Pro řidiče
Nově se mají testovat i ojeté pneumatiky
Ondřej Štaidl 21.08.2019 07:00
V testech různých médií či nezávislých institucí jsou téměř vždy hodnoceny nové pneumatiky. Nikde se však neuvádí vlastnosti jednotlivých modelů, když se přiblíží k hranici zákonem povolené míry opotřebení. Vlastnosti použitých pneumatik se přitom logicky výrazně liší od těch nových.
Mnozí řidiči si nové pneumatiky vybírají na základě nezávislých testů. Ty se každoročně pravidelně objevují před letní nebo zimní sezonou, kdy se blíží nutná výměna. A všechny testy vypadají velmi podobně. Výsledkem je tabulka srovnávající ceny, přilnavost při brždění nebo při slalomu na suchu a na mokru nebo míru hluku při jízdě. Testy však probíhají pouze se zcela novými pneumatikami a zákazník se nikde nedozví, jak se vlastnosti dané pneumatiky budou měnit v průběhu jejího opotřebení. Může se jen domnívat, jak asi bude pneumatika fungovat při nájezdu několika tisíc kilometrů. Bude pořád stejně dobře fungovat v silném dešti, případně nebude výrazně hlučnější?
Bez testování opotřebených pneumatik nelze získat hodnotnou odpověď. Proces opotřebení pneumatik začíná již od prvních ujetých kilometrů, a čím více toho má pneumatika za sebou, tím větší jsou změny v jejich parametrech. Evropská hospodářská komise a Organizace spojených národů proto zřídily pracovní skupinu, která má vypracovat zkušební postup pro testování brzdných vlastností pneumatik na mokrém povrchu v okamžiku, kdy dosáhnou zákonem stanoveného limitu opotřebení. Zároveň má stanovit referenční hodnoty a minimální výkony. Už v březnu evropské orgány také přijaly návrh na změnu nařízení Evropské komise o obecné bezpečnosti vozidel GSR (General Safety Regulation), jehož cílem je právě nastavení pravidel pro testování pneumatik po celou dobu jejich životnosti.
Na změny už zareagovala například společnost Michelin, která přišla s novou strategií zaměřenou na dlouhodobý výkon. Od francouzského výrobce se tedy v dohledné době dozvíme vlastnosti jak nových, tak do jisté míry opotřebených pneumatik. Společnost připomíná, že některé vlastnosti pneumatik, jako je brzdná dráha na suchu nebo valivý odpor, se spolu s postupným opotřebením zlepšují. Nicméně vlastnost, která má největší vliv na bezpečnost, je přilnavost na mokrém povrchu. A právě ta se nejvíce zhoršuje spolu s tím, jak se pneumatika sjíždí a stárne. Proto by se pneumatiky měly právě z tohoto hlediska systematicky testovat.
Jak se testování pneumatik změní?
Současné testy nových pneumatik mimo jiné zkoumají schopnost zabrzdit na mokrém povrchu z rychlosti 80 km/h na 20 km/h, a to na vrstvě vody o hloubce jednoho milimetru. Totéž by nyní mělo čekat i pneumatiky se vzorkem opotřebeným na 1,6 mm. Pneumatika bude i v tomto stavu muset splnit limitní hodnoty, které jsou vyžadovány od nových pneumatik. Tuto metodiku uznávají jako vhodné měřítko pro posouzení bezpečnosti pneumatiky odborníci, výrobci i spotřebitelské organizace. Může se zdát, že milimetr vody na silnici není moc. Průzkumy však ukazují, že například na německých silnicích jezdí řidiči 99 % času na suchém, vlhkém nebo mokrém povrchu a s hloubkou vody nejvýše jeden milimetr.
Pro Evropskou unii je dalším důležitým parametrem valivý odpor a s tím související vliv na spotřebu paliva a produkci emisí. To je další velké téma, kterému se bude pracovní skupina v rámci GSR věnovat. Otazníkem zůstává rovněž stanovení minimální povolné hloubky dezénu. Vzhledem k měnícím se vlastnostem pneumatik v průběhu jejich opotřebení se může limit ze současných 1,6 milimetru změnit. Jestliže výrobci při testování prokážou dobré vlastnosti i u použitých pneumatik, mohlo by to zároveň omezit zbytečné preventivní výměny před koncem životnosti a ušetřit tak energii i suroviny.