Technika
Telefony za volantem
Tomáš Pudil 25.11.2003 00:00
|
Vautech mnozí lidé tráví denně řadu hodin. Vzhledem k tomu, že dnešní svět je také o permanentní komunikaci, nelze se na tak dlouho odpojit světa.
Telefonování za jízdy s přístrojem v ruce je však logicky v řadě zemí (včetně Česka) zakázáno. Někde se dokonce nesmí telefonovat v autě bez hands free sady nebo integrovaného telefonu ani v proudu stojících vozidel (Norsko). A pokuty za porušení zákazu jsou leckde hodně citelné.
Řešení samozřejmě existují, od relativně jednoduchých sad hands free až po zabudované telefony s mikrofony nad hlavou řidiče, které se dají ovládat hlasem. Za vrchol je nyní považována sada Bluetooth.
Pohled do ceníků takřka všech automobilek ovšem naznačuje, že bezpečné používání telefonu zatím příliš nepodporují. Instalace jakékoliv hands free sady je až na malinkaté výjimky za příplatek. Na rozdíl třeba od rádia, kde příprava pro audio patří do standardu i levnějších vozů a připlácí se již jen na konkrétní (někdy jen dražší) typ přijímače.
Kupci popravdě řečeno přípravu pro telefon požadují velice málo, takže automobilky ani nemají tendenci dávat tuto službu do standardu. Dokonce i Volvo od toho ustoupilo, protože klienti nechtěli takto zdražené automobily. Navíc určitou komplikaci pro standardní přípravu pro telefon představují různé značky a typy přístrojů.
Nejsnazší a nejlevnější řešení telefonizace automobilu představují sady hands free, kdy přístroj se dá do držáku v automobilu a obsluhujeme ho pomocí doplňkové sady. Tento systém lze uplatnit v zásadě do jakéhokoliv automobilu, přičemž nejlevnější řešení začínají již u hranice 4000 korun.
Standardní značkové sady jsou již dražší, spodní hranici představuje včetně montáže částka kolem 6000 Kč. Kromě kabelových rozvodů si vyžadují instalaci mikrofonu a reproduktoru (většinou na přístrojové desce u kolen řidiče, lepším řešením je využití rozvodů a reproduktorů rádia). Většinou je však třeba počítat se sumami kolem 10 000 korun. K nevýhodám sad hands free patří nevyvážená kvalita, zejména u neznačkových systémů.
Vyšší stupeň představuje příprava na telefon. Již hodně automobilek nabízí k některým modelům přípravu na telefon, tedy zabudovanou hand sfree sadu jako doplňkovou výbavu. Problém v tomto případě představuje jen omezení volby mobilu na jeden dva typy, s novým vozem tak majitel musí vyměnit i mobil.
Horní stupeň telefonizace automobilu tvoří integrované telefony, které někdy signalizují svou přítomnost typickým souhrnem tlačítek na přístrojové desce. Automobilka Volvo tuto možnost nabízí pro všechny své modely, což je dost výjimečné. Kompletní nabídku pro všechny své modely má i Jaguar (integrovaný telefon Motorola se dvěma SIM kartami).
Na špičce je však především BMW, kde je škála možností velmi široká (včetně Bluetooth). Mercedes-Benz pracuje na další generaci s Bluetooth, ale ještě ji nemá připravenou, a tak nabízí starší systém Comand a hlasovou službu Linguatronic.
Pozadu je v této oblasti většina asijských automobilek, ani Honda, Toyota, Suzuki, Subaru či KIA tuto možnost nenabízejí. Také Renault (polovina vozů má však přípravu na hands free) a Peugeot nemají tento telefon v nabídce. Rovněž Škoda pro Superb má zatím jen kvalitní hands free. Hyundai a Mazda situaci vyřešily radiotelefony Blaupunkt, čili nabízejí „pevný“ telefon ve spojení s audiosoupravou.
Jiné propojení zdražuje integrovaný telefon zase u Alfy a Fiatu (vazba na systém Connect), podobně je tomu u vozů Opel (dohromady s audiosoupravou s CD). U vozů koncernu Volkswagen zase zvyšuje cenu těchto systémů nutnost platit zvlášť za ovládání na volantu. Řada automobilek nabízí tuto službu jen pro vybrané modely – Saab například jen pro 9-3, Citroe¨ n zase C5, Nissan vybral Primeru, osamocen je i Range Rover.
U těchto integrovaných systémů může být klávesnice na středovém panelu, častěji se však stojánek na mobilní přístroj nebo speciální sluchátko skrývá v loketní opěrce. Mikrofon umístěný nad hlavou řidiče snímá jeho hlas, z reproduktorů zní slova volajícího. Existuje samozřejmě i možnost vypnout hlasitý odposlech, to se pak používá sluchátko z loketní opěrky nebo reproduktorek do ucha.
Hlasitost a další prvky se ovládají většinou na volantu, případně na integrovaném multifunkčním displeji. Míra omezení pozornosti řidiče je tak minimální a srovnatelná například s nastavováním stanice rádia. Vrchol samozřejmě představuje hlasové ovládání telefonu. Bluetooth Špičku v používání telefonu v automobilu představuje systém Bluetooth. Jedná se o rádiové spojení nejrůznějších elektronických zařízení vybavených čipem Bluetooth, které funguje na vzdálenost do 10 m. V současnosti je touto technologií vybaveno pouze několik automobilů, přičemž poslední generace tohoto zařízení je k dispozici v novém BMW řady 5.
Jakmile se telefon (se zapnutou funkcí Bleutooth) dostane do automobilu, dojde k jeho automatickému přihlášení do systému. V tu chvíli je telefon trvale bezdrátově připojen k automobilu, jako by tomu bylo klasickým zasunutím do hands free. V tom okamžiku lze telefon (který zůstává neustále v kapse) ovládat pomocí tlačítek na volantu či hlasem.
Z telefonního seznamu vybíráte jména a voláte, jako kdybyste listovali v menu vašeho přístroje. Do systému řady BMW lze připojit čtyři různé telefony. Kdo potřebuje svůj telefon dobít, může ho zaklapnout do přídavného držáku. BMW má v nabídce i standardní hands free sadu s dálkovým přídavným telefonem. text: Tomáš Pudil foto: archiv zdroj: Auto rating 6/2003 |