Technika
Benzín E10/Biopaliva – Strašák jménem e10?
Jiří Kaloč 07.08.2024 02:13
Foto: archiv
Benzín E5 nahradil benzín E10, co se za touto změnou skrývá a co přináší? Jak se mají zachovat majitelé zejména starších vozů?
Biopaliva evropský trh provázejí již více než 20 let. V roce 2003 přijala legislativa Evropské unie příslušné směrnice pro využití biopaliv v dopravě, které definovaly biopaliva a biosložky a stanovily podmínky pro jejich využití. V Česku byl přídavek biosložek uzákoněn v roce 2007. Dnes v distribuční síti stále převažují tzv. biopaliva první generace, vyráběná přímo z rostlin potravinářského charakteru, jako jsou cukrová řepa, obilí, brambory a v případě nafty v Evropě převažující řepka olejná. Postupně se rozvíjí i výroba biopaliv druhé generace, jež jsou vyráběna výhradně ze surovin nepotravinářského charakteru, jakými jsou například lignocelulóza, rychle rostoucí dřeviny, těžební zbytky, energetické rostliny, plastový a komunální odpad, upotřebené kuchyňské oleje nebo živočišný odpad.
Dosud byl na českých čerpacích stanicích pro zážehové motory k dispozici bezproblémový benzín E5 s obsahem lihu do pěti procent. Jenže společnost Orlen Unipetrol začala ve svých rafineriích v Kralupech a Litvínově vyrábět od Nového roku výhradně benzín E10, který může obsahovat až deset procent biosložky a který se již mnoho let prodává například v Německu. V souvislosti s tím začala i společnost Mol dovážet z bratislavského Slovnaftu benzín s označením E10, a tak dnes v Česku budete jen stěží hledat čerpací stanici, kde by byl v nabídce bezolovnatý benzín oktanového čísla 95 s označením E5.
Problémem u jakéhokoli benzínu obsahujícího líh je jeho stabilita při skladování. Líh má tendenci vázat vodu ze vzdušné vlhkosti a tato tzv. azeotropní směs se potom odděluje od benzínové frakce, takže po čase v nádrži vznikají dvě vrstvy různých paliv. Výrobci se tento jev snaží potlačit pomocí určitých přísad, jejichž úkolem je obě složky paliva udržet ve směsi.
Dalším nebezpečím při používání paliv obsahujících bioetanol je koroze. Se vzdušným kyslíkem a za tepla totiž alkoholy oxidují na aldehydy, a ty potom částečně na karboxylové kyseliny. Ve výsledku z toho vzniká kyselina mravenčí, která působí korozivně na kovové materiály palivového systému, spalovacího prostoru a pájených spojů. Korozivní nebezpečí představuje i voda a vlhkost vázaná v lihu. Částečně lze tento problém odstranit přidáním inhibitorů koroze.
Největším problémem je hlavně nekompatibilita paliva s určitými materiály, jež se ve své době používaly u palivového systému. Jde hlavně o gumová těsnění a hadice, z nichž líh vysává změkčovadla. Hadice pak křehnou a mohou praskat.
Pro moderní zážehové motory nepředstavuje benzín E10 žádný problém či omezení. Každý však nemá automobil s poslední generací přímého vstřikování paliva, který splňuje emisní normu Euro6. Obecně lze říci, že benzín E10 je nejméně vhodný pro automobily vyráběné v letech 2000 až 2008, jež poháněly motory s první generací přímého vstřikování paliva. Pokud si chcete ověřit, zda si i váš automobil vytáhl kvůli své pohonné jednotce černého Petra, podívejte se na webové stránky www.e10info.eu.
Foto: archiv
Co se týče Česka a nejrozšířenějších vozů Škoda, problémy mohou mít s benzínem E10 majitelé modelů Škoda Felicia s motory 1,3 OHV (40 a 50 kW), které se vyráběly v letech 1994 až 2001.
Benzín, jenž obsahuje líh, by se také v nádrži automobilu neměl skladovat déle než tři měsíce. Pro potřeby dlouhodobého skladování (veteráni, motocykly, sekačky) je proto vhodné natankovat benzín bez etanolu. Ten neobsahují tzv. prémiová paliva, která koupíte u čerpacích stanic velkých řetězců pod obchodními názvy Verva 100 (Orlen Benzina), V-Power Racing 100 (Shell), MaxxMotion 100 (OMV) nebo EVO Plus 100 (Mol). Do těchto benzínů výrobci dodávají kvůli zvýšení oktanového čísla sloučeninu s názvem Ethyl-Terc-Butyl-Ether neboli zkráceně ETBE. Jelikož se vyrábí z bioetanolu, je rovněž považována za biosložku, a tak i tyto benzíny se označují jako E5 nebo E10, i když líh vůbec neobsahují.
Prémiová paliva jsou samozřejmě výrazně dražší, ale můžete si být jisti, že vzdušnou vlhkost v nádrži automobilu neabsorbují a netrpí ani dalšími výše uvedenými neduhy bioetanolu. Problémy mohou tyto vysokooktanové benzíny působit u určitých starších motorů (veteránů) s pevně nastaveným předstihem zážehu, které byly konstruovány na palivo s nižším oktanovým číslem. Pro odstavení takových motorů mimo sezónu je však natankování vysokooktanového benzínu a protočení motoru s tímto palivem jedinou volbou, pokud nechcete přímo vypouštět celý palivový systém.
Převzato z časopisu