Technika
Mercedes-Benz SLS AMG - Pohled pod karoserii
Tom Hyan, Pavel Biskup 16.07.2009 21:07
Představenstvo Daimler AG rozhodlo, že nový supersportovní automobil Mercedes-Benz nebude pokračováním řady SLR McLaren, která letos končí akčním modelem SLR Stirling Moss, představeným na Detroitském autosalonu 2009. Zatímco SLR Stirling Moss je poctou žijící legendě Grand Prix a jejímu vítězství v Mille Miglia 1955 na typu 300 SLR, vznikne u McLaren Cars v pětasedmdesátikusové sérii (kousek za 750 tisíc eur) a využívá přeplňovaný motor 5,5 l V8/478 kW (650 k), bude nový SLS sice také vrcholem dostupné techniky, avšak přístupnější širšímu okruhu klientů. Pro vývoj SLS se spojily týmy Mercedes-AMG z Affalterbachu a Mercedes Technology Center (MTC) ze Sindelfingenu, přičemž společné vedení stanovilo jasný cíl – navázat na automobilovou legendu Mercedes-Benz 300 SL z padesátých let, jejímž charakteristickým znakem jsou vzhůru výklopné dveře, jež jí vynesly přezdívku Gullwing. Nový Gullwing se tedy rodí za částečného uvolňování technických informací, z nichž nejzajímavější přinášíme na těchto stránkách.
Výstavní premiéru bude mít nový automobil s označením Mercedes-Benz SLS AMG pravděpodobně na autosalonu IAA 2009 v září ve Frankfurtu; na jaře 2010 se počítá se zahájením prodeje za cenu kolem 150 000 eur. Samozřejmě si výrobce ponechává hodně informací o tomto voze jako překvapení, nicméně do světa už vyslal hodně podrobností. Týkají se hlavně zajímavého technického řešení, zatímco design bude určitě až to poslední, co by mělo supersportovní lahůdku korunovat. Ví se už nyní, že jde o první vůz Mercedes-Benz AMG, jehož podvozek i karoserie jsou vyrobeny z hliníkové slitiny, a dvojice křídlových dveří, přesně jako u 300 SL, bude mít otevírání v horizontální rovině. Karoserie využívá prostorový hliníkový rám a jako celek váží pouhých 241 kg. Koncepce pohonu vychází z uspořádání transaxle, takže motor je sice umístěn v přední části vozu, ovšem až za nápravou (mid-ship); převodovka pak má svoje místo vzadu ve společné skříni s rozvodovkou a samosvorným diferenciálem s mechanickým závěrem. Blok motoru se skříní převodovky spojuje tzv. torque tube, což je roura zachycující v provozu vznikající síly a momenty, a v ní otáčkami motoru rotuje ultralehký hnací hřídel, vyrobený z uhlíkových kompozitů. Toto řešení dovoluje téměř ideální rozložení hmotnosti automobilu v poměru 48:52 % na přední a zadní nápravu.
Vedení kol zajišťují dvojitá příčná ramena, také vyrobená z hliníkové slitiny, odpružení je soustřednými vinutými pružinami a tlumiči u každého kola. Poprvé u vozu Mercedes-Benz přišla ke slovu dvouspojková převodovka ze společného vývoje s firmou Getrag, která má sedm stupňů pro jízdu vpřed a čtyři různé řadicí programy sahající od komfortního až po extrémně sportovní jízdu (podobně jako u typu SLR McLaren), čemuž je rovněž přizpůsobena funkce standardního ESP ve třech úrovních. Nechybí ani Race Start, jinak známý jako Launch Control pro efektní rozjezdy s částečným prokluzem zadních hnacích kol. Velmi krátkou brzdnou dráhu i při enormním zatížení slibuje vysokovýkonná brzdová soustava s kompozitní technologií; na přání připravené provedení s ještě většími keramickými kotouči přináší dále navýšenou účinnost a snížení neodpružených hmot. Keramické kotouče se díky jejich vyšší tvrdosti vyrovnávají s výrazně narůstající teplotou a pozoruhodná je i jejich až o 40 procent nižší hmotnost proti klasickým ocelovým; brzdové třmeny jsou šestipístové. Pneumatiky rozměrů 265/35 R19 vpředu a 295/30 R20 vzadu jsou namontovány na hmotnostně optimalizovaných kolech, vyrobených technologií flow forming.
Pohonnou jednotkou SLS AMG je vidlicový osmiválec 6208 cm3 (typ M159), vycházející z dnešního provedení M156, ovšem největší výkon se zvětšil o 40 na 420 kW (571 k) a vrchol točivého momentu činí 650 N.m při 4750 min-1! Na těchto vyšších hodnotách se nejvíce podílejí úpravy sacího traktu, přepracovaný ventilový rozvod včetně vačkových hřídelů a optimalizace výfukového systému, přičemž tyto zásahy vedly hlavně k navýšení plnicí účinnosti. Aby byla i při jízdě na závodní dráze při nárůstu příčného zrychlení až do 1,5g plně zajištěna dodávka oleje, motoráři přešli na mazání se suchou klikovou skříní. Přechod na tento způsob mazání umožnil také uložení motoru níže, čímž se snížila poloha těžiště vozu s příznivými důsledky pro stabilitu jízdy. Přestože jsou nyní na motor kladeny vyšší nároky, jeho hmotnost byla optimalizací jednotlivých prvků dále snížena na 206 kg, což přineslo výkonovou hmotnost 0,49 kg/kW. Plnění aktuálních i připravovaných emisních limitů EU5 v Evropě a LEV2, popř. ULEV v USA se řeší aplikací náročné katalyzátorové techniky. Opatření jako například úprava třecích ploch pracovních válců, optimalizace dodávky oleje nebo regulace řízení alternátoru přispěly ke snížení spotřeby, kterou výrobce udává 13,0 l/ 100 km v kombinovaném provozu podle metodiky měření EU. K dalším zveřejněným údajům o supersportovním kupé SLS AMG (později přibude roadster) patří délka 4640 mm, pohotovostní hmotnost DIN (bez řidiče) 1620 kg (výkonová hmotnost 3,85 kg/kW), zrychlení z 0 na 100/200 km/h za 3,8/12,0 sekundy a elektronicky omezená největší rychlost na 315 km/h. Vše ostatní se dozvíme až při světové premiéře SLS v září 2009 na autosalonu ve Frankfurtu. Dodávky vozů by měly začít na jaře 2010.
Zdroj: Automobil 06/09
Autor: Pavel Biskup a Tom Hyan