotřebovala nejméně energie. Nejnovější E-Golf je pětidveřový pětimístný hatchback s jen mírně zmenšeným objemem zavazadlového prostoru na 279 l, s elektromotorem o trvalém/největším výkonu 50/85 kW a točivém momentu 270 N.m od nulových otáček, který prostřednictvím jednostupňové převodovky EQ210 pohání přední kola. Vůz zrychluje na sto za 11,8 sekundy, dosahuje 135 km/h a ujede až 160 km na jedno nabití akumulátorů Li-Ion 26,5-kWh. K jistému pokroku ve srovnání s předchůdci tedy dozajista došlo…
Novinkou je možnost volby trojice jízdních režimů Normal, Comfort Plus a Range Plus. V prvním je výkon snížen na dostatečných 65 kW a největší rychlost na rozumných 115 km/h; v dynamickém Comfort Plus se jede na plných 85 kW, a to rychlostí až 135 km/h, zatímco hospodárná dojezdová varianta nabízí jen 50 kW a 105 km/h, ale akční rádius zvětšuje také kompletní deaktivace klimatizační soustavy. Rekuperaci brzdné energie lze nastavit ve čtyřech stupních (D až D3); v nejnižším D vůz okamžitě plachtí (jede setrvačností), jakmile řidič pustí elektrický pedál akcelerátoru, v tom jej podporují nízký součinitel odporu vzduchu cx = 0,295 a pneumatiky 205/55 R 16 s nízkým valivým odporem. V nejvyšším stupni D3, resp. poloze volicí páky B (brzda), je rekuperace nejvyšší.
Akumulátory jsou uloženy v zadní části vozu a mají vlastní management funkce s účinným chlazením, celá sestava 30 modulů se 180 články Li-Ion má hmotnost 315 kg, takže hmotnost automobilu sice vzrostla na 1545 kg, ale to je jen o 205 kg více než ve srovnatelném typu Golf BlueMotion TDI s převodovkou DSG. Konstruktéři ovšem před zahájením sériové produkce koncem roku 2013 slibují další snížení. Rozměry vozu odpovídají typu se spalovacím motorem, činí 4199 x 1786 x 1480 mm a rozvor náprav je 2575 mm. Volkswagen Golf blue-e-motion nezůstane osamocen, připravují se další elektrické verze (E-Jetta, čínská E-Lavida), ale také elektromobil v chystané řadě malých vozů VW Group.
Volkswagen Golf blue-e-motion v průhledu: 1 – fotovoltaické články na střeše, 2 – řídicí elektronika, 3 – trakční elektromotor s převodem, 4 – vysokonapěťový kabel, 5 – systém managementu akumulátorů, 6 – sada akumulátorů Li-Ion
Zdroj: Automobil 03/11
Autor: -TH-