Pro řidiče
Přehled: Co budou muset umět auta od roku 2022?
Ondřej Štaidl 14.11.2019 07:00
Členské země Evropské unie formálně odsouhlasily seznam povinných bezpečnostních technologií, kterými budou vybaveny vozy od roku 2022. Patří k nim například inteligentní asistent rychlosti, signalizace nouzového brzdění nebo příprava pro alkoholový imobilizér. Cílem opatření je snížení počtu smrtelných dopravních nehod.
Po nastolení přísných emisních norem si Evropská unie pro výrobce aut připravila další úkol. Od roku 2022 budou muset být všechny vozy vybaveny nově sestaveným balíčkem bezpečnostních technologií. Většina výrobců řadu z nich do svých vozů instaluje již nějakou dobu, převážně jde ale o modely ze střední nebo vyšší třídy. Nová pravidla budou platit nejen pro všechna osobní auta, ale i pro dodávky, autobusy a nákladní vozy. To se projeví vyššími výrobními náklady a tím pádem i vyšší koncovou cenou pro zákazníky. Hlavně u levnějších modelů, ve kterých výrobci s instalací takových technologií nepočítali.
Hlídač rychlosti i varování při couvání
Standardní výbava bude muset nově obsahovat inteligentní regulaci rychlosti (ISA), která řidiče upozorní na překročení povolené rychlosti na základě sledování map a rozpoznávání dopravních značek. Nejde naštěstí o žádné aktivní omezení (zatím), ale pouze o informaci na palubním displeji. Dokonce bude možné funkci v menu deaktivovat, po každém nastartování se však znovu aktivuje. Dalším prvkem, dnes již poměrně rozšířeným, je systém nouzového brzdění a varování před kolizí. Seznam zahrnuje též systém rozpoznání únavy řidiče nebo varování před opuštěním jízdního pruhu.
Pod názvem detekce zpětného chodu se skrývá varování před objekty za vozem během couvání. Užitečnou funkcí je povinný systém monitorující přesný tlak v pneumatikách. Dnes již poměrně všední výbavou je signalizace nouzového brždění, tedy přerušované blikání brzdových světel varující řidiče vzadu před krizovou situací. Zajímavostí je takzvaná černá skříňka, respektive zapisovač dat, který zaznamenává informace bezprostředně před případnou nehodou. Patří k nim průběh rychlosti, intenzita brzdění, poloha a náklon vozu, stav bezpečnostních systémů a funkčnost palubního systému eCall. Vozy budou obsahovat také přípravu pro snadnou instalaci alkoholového imobilizéru, který bez dýchnutí potvrzujícího nulovou hladinu alkoholu v krvi neumožní nastartovat.
Výrazně méně nehod
Nákladní vozy a autobusy budou muset navíc poskytnout pokročilé systémy detekce chodců a cyklistů nacházejících se v bezprostřední blízkosti vozu. S tím je také spojené omezení mrtvých úhlů. V tomto případě není myšlen žádný elektronický systém, nově vyvíjené vozy by zkrátka měly být již z výroby navrženy tak, aby měly co nejmenší slepé úhly.
Všechna tato opatření a systémy budou muset obsahovat vozy vyrobené pro trh Evropské unie od poloviny roku 2022. Důvodem je stále vysoká nehodovost na území členských států. Podle statistik zemře každoročně v důsledku dopravních nehod 25 000 lidí. Dalších 135 000 lidí je při nehodách vážně zraněno. Evropská unie si od novinek slibuje snížení počtu vážných dopravních nehod až o jednu pětinu.