Pro řidiče
V Česku vyrostou první stanice na tankování vodíku
Ondřej Štaidl 19.05.2019 07:00
Část peněz z Operačního programu Doprava plánuje Ministerstvo dopravy použít na výstavbu plnících stanic na vodík. Pro tento účel byla z evropských prostředků vyčleněna částka 102 milionů korun v rámci programu podpory infrastruktury pro alternativní paliva.
Ministerstvo dopravy vyhlásilo 30. dubna nový dotační program s cílem podpořit infrastrukturu pro alternativní paliva. Část těchto dotací ve výši 102 milionu korun pak vyčlenilo speciálně pro výstavbu plnících stanic na vodík. O dotaci se mohou hlásit zájemci zabývající se výrobou nebo prodejem elektřiny nebo plynných paliv. Podmínkou je předložení projektu budování vodíkových plnících stanic na našem území. Celkové výdaje projektu nesmí přesáhnout částku 60 milionů korun, míra podpory může činit až 85 % celé částky.
Jde již o druhou výzvu navazující na první vlnu z května 2018. V rámci obou výzev by mělo vzniknout minimálně šest plnících stanic, které by se staly základem pro rozvoj vodíkové mobility v České republice. Výzvy navazují na akční plán čisté mobility z roku 2015, který má podpořit rozvoj infrastruktury dobíjecích stanic pro elektromobily, CNG, LNG a zmíněných vodíkových plnících stanic.
První stanice se již připravují
První stanice, kde bude možné vodík natankovat, se plánuje ve středočeské Řeži. Ve zdejší technicko-inženýrské společnosti ÚJV funguje již od loňského prosince dobíjecí stanice pro elektromobily, která akumuluje elektrickou energii do vodíkových nádrží. Vodík v této stanici vyrábějí panely na střeše areálu. Palivový článek následně může v případě potřeby kdykoliv přeměnit vodík ze zásobníku zpět na elektřinu. Lze tedy říci, že při samotné výrobě elektřiny převedené pomocí elektrolyzéru na vodík nedochází k vypouštění emisí oxidu uhličitého. Proto nijak negativně nepřispívá ke globální změně klimatu. Nepoužívá totiž elektřinu z neobnovitelných zdrojů.