Motorsport
Slovakia Ring 2011 - Slovenská premiéra
-TH/JN- 23.11.2011 10:24
První slovenský autodrom vznikl v tichosti jako soukromá iniciativa domácích podnikatelů, kteří milují rychlé vozy, ale neměli s nimi kde jezdit…
Projektová společnost Slovakia Ring s.r.o. vznikla v roce 2008 a ještě téhož roku se v obci Orechová Potoň nedaleko Bratislavy začalo stavět. Po řadě ohlášených, ale bohužel nerealizovaných projektů získalo Slovensko, které je dnes významným finálním výrobcem automobilů, svůj první stálý autodrom, nazvaný logicky Slovakia Ring. Nový okruh má zajímavý profil tratě se stoupáním i klesáním, základní délku 5922 metrů, cílovou rovinku 900 m, šířku 12 m (u startu 20 m) a 33 boxů pro závodní vozy.
To však není všechno, vzájemným propojováním jednotlivých sekcí lze vytvořit celkem šest variant trati, takže dostanete ještě délky okruhů 2632, 3034, 3197, 3223 a 3737 metrů. Autorem projektu Slovakia Ring je rakouský architekt Hans Roth, zkušený tvůrce jiných tratí na území Rakouska a Maďarska. Stavba se realizovala ve třech etapách, z nichž poslední ještě probíhá na dobudování areálu, jenž už zahrnuje tříhvězdičkový Hotel Ring a čerpací stanici; před dokončením je motokárová dráha o délce 800 m a terénní okruh offroad 1500 m. První závody se jely v loňském roce a příležitost okusit nový okruh nepromarnili ani Tomáš Enge, Štefan Rosina, Antonín Charouz a slovenský mistr Marián Rajnoha, hvězda československých okruhových závodů sedmdesátých let s vozem Alfa Romeo GTA Junior 1300. Návštěvnost dosáhla patnácti tisíc diváků, nechyběl slovenský prezident Ivan Gašparovič.
Vyvrcholením letošní sezony na Slovakia Ringu byl srpnový Admiral GT3 Racing Weekend, tvořený především závody evropského šampionátu FIA GT3 a mezinárodním mistrovstvím cestovních vozů, započítávaným nejen do FIA Zóny střední Evropy, ale také do mistrovství České republiky, Slovenska, Polska a Slovinska. Zatím největší podnik na nové slovenské trati doplnily malé formulové vozy (jeden závod vyhrála Gabriela Jílková s monopostem Gloria C8F) a European R‑Cup pro britské sportovní prototypy Radical (nechyběl tovární tým, ale dvojice Phil a James Abbottové na vítězné české jezdce nestačila).
Mezinárodnímu mistrovství České republiky divize 4 kraluje jako loni Tomáš Kostka. Na Slovakia Ringu vyhrál před týmovým kolegou Štefanem Rosinou (oba Gravity-Charouz Racing/Mercedes-Benz C DTM) a českou stájí BRT/Audi A4 DTM (Petr Fulín třetí, Michal Matějovský čtvrtý). Pro Antonína Charouze, který se zasloužil o uspořádání pátého ze šesti závodů FIA GT3 Championship 2011 na Slovensku, byl víkend v Orechové Potoni dosud nejúspěšnějším nasazením dvou nových automobilů Mercedes-Benz SLS AMG GT3. Oba závody sice patřily vozům shodného typu, nicméně jiných týmů než Gravity-Charouz Racing, ale česko-ruská dvojice Jarek Janiš/Leonid Machitski ve druhém obsadila druhé místo, když o vítězství přišla jen pro zmatek při zastávce v depu, kde byli při výjezdu zablokováni jiným automobilem (v prvním závodě osmí).
Úroveň motoristického sportu v České a Slovenské republice ostatně potvrdila i velká účast našich závodníků. O Jarkovi Janišovi, jenž se vrátil po delší přestávce, jsme už hovořili; druhá Charouzova posádka Jan Šťovíček/Jakub Knoll sice v prvním závodě dojela desátá (z 27 vozů), ale ve druhém klesla až na dvacáté místro po výletu z trati. Filip Sládečka hostoval v týmu HEICO Motorsport (Mercedes-Benz SLS AMG), v prvním závodě dokonce vedl, ale pak jeho německý týmový kolega Patrick Hirsch klesl na páté místo v cíli, aby ve druhém závodě odstoupil po kolizi hned v sedmém kole. Štefan Rosina, úspěšný účastník Porsche Supercupu, jel na špičkovém Lamborghini Gallardo LP600 (Reiter Engineering) s Antonem Kiabou, zajel pole position pro druhý závod před Jarkem Janišem, ale zradila ho prasklá pneumatika (v prvním závodě šestý). Dvojice Ján Daniš/Zdeno Mikuláško (MTech/Ferrari 458 Italia) na konkurenci nestačila, neuspěl ani veterán Jirko Malchárek, který se střídal s Didierem André (kdysi jezdec americké formule Indy Lights) na voze Audi R8 LMS, podobně jako Martin Matzke (Fischer Racing/Ford GT).
První velké závody na Slovensku patřily automobilům Mercedes-Benz SLS AMG. Napoprvé vyhrála rakousko-lucemburská dvojice Dominik Baumann/Brice Bosi z německého týmu HEICO Motorsport průměrnou rychlostí 166,6 km/h, druhý závod patřil švýcarsko-francouzské posádce Phillipe Giauque/Mike Parisy z francouzského týmu Graff Racing průměrem 166,8 km/h. Na druhé místo se v prvním klání vklínil nejrychlejší Ferrari 458 Italia, které jedou první sezonu (AF Corse; Federico Leo/Francesco Castellacci), ve druhém zmíněný Charouzův tým. Dvě třetí místa nenápadné německo- -maďarské posádky Claudia Hürtgenová/Csaba Walter (BMW Z4 GT3) však vynesla Need for Speed Team Schubert (viz AR 10/’11) do čela klasifikace před posledním závodem v nizozemském Zandvoortu (mezi jednotlivci vedli po Slovakia Ringu Italové Leo/Castellacci). Pokud vám jména závodníků mnoho neříkají, pak vězte, že mistrovství FIA GT3 je určeno především amatérským jezdcům, kteří jsou podle výkonnosti rozděleni do kategorií Gold, Silver a Bronze. Ti zlatí smějí být v posádce jen s bronzovými, platinoví (Platinum) startovat nesmějí, takže ti nejlepší v GT3 jezdit nemohou. Kategorizaci ovlivňují nejen výsledky, ale i věk jezdce. Mistrovství skončilo v říjnu na okruhu Zandvoort (výsledky viz www.gt3europe.com). V závodech před Slovakia Ringem zvítězily vozy BMW Z4 (E89), Audi R8 LMS, Ferrari 458 Italia, Lamborghini Gallardo a Porsche 911 GT3 R. Konkurence je opravdu vyrovnaná.