Pro řidiče
Zima, zrak a řízení
28.02.2018 16:55
Představujeme
Zimní období je typické kratšími dny, úbytkem slunečního svitu a přirozeného denního světla a často sníženou viditelností. To naše oči velmi unavuje. V šeru a mlze tak klesá ostrost vidění a rychlost reakce. Velmi špatně vidíme tmavé barvy, můžeme proto snadno přehlédnout chodce nebo překážku na silnici. „V šeru nebo ve tmě se zhoršuje vidění i u zdravého oka. V horších světelných podmínkách se navíc více projevují i nejčastější oční vady, jako jsou například krátkozrakost nebo astigmatismus,“ říká primářka Věra Kalandrová z oční kliniky Lexum.
Na povinné oční vyšetření až v 65 letech. Podle expertů je to pozdě. Aby člověk získal řidičák, musí vedle mnohých dalších vyšetření jít i k očnímu lékaři, zda je jeho zrak v pořádku. A stejná povinnost ho čeká až v 65 letech, tedy po bezmála 50 letech. Podle lékařů to není dobře. „Vždy když řidič zaregistruje, že vidí hůř na dálku, nebo dokonce opakovaně přehlédne chodce nebo cyklistu, měl by na vyšetření jít okamžitě. Může jít totiž třeba i o zelený zákal, postižení sítnice nebo různá neurologická onemocnění,“ vysvětluje Kalandrová.
Řidiči by měli obzvlášť zvážit návštěvu oční ordinace, pokud vnímají jakoukoli poruchu zorného pole, která se může objevit například u pokročilého zeleného zákalu, odchlípení sítnice, nebo po různých mozkových onemocněních a úrazech. Nebezpečné pro řízení je i dvojité vidění, šilhání, tupozrakost a onemocnění sítnice. Pozor na kouření nebo syndrom suchého oka. Pokud se chce člověk preventivně vyhnout případným očním neduhům, je odborníky doporučováno dodržovat zdravý životní styl. Pro oči je nebezpečné i kouření, které dráždí oči a zvyšuje pravděpodobnost poškození sítnice především ve středním a vyšším věku.
Vedle toho by si nejen řidiči měli dávat pozor na syndrom suchého oka, který se objevuje v případě, kdy se sníží základní slzivost a oči trpí neostatečnou vlhkosti. „V tomto případě doporučujeme nepoužívat v autě příliš klimatizaci nebo otevřené okno. Vše zhoršuje suchost očí. Pokud by po pravidelné aplikaci umělých slz potíže nepřestávaly a ztěžovaly lidem řízení, je na místě popřemýšlet o další léčbě, například implantaci ucpávek do slzných cest,“ dodává primářka Věra Kalandrová z oční kliniky Lexum.