Technika
Multijet
Tom Hyan 25.09.2003 00:00
|
Další inovací je vícenásobné vstřikování paliva Multijet, kdy řídicí elektronika volí jeden, dva nebo tři vstřiky v jednom pracovním cyklu podle zatížení motoru a způsobu jízdy. Zvýší se tak účinnost, výkon je větší a průběh točivého momentu výhodnější, navíc klesá spotřeba a snižují se emise.
Po první vlaštovce, kterou byl loni na podzim motor 1.9 Multijet JTD 16v pro modernizované automobily Alfa Romeo 147 a 156, představil koncern Fiat Auto v turínském Orbassanu revoluční maloobjemovou řadu čtyřválcových vznětových motorů 1.3 Multijet JTD.
Fiat Auto připravil velkou modelovou ofenzívu (21 nových výrobků do konce 2005, viz článek Fiat Gingo a Idea v tomto čísle), jejíž součástí jsou rovněž nové pohonné jednotky. Holding Fiat s divizí Magneti Marelli je průkopníkem přímého vstřikování s vysokotlakým zásobníkem paliva common rail, označeného Unijet JTD (debut 1997 jako 1.9 JTD 8v v typu Alfa 156), o jehož výrobu se po licenční dohodě podělil s koncernem Robert Bosch, čímž umožnil využití dalším automobilkám.
Nyní přichází druhá generace Multijet, s vícenásobným počtem vstřiků a čtyřventilovým rozvodem. Revoluční 1.3 Multijet JTD 16v překvapuje čtveřicí malých ventilů ve válci, v jejichž středu je umístěna vstřikovací tryska. Podle provozních podmínek jsou k dispozici jeden až tři vstřiky (viz diagram jejich četnosti při teplotě chladicí kapaliny nad 60oC), které optimalizují účinnost motoru.
Už v provedení Unijet se využívalo pilotního předvstřiku, ale nyní může být i hlavní vstřik rozdělen do několika fází (v budoucnu se počítá i s pěti vstřiky na cyklus). Vstříknuté množství se nemění, jeho rozdělením však dochází k účinnějšímu spalování, snižuje se hlučnost motoru a jeho emise. Od Unijetu se však liší především provedením „rychlejších“ trysek a kapacitou řídicí jednotky. Intervence do cyklování probíhají od 1500 do 150 mikrosekund a změnilo se také minimální vstřikované množství paliva ze dvou na méně než jeden krychlový milimetr!
Při teplotě chladicí kapaliny do 60o se využívají dva malé a jeden hlavní vstřik krátce po sobě, při zvyšování točivého momentu se počet vstřiků sníží na dva (jeden malý, jeden velký), při jízdě vyšší rychlostí na jeden velký, a vzroste-li teplota nad 60o, pak se režim pro snížení emisí mění opět (malý, velký a znovu malý). Možností je samozřejmě celá řada. Základní typ motoru 188A.900 je přeplňovaný klasickým turbodmychadlem s pevnou geometrií a chladičem vzduchu, dosahuje 51 kW/4000 min-1 a točivého momentu 180 N.m už při 1750 min-1.
Jeho moderní a velmi kompaktní konstrukci charakterizují údaje v tabulce; připravuje se verze s variabilní geometrií turbodmychadla. V nových vozech Fiat (Gingo, Idea, Punto), Lancia Ypsilon, či v rámci divize Fiat-GM Powertrain také Opel/Vauxhall a Suzuki bude spojen nejen s manuálními, ale i robotizovanými převodovkami. Investice dosáhly 400 milionů euro, výroba se rozbíhá v polském závodě v Bielsko-Bialej. Fiat 1.3 jtd 16v Kapalinou chlazený řadový vznětový čtyřválcový motor s čtyřventilovým rozvodem 2x OHC (hydraulická zdvihátka), přeplňovaný turbodmychadlem s chladičem vzduchu; pohon jednoho vačkového hřídele vpředu ozubeným řemenem, druhého vzadu společným ozubeným soukolím (nad setrvačníkem); hliníková hlava a spodní část bloku válců, hlavní blok válců litinový; pětkrát uložený ocelový klikový hřídel, ocelové ojnice; elektronické přímé vstřikování paliva Multijet common rail (1400 barů, EU4), elektronická recirkulace s výměníkem tepla (chlazení výfukových plynů); 1251 cm3 (o/ 69,6 x 82 mm), 51 kW (70 k)/ /4000 min-1, 180 N.m/1750 min-1, max. 5000 min-1; d/š/v 460/500/650 mm, hmotnost 130 kg včetně příslušenství. text: Tom Hyan, Torino zdroj: Automobil revue 5/2003 |