Technika
CITROËN ADVANCED COMFORT – VŠE PRO KOMFORT
Jiří Duchoň 01.12.2017 05:44
Technika
Automobilka Citroën nám předvedla tři nové prvky, které mají již brzy výrazně zvýšit úroveň komfortu jejích vozů.
Na sklonku loňského června nám Linda Jackson, výkonná ředitelka značky Citroën, při prvním odhalení třetí generace typu Citroën C3 v Lyonu představila strategii Citroën Advanced Comfort. Co to obnáší prakticky, to jsme si vyzkoušeli již na podzimních COTY testech v Dánsku, kde jsme měli první možnost novým C3 jezdit (viz AR 11/’16). Je to věcí komfortu, měkkého naladění podvozku bez jakýchkoli „sportovních“ ambicí, snadného a lehkého ovládání a přívětivě působícího interiéru. Ze stejného těsta je i nový Citroën C3 Aircross (na jiném místě tohoto Automobilu). Ale značka Citroën jde ve svém úsilí stále dále a koncem září jsme s několika kolegy z poroty volící Vůz roku (COTY) dostali příležitost vyzkoušet prototyp nesoucí tři technologické novinky, jež směřují k dalšímu zvýšení úrovně komfortu. K dispozici jsme měli pro porovnání dva vozy stávající generace typu Citroën C4 Cactus (viz AR 10/’14), černý zcela standardní a bílý s novými tlumiči, sedadly a lepenými spoji karoserie. Letos v červnu z linek továrny v Rennes sjel poslední Citroën C5 druhé generace, s nímž značka přišla o svoji vlajkovou loď a definitivně i o legendární a dekádami let vývoje takřka k dokonalosti dovedené plynokapalinové pérování.
Snad proto nyní přichází s novým druhem tlumičů, jež mají (samozřejmě -daleko jednodušším, lehčím a levnějším způsobem) zvýšit kvalitu tlumení u vozů s konvenčním řešením kolových závěsů a pérováním. V principu jde o běžný tlumič, doplněný v krajních polohách plného propružení a odskoku speciálními kapalinovými dorazy, jež mimochodem pocházejí z vývoje závodní divize koncernu PSA. Ty se do procesu tlumení zapojují při výraznějších vertikálních vychýleních kola dříve než běžné pryžové dorazy, a tak může být hlavní tlumič měkčí a pomáhat závěsům kol lépe pohlcovat běžné nerovnosti. Vše se přitom obejde bez elektroniky a koncern PSA na tomto řešení údajně přihlásil na 20 patentů. Kromě zvýšení komfortu jízdy patří k přednostem také snadná kompatibilita systému se všemi koncernovými platformami. Druhou z novinek, jimiž bílý Cactus disponoval, byla nová přední sedadla, respektive jejich sedáky. Podkladem je pružná drátěná opora, na níž je uloženo několik vrstev pěny různých typů, pokrytých jemnou textilií.
Kromě příjemnějšího posazu bylo cílem konstruktérů v tomto případě dosáhnout také rovnoměrnějšího rozložení hmotnosti řidiče do větší plochy sedáku. Novinkou třetí se stává zavedení lepených spojů mezi díly skeletu karoserie. Řada automobilek již tohoto postupu využívá (a Citroën jej popravdě již použil s náběhem výroby „čínského“ typu C5 Aircross), nicméně Citroën pokročil dále a uplatnil osm dalších patentů. Nově vyvinuté roboty totiž nanášejí pojivo v krátkých a přesně daných úsecích, jimiž vynechávají místa, na nichž v další fázi přibudou bodové svary. Během výrobního procesu tak nedochází k pálení lepidla a úniku toxických látek, jež je jinak třeba složitě odvětrávat. Lepené spoje v případě typu C4 Cactus vedly ke zvýšení tuhosti skeletu o 20 %, k čemuž by jinak bylo třeba více než 20 kg dodatečných ocelových výztuh. A jak to celé funguje v praxi? Sedadla jsou po usednutí skutečně příjemná a měkká, ale možná až příliš, na větších nerovnostech totiž naše pozadí chvílemi cítila drátěnou konstrukci.
Na druhou stranu profilované podkladové vrstvy nevedou (ani přes absenci jakéhokoli náznaku bočního vedení sedadel) k výraznějšímu naklánění těla v zatáčkách. Bílý C4 Cactus byl zároveň uvnitř citelně tišší než ten černý, lepené spoje skeletu karoserie jednoznačně zvýšily jeho tuhost a ani na skutečně nerovné vozovce jsme ve voze nezaznamenali jediný pazvuk. A pérování? Přirovnání k létajícímu koberci není nijak přehnané, tlumení menších i větších výmolů, bez ohledu na frekvenci rozkmitání kol, je mimořádně účinné. Zvědavi jsme byli na chování vozu na nerovnostech v zatáčce a na reakce závěsů kol v krajních polohách, ovšem i v těchto podmínkách si Cactus vedl velmi dobře: žádné odskoky kol, žádné nechtěné změny směru jízdy, žádné rány na dorazech. Při razantních dynamických změnách v podélné ose se vůz příliš nenakláněl, citelně horší to však bylo v ose příčné, tedy při brzdění a zrychlování, kdy se příď extrémně potápěla, resp. zvedala. To ale bude zřejmě věcí dalšího ladění pro sériovou výrobu. Všechna výše popsaná technická řešení se v dohledné době začnou postupně objevovat v nových automobilech značky Citroën. Nikoli u Peugeotu a Opelu. Prvním vozem, jenž se těchto prvků dočká, bude SUV Citroën C5 Aircross, který se do Evropy dostane na sklonku příštího roku.
Převzato z časopisu