Technika
Honda Sensing Elite – Bez rukou
Petr Hanke 26.05.2021 06:39
Nový soubor asistenčních systémů Honda Sensing Elite získal od japonských úřadů jako první schválení k tomu, že řidiči nemusejí mít při jízdě v koloně ruce na volantu a nemusejí sledovat řízení.
Honda patří společně s Nissanem a Toyotou k průkopníkům samořídících automobilů. Již těsně po začátku tohoto tisíciletí uvedla v modelu Accord sedmé generace svůj první systém LKAS (Lane Keeping Assist System), jenž dokázal rozpoznat jízdní pruhy a aktivními pohyby volantu se v nich udržet. Od té doby Honda spolu s většinou ostatních výrobců tyto systémy dále rozvíjí a rozšiřuje jejich působení na další a další situace, jež mohou v provozu nastat. Všechna současná zařízení, obvykle kombinovaná s funkcí adaptivního tempomatu, přednárazového brzdění, upozornění na nechtěné vybočení z jízdního pruhu či hlídání mrtvých úhlů zpětných zrcátek, jsou navržena tak, že řidiči sice řízení usnadní, ale stále vyžadují jeho pozornost. Jde o úroveň 2 na pětiúrovňové stupnici autonomních automobilových systémů a dále není ani často skloňovaný Autopilot automobilky Tesla.
Honda od roku 2004 používá pro svůj soubor asistenčních a bezpečnostních asistentů označení Sensing a postupně u něj zdokonaluje senzoriku, výpočetní elektroniku i samotný software. Počátkem března tato japonská automobilka představila systém Honda Sensing Elite, jenž bude zpočátku dostupný pouze v japonské verzi modelu Legend Hybrid. Jde o vůbec první automobilový systém, který získal od japonského Ministerstva pevniny, infrastruktury, dopravy a turismu schválení jako systém úrovně 3 automatizované jízdy. To znamená, že při splnění určitých podmínek může funkce Traffic Jam Pilot převzít od řidiče řízení vozidla. Řidič však musí být kdykoliv na vyzvání systému připraven převzít řízení zpět, nemusí však držet volant nebo soustředěně sledovat provoz – může například sledovat filmy či programy na displeji navigace ve voze.
Systém automatizované jízdy v kolonách využívá satelitní poziční systém v kombinaci s 3D podrobnými mapami ve spojení se senzory vozidla monitorujícími jeho okolí v rozsahu 360 stupňů. Automobil je vybaven dvojicí čelních kamer, ale dále též 5 radarovými čidly (čelní a v každém rohu karoserie další) plus 5 senzory Lidar (jeden zadní a čtyři opět v rozích karoserie). Celek doplňuje kamera snímající řidiče.
Po aktivaci systému kombinujícího adaptivní tempomat a funkci udržování v pruhu se na volantu, nad centrálním displejem a před spolujezdcem rozsvítí světle modré linky sdělující, že řízení převzal automobil. Současně se na 12,3“ displeji hlavních přístrojů zobrazí aktuální dopravní situace v okolí vozu. Také z vnějšího pohledu automatizovaný Legend informuje o „robotu“ za volantem prostřednictvím doplňkových svítilen na krajích spodní části předního nárazníku. Jakmile je třeba, aby řidič převzal řízení, vozidlo jej na to upozorní změnou modrého osvětlení na oranžové a výzvou na displeji přístrojů. V případě, že tak řidič neučiní, je vůz schopen automaticky zastavit u krajnice s výstražným svícením.
Součástí systému Sensing Elite jsou také obvyklé funkce nouzového brzdění a další, nicméně zajímavá je zejména funkce automatického přejetí do vedlejšího pruhu bez nutnosti zásahu řidiče, stačí jen dát znamení o změně směru jízdy. Tento úkon umějí například i systémy Mercedes-Benz, ale pro Hondu Sensing Elite jsou novinkou. Systém také dokáže řidiči v některých případech navrhnout předjetí pomalejšího vozu vpředu na víceproudých silnicích.
Během vývoje byla pro Hondu zásadní bezpečnost, a tak došlo k simulacím přibližně 10 milionů různých situací, jež mohou v reálném provozu nastat. Na dálnicích testovací vozy ujely přibližně 1,3 milionu kilometrů. Součástí zařízení je i vyspělý systém vlastní kontroly, jenž dokáže rozpoznat poruchu jakékoliv součásti celku a upozornit na ni.
I když je systém Sensing Elite určen prozatím jen pro jeden model na japonském trhu, ukazuje, že vývoj směrem k autonomním vozidlům bude postupný a bude probíhat krok po kroku. Již tedy přichází doba, kdy si řidič bude moci za volantem číst, sice zatím jen v dopravních kolonách, ale i to je pokrok.
Převzato z časopisu