Pro řidiče
Evropský parlament chce ve městech prosadit rychlost 30 km/h
Ondřej Štaidl 08.10.2021 07:00
Rychlostní limit 30 km/h v městských částech, kde se pohybuje hodně chodců nebo cyklistů, a plošné zavedení nulové tolerance alkoholu za volantem. To navrhuje Evropský parlament s cílem snížit počet smrtelných nehod na silnicích.
Počet smrtelných nehod na území Evropské unie se v poslední době nedaří příliš snižovat. Úřady členských zemí ročně evidují na 22 700 mrtvých a asi 120 000 zraněných. Evropský parlament v této souvislosti upozorňuje na fakt, že zatímco v minulosti počty obětí klesaly rychle, mezi lety 2010 a 2020 už se nepodařilo splnit stanovený cíl, tedy snížit počet smrtelných nehod na polovinu.
Parlament proto vyzval Evropskou komisi k vypracování nových pravidel, ke kterým patří „bezpečné omezování rychlosti” včetně „maximální rychlosti 30 km/h v obytných oblastech a oblastech s vysokým počtem cyklistů a chodců”. Zároveň zmiňuje možnost ponechat vyšší limit na hlavních tazích při současném „zajištění přiměřené ochrany nechráněných účastníků silničního provozu”, uvedla ČTK.
Nový seznam doporučení souvisí se snahou stanovit rámec pro unijní politiku bezpečnosti na silnicích pro období let 2021 až 2030. Zároveň se jedná o součást širší iniciativy Vize nula, která se snaží o to, aby se do roku 2050 počet obětí dopravních nehod na silnicích unijních zemí co nejvíce blížil nule.
Omezení rychlosti na 30 km/h není žádnou novinkou. Od konce srpna zavedla třicítku na většině svého území francouzská metropole Paříž. Na základě studie vypracované společností Coyote, publikované německou rozhlasovou stanicí RTL, se tím ve městě údajně snížila průměrná rychlost o jeden kilometr v hodině z původních 23,7 km/h na 22,7 km/h. Ve sledovaném období navíc na cestách ubyla asi 4 % vozidel oproti běžnému průměru. Podle autorů analýzy se ale nedá spolehlivě určit, zda jde o důsledek nových opatření.
Kromě omezování rychlosti volá Evropský parlament také po aktualizaci doporučení týkajícího se povolené hladiny alkoholu v krvi, která se v jednotlivých členských státech liší. Parlament je pro plošné vyhlášení nulové tolerance řízení pod vlivem alkoholu. Připomíná studii, podle níž má přibližně čtvrtinu všech úmrtí na silnicích na svědomí alkohol a z 15 % návykové látky. Schválené usnesení také obsahuje řadu bodů týkajících se povinného vybavení vozidel či dopravní infrastruktury. Kdy, zda a v jaké formě nové vejdou v platnost není prozatím jasné.