Technika
Mercedes-Benz B-Klasse F-CELL - Vodíková vize
Tom Hyan 23.11.2011 11:22
Vodíková vize
Elektromobily mají problémy s nedostatečnou kapacitou a velkou hmotností akumulátorů, lepším řešením jsou vodíkové palivové články…
TOM HYAN, Valencia/Stuttgart Podle výrobce je Mercedes- -Benz B-Klasse F-CELL prvním elektromobilem, poháněným vodíkovými palivovými články, který se dostal do sériové výroby. Vznikne celkem dvě stě vozů, jejichž výroba začala v roce 2010. Vodíkový B-Klasse prokázal svou životaschopnost a vhodnost pro každodenní použití jízdou kolem světa F-CELL World Drive 2011, další oslavou 125. výročí zrodu prvních automobilů Gottlieba Daimlera a Karla Benze.
Tři vozy vyjely 30. ledna ze Stuttgartu, aby se tam po ujetí více než třiceti tisíc kilometrů čtrnácti zeměmi čtyř světadílů po 125 dnech (sedmdesáti jízdních) v červnu vrátily, a to před budovu Mercedes-Benz Museum. Trasa byla samozřejmě volena podle rozmístění čerpacích stanic, u nichž je možné doplňovat palivo do nádrží vodíkových automobilů, ale těch jsou zatím ve světě jen asi dvě stovky (podle vize Daimleru by tisíc stanic v Německu stačilo pro náhradu klasických vozů za vodíkové). Partnerem byla společnost Linde AG s celosvětovou působností, která se podílela na mobilním plnicím zařízení ve voze Mercedes-Benz Sprinter, jež tři vodíkové automobily většinou naplnilo za několik minut, protože čerpacích stanic je málo… Během jízdy vodíková třída B prokázala velmi dobré vlastnosti na špatných i dobrých cestách, ve městě i na dálnici, stejně jako na nezpevněném povrchu, např. v Číně a Austrálii. Jelo se napříč Evropou, Ruskem, Čínou, Austrálií a Severní Amerikou; z výfuku přitom vycházela pouze vodní pára! Ani nezaviněná nehoda v Kazachstánu je nezastavila, jeden z vozů byl opraven v dílně mezi Almaty a Balkašem (poškozený zadní blatník po nárazu místního jezdce).
Celkem devadesát tisíc kilometrů (třikrát třicet tisíc) potvrdilo, že B-Klasse F-CELL je naprosto spolehlivým automobilem s ekologicky čistým provozem. Rekordní dojezd byl 648 kilometrů, právě na části trasy v Kazachstánu. Vodíkový vůz vidělo mnoho lidí, od dvaceti domorodců v australské Balladonii až po úctyhodných devatenáct milionů v Šanghaji… V roce 2010 byly dodány první automobily B-Klasse F-CELL klientům v Evropě a ve Spojených státech amerických. Technika pětisedadlového vozu vychází z dlouholetého vývoje vodíkových článků u značky Mercedes-Benz; systém pohonu v B-Klasse je o čtyřicet procent menší než v prototypu A-Klasse F-CELL z roku 2004, ale dává o 30 % více výkonu a spotřebuje o 30 % méně paliva. Počet nádrží vodíku v plynném skupenství se zvýšil ze dvou na tři, jsou uloženy v sendvičové podlaze stávajícího systému A/B-Klasse a chráněny hermetickým pláštěm z uhlíkových kompozitů; pojmou cca 4 kg vodíku pod dvojnásobným tlakem 700 barů (u A-Klasse F-CELL 350 barů).
Také udávaný dojezd až 400 km je dvojnásobně větší než u experimentální třídy A; na cestě kolem světa bylo dosaženo ještě lepších hodnot (viz výše). Ekvivalent spotřeby (nafta) NEDC (New European Driving Cycle) je oficiálně uváděn hodnotou 3,3 l/100 km; dojezd podle evropského cyklu 385 km. Doplňování vodíku u čerpací stanice proběhne za pouhé dvě až tři minuty. Vodík napájí sadu kompaktních palivových článků, uložených uprostřed vozu mezi trakčním motorem přední nápravy s řídicí jednotkou a třemi příčně uloženými válcovými nádržemi vodíku. Akumulátor Li‑Ion s kapacitou 1,4 kWh a výkonem 35 kW je až vzadu u zadní nápravy, vychází z konstrukce pro S 400 Hybrid.
