Pro řidiče
Výzkum: Infotainmenty v autech jsou horší než alkohol
Ondřej Štaidl 26.03.2020 07:00
Britská organizace IAM RoadSmart provedla výzkum zaměřený na moderní aplikace integrované v infotainmentu aut. Výsledky ukazují, že používat za jízdy některé funkce dostupné například přes Apple CarPlay nebo Andriod Auto je nebezpečnější než jízda pod vlivem alkoholu.
Současné vozy jsou vybaveny nespočtem bezpečnostních a asistenčních systémů, které výrazně snižují rizika spojená s řízením. Řada z nich je dokonce podle směrnic EU povinným prvkem výbavy. Na druhé straně jsou interiéry vybaveny stále většími obrazovkami a klasická tlačítka s mechanickou odezvou nahrazují dotykové plochy s často nepřehledným rozhraním. Tato zařízení mohou snadno odpoutat pozornost řidiče od silnice.
Standardem ve všech kategoriích se navíc stávají moderní palubní systémy nabízející propojení s mobilními telefony. Umožňují i takzvané zrcadlení funkcí mobilního telefonu pomocí aplikací Apple CarPlay nebo Android Auto. Bezpečnost ovládání aplikací během jízdy otestovala organizace IAM RoadSmart.
Výsledky studie mluví nekompromisně. Britská organizace uvedla, že interakce s aplikacemi infotainmentu, včetně například ovládání navigace, je mnohem nebezpečnější než řízení pod vlivem alkoholu. Jako referenční byly v tomto případě považovány hodnoty naměřené při jízdě řidiče s 0,8 promile alkoholu v krvi, což je maximální legální hladina povolená ve Velké Británii.
Výsledný reakční čas řidiče, který aktivně používal infotainment, byl dokonce horší než u řidiče pod vlivem marihuany. Test také prokázal, že při používání zmíněných aplikací se řidiči nevěnovali řízení až na 16 sekund! To při referenční rychlosti 112 km/h znamená více než 500 ujetých metrů.
Podle studie se řidičům pod vlivem alkoholu prodloužila reakční doba o 12 %, po požití marihuany o 21 %, při psaní SMS o 35 % a během telefonování bez hands-free dokonce o 46 %. Při aktivní interakci s aplikacemi Apple CarPlay a Android Auto však bylo naměřeno prodloužení až o 57 %. Dokonce i integrované hlasové ovládání infotainmentu je natolik rozptylující, že řidiči snižuje reakční dobu o 30 až 36 %.
Studie upozorňuje, že současný způsob ovládání multimediálních systémů vozů je sice skvělým prostředkem komunikace s okolím během cestování, ale zároveň může být mnohem nebezpečnější než řada nelegálních činností, jakými jsou například telefonování nebo požití sklenice vína před jízdou.