Technika
Suzuki All-Wheel Drive – Podle potřeby
-PH- 30.05.2012 10:41
Značka Suzuki je na poli pohonů všech kol zkušeným hráčem, její systémy 4x4 lze nalézt v pěti modelech, i když v každém jiný...
Nejjednodušší systém pohonu všech kol Suzuki s viskózní spojkou je instalován v typu Swift 4x4 (viz AR 4/’12); ve větším SX4 se používá vyspělejší s elektronickým řízením, u něhož vedle trvale poháněných předních kol posílá točivý moment také dozadu lamelová spojka umístěná u zadní nápravy. Jde o elektromagneticky ovládanou spojku, jejíž činnost řídí elektronika využívající informace z čidel ABS/ESP o rychlosti otáčení jednotlivých kol. Systémy ESP a 4x4 spolu vzájemně komunikují, avšak jsou na sobě nezávislé. Pohon všech kol i-AWD u SX4 nabízí tři jízdní režimy 2WD, Auto a Lock. Zatímco první není třeba vysvětlovat (pohon jen předních kol); funkce druhého je taková, že jakmile dojde k prokluzu předních kol, elektronika rozhodne o připojení zadních. V módu Lock sepne elektronika spojku trvale, čímž dojde nejen k pohybu samotných lamel, ale také excentrické desky k magnetu, a tím i pohybu sady kuliček v okruží, které pomohou spojku sepnout.
Pohon všech kol se tak chová jako trvalý s pevným rozdělením točivého momentu mezi nápravy v poměru 1:1. Elektronika spojku z bezpečnostních důvodů rozpojí vždy po překročení rychlosti 60 km/h, anebo při zvýšení její teploty. Na první pohled podobný, avšak vyspělejší pohon se ukrývá v útrobách většího sedanu Kizashi. I u něho má označení i-AWD a pracuje s elektromagneticky ovládanou lamelovou spojkou, připojující pohon zadních kol. Ke své činnosti nevyužívá pouze informací o rychlosti otáčení kol, ale má prostřednictvím sběrnice CAN přístup také k údajům dalších čidel systému ESP, a to příčného zrychlení, stáčení vozu kolem svislé osy a úhlu natočení volantu.
Díky tomu může systém i-AWD účinněji ovlivňovat jízdní dynamiku vozu a současně pracovat proaktivně. Intenzivnější propojení se stabilizačním systémem umožňuje, aby pohon všech kol aktivní změnou rozdělení točivého momentu mezi nápravy přispěl ke stabilizaci vozu dříve, než zasáhne ESP. Pohon všech kol Kizashi například dokáže eliminovat pocit nedotáčivosti v zatáčce zvětšením točivého momentu směřujícího k zadním kolům (intenzivnější sepnutí spojky) a současným zvýšením účinku posilovače řízení (řidič má pocit snadnějšího zatáčení). Pohon i-AWD účinněji pomáhá i při akceleraci z místa tím, že nečeká na případný prokluz předních kol, jako je tomu u SX4, ale již s předstihem po sešlápnutí plynového pedálu připojí pohon zadních. Tím se pohon 4x4 typu Kizashi chová vlastně jako trvalý pohon všech kol a přizpůsobuje se aktuální jízdní situaci. Nabídku vozů Suzuki s pohonem všech kol uzavírají terénní Grand Vitara a Jimny, v nichž jsou systémy AWD aktivované otočným ovladačem, anebo tlačítky. V obou případech čistě mechanické systémy využívají krokové elektromotory, resp. podtlakové ventily (volnoběžky u Jimny). S výjimkou 1.6 VVT jsou ostatní verze většího typu vybaveny trvalým pohonem všech kol s mezinápravovým diferenciálem, doplněným samostatně aktivovaným závěrem. Jimny má standardně poháněna zadní kola, k nimž se napevno bez diferenciálu může připojit pohon přední nápravy. Pro nejnáročnější podmínky je u obou typů připravena redukce.
Převzato z časopisu