Systém umožňuje studené starty až do teploty -25 °C, při -15 °C je rychlost přípravy k jízdě shodná se studeným startem nejmodernějšího vznětového motoru. Palivové články dosahují pracovní teploty 80 °C velmi rychle, takže vůz podává okamžitě plný výkon; přispívají k tomu výkonný chladicí systém a inteligentní management udržování konstantní teploty při všech pracovních režimech. Trakční elektromotor lehké konstrukce pohání přední kola, dosahuje výkonu 100 kW (136 k) a největšího točivého momentu 170 N.m už od rozběhu; vůz může zrychlovat na sto za 11,4 sekundy a uhánět rychlostí až 170 km/h.
Výhodou sendvičové koncepce, u níž dutina podlahy ukrývá veškeré části poháněcího ústrojí, je nezmenšený objem zavazadlového prostoru 416 litrů. Vůz na první pohled od klasických typů se zážehovým nebo vznětovým motorem odlišují jiná desetipaprsková kola z lehké slitiny a speciální lakování karoserie. Interiér s koženým čalouněním, vyhříváním sedadel, klimatizací a systémem COMMAND přináší obvyklý komfort na úrovni vozů této značky. Bezpečnost byla optimalizována a potvrzena více než třiceti dodatečnými nárazovými testy (B-Klasse dosáhla pětihvězdičkového ocenění EuroNCAP).
Nový Mercedes-Benz B-Klasse F‑CELL se představil na IAA 2009 ve Frankfurtu, kde už byly oznámeny plány výroby dvousetkusové série. Koncem loňského roku jsme sériový vůz krátce vyzkoušeli v městském provozu ve Valencii (viz AR 2/’11) a můžeme potvrdit, že rozhodně není brzdou provozu navzdory hmotnosti přes 1,7 tuny. Svižně zrychluje a má lepší jízdní vlastnosti než elektrická A-Klasse E-CELL, samozřejmě i pro větší výkon motoru a delší rozvor náprav. Vzhledem k modelové obměně (nová B-Klasse se představila na IAA 2011 ve Frankfurtu) bude příští vodíková verze tohoto vozu poněkud upravena vzhledem k opuštění koncepce sendvičové podlahy; část systému se tedy přestěhuje dopředu pod kapotu. V červnu 2011 byla uzavřena dohoda o založení EM-motive GmbH, společném podniku Daimler AG a Robert Bosch AG (50/50 %), na výrobu inovativních trakčních motorů pro elektromobily již od příštího roku.
Jak nám prozradil Ralf Oestreicher z oddělení Strategie Mercedes-Benz e-mobility, dlouhodobě spolupracují s Toyotou na vývoji palivových článků (nikoli v jejich výrobě) a zkoumají také indukční bezdrátové dobíjení. Údaje o tomto způsobu se však různí, záleží totiž na ploše, frekvenci a síle pole i vzdálenosti mezi oběma subjekty; podle Oestreichera jde stále jen o náročný výzkum. „Jízdou F-CELL World Drive jsme prokázali, že čas pro elektromobily s vodíkovými palivovými články přišel,“ prohlásil Dr. Dieter Zetsche, předseda představenstva Daimler AG a ředitel divize osobních vozů Mercedes- -Benz. „Ovšem pouze odpovídající hustota čerpacích stanic dovolí řidičům využívat předností této techniky, tedy velkého dojezdu, rychlého tankování a nulových místních emisí. Chceme zůstat vedoucí silou v automobilovém průmyslu, a proto investujeme velké prostředky do výzkumu a vývoje. Už nyní máme na trhu řadu ekologicky přijatelných vozidel, která významně snižují zatížení životního prostředí.“
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)