Technika
HYBRIDY HONDA – PŘIZPŮSOBIVÉ
Petr Hanke 16.01.2019 06:36
Technika
I když nejvíce hybridních vozů vyrobí Toyota, Honda zaujme technickou rozmanitostí svých hybridních systémů navržených pro různé druhy automobilů a různé trhy.
Honda patří spolu s Toyotou k průkopníkům hybridních systémů kombinujících pro pohon automobilů zážehový motor s elektromotorem/y. Honda přišla se svým prvním sériovým hybridem na trh v roce 1999, tedy jen rok po známějším typu Prius svého konkurenta. Šlo o „ekologicky“ vyhlížející kompaktní vůz Insight s lehkou karoserií, využívající hybridní systém Honda IMA (Integrated Motor Assist) s elektromotorem umístěným mezi spalovací jednotkou a převodovkou – to je dnes často používané řešení, které převážně evropské značky roubují na své běžné verze.
Z celosvětového pohledu má Honda v současnosti v nabídce „tři a půl“ typů hybridních systémů, jež se vzájemně velmi liší a jsou odstupňovány podle použitého zážehového motoru. Pro kompaktní modely do velikosti v Evropě známého typu HR-V (v Japonsku Vezel) používá Honda systém i-DCD (Intelligent Dual Clutch Drive) s celkovým výkonem kolem 100 kW (136 k) s čtyřválcem 1,5 litru a šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou, za níž je na druhém konci hlavního hřídele pevně umístěn elektromotor. Ten zajišťuje hladký rozjezd (1. stupeň) a umožňuje celý systém regulovat buď dodávkou dodatečné hnací síly, nebo výrobou elektřiny. Při rozepnutých obou spojkách převodovky a vypnutém motoru dokáže i tento systém nabídnout pohon pouze na elektřinu. Honda uvádí snížení spotřeby paliva ve srovnání se systémem IMA, jejž v malých modelech nahradil, o 35 %. Systém lze kombinovat s pohonem předních nebo všech kol.
Ve spojení s dvoulitrovým zážehovým motorem je připraven systém i-MMD, o němž píšeme na předchozí dvoustránce představující hybridní Hondu CR-V, jež tento systém uvádí na evropské trhy. Doplňme, že toto řešení s dvojicí elektrických agregátů je na americkém trhu k dispozici v Hondě Accord a v Japonsku též v MPV modelech Odyssey a StepWGN Spada. Výjimkou je pouze Honda Clarity Plug-in Hybrid, v níž je systém i-MMD spojen se zážehovým motorem 1.5 i-VTEC, ovšem doplněným o možnost vnějšího dobíjení.
Vrcholem hybridního menu značky Honda jsou čtyřmotorové systémy SH-AWD (Super Handling All-Wheel Drive), přesněji řečeno systémy kombinující zážehové šestiválce 3,0 a 3,5 litru (podle modelu) s trojicí elektromotorů. Z nich je jeden umístěn mezi spalovací jednotkou a dvouspojkovou převodovkou (v principu systém IMA), -ovšem doplněný dvojicí elektromotorů, z nichž každý se nachází u jednoho ze zadních kol. Toto řešení tak vytváří plně aktivní pohon všech kol s účinným vektorovým řízením dynamiky. Například ve voze Honda Legend/Acura RLX dosahuje celkového výkonu 277 kW (377 k). Tento druh hybridního pohonu využívá také SUV Acura MDX.
V úvodu zmiňovaný hybridní systém „tři a půl“ je instalovaný ve sportovním modelu Honda/Acura NSX (viz AR 9/’16). V tomto případě jde v principu o obrácený systém SH-AWD, kdy zadní kola pohání šestiválec 3,5 l (přeplňovaný a s výkonem 368 kW/ /500 k), spojený s elektromotorem (35 kW/ /47 k) a 9stupňovou dvouspojkovou převodovkou. Každé z předních kol dodatečně pohání malý elektromotor s výkonem 26 kW (36 k) a točivým momentem 73 N.m. Stejně jako v ostatních případech, i v tomto je hybridní systém na krátkou vzdálenost schopen rovněž čistě elektrického pohonu.
Přístup Hondy jasně ukazuje, že zásluhou diverzifikace hybridních systémů lze dosáhnout v jednotlivých segmentech zajímavých kompromisů. A to nejen z pohledu funkčnosti a spotřeby paliva, ale v neposlední řadě také ceny.
Převzato z časopisu