Motorsport
GP3 Series – S novou technikou
Tom Hyan 28.03.2013 10:04
GP3 Series vstupuje do čtvrté sezony s novým monopostem; podobně jako u silnější GP2 Series dochází k obvyklé výměně po třech letech...
V roce 2010 se jela GP3 Series poprvé. Zrodila se pro výchovu nových závodníků, kteří při startech okusí atmosféru víkendu Velkých cen F1. GP3 Series se totiž stejně jako její slavnější a starší sestra GP2 Series (nahradila F3000) jede jako jeden z předzávodů Grand Prix. Už v létě 2008 Bernie Ecclestone, mocný šéf formule 1, vyjednával s Maurem Sipszem, jehož firma N.Technology připravovala shodné monoposty Tatuus s dvoulitrovým čtyřválcem Honda pro Formula Master Championship (jelo se při WTCC, také v Brně), o přeznačení na GP3 Series a pozdvihnutí na vyšší úroveň. K dohodě tehdy nedošlo. Nástup GP3 Series byl odložen o další rok (Formula Master pak stejně zanikla) než organizátoři v čele s Brunem Michelem, tvůrcem úspěšné GP2 Series, nalezli nové dodavatele.
Už v pátek 3. října 2008 (!) byla oznámena nová GP3 Series, vyhlášená však až od sezony 2010. Stalo se tak den po zveřejnění parametrů znovuzrozeného mistrovství FIA F2 Championship, organizovaného Jonathanem Palmerem hned od příštího roku 2009 (tato serie skončila po sezoně 2012). Jak je vidět, o přístupnou formu formulových závodů byl vždy velký zájem. Během roku 2009 pak byly doladěny předpisy, výroba vozů svěřena italskému specialistovi Dallara Automobili a vývoj motorů společnosti Renault F1 Team. Všichni závodníci nastoupili do sezony 2010 se shodnými monoposty Dallara GP3/10 se samonosným trupem z uhlíkových kompozitů, poháněnými čtyřválci Renault Sport 2.0 Turbo o výkonu 206 kW (208 k)/6500 min‑1, spojenými se šestistupňovou sekvenční převodovkou Hewland. Hned první ročník šampionátu GP3 Series byl úspěchem.
Formát závodů je jednoduchý, první se jede v sobotu a druhý v neděli stejně jako větší GP2 Series, jezdci zůstávají po celý víkend na okruhu Grand Prix a vzájemné propojení týmů GP3, GP2 a F1 vede k systematické výchově nových závodníků. Nejlepší z nich dokonce přeskakují GP2 Series a vstupují přímo do formule 1... Byl to případ mladého Fina Valtteriho Bottase (23), který po triumfu v GP3 Series 2011 postoupil na pozici testovacího jezdce Williams F1 a jeho časy v pátečních trénincích naznačily, že je opravdu velkým talentem. Nebylo divu, když v letošní sezoně nahradil Bruna Sennu a spolu s Pastorem Maldonadem nastupuje za Williams F1 Team do závodů Grand Prix. Druhým je Esteban Gutiérrez (21), vítěz GP3 Series 2010. Jako nejmladší mexický závodník vyhrál mezinárodní mistrovství (F-BMW Europe 2008), po úspěchu v GP3 Series šel do GP2 Series (loni třetí pro ART Lotus GP) a po úloze testovacího jezdce Sauber F1 v roce 2012 také on nastupuje do Velkých cen 2013 jako další mexický závodník po Pedrovi a Ricardovi Rodriguezovi, Moisesu Solanovi, Héctoru Rebaquovi a Sérgio Pérezovi, jehož u Sauberu ve formuli 1 vystřídal (Pérez šel k McLarenu)...
Novozélanďan Mitch Evans (18), mistr GP3 Series 2012, na svou šanci ještě čeká. Když vyhrál Velkou cenu Nového Zélandu v Manfeildu v únoru 2011, stal se nejmladším jezdcem, který zvítězil v mezinárodním závodě s označením Grand Prix, byť už vypsaném jen pro Toyota Racing Series (shodné monoposty Tatuus). Navázal ale na slavného krajana Chrise Amona, v šedesátých letech nejmladšího závodníka F1, vítěze VC Nového Zélandu 1969 a 1970 na Ferrari Dino 246T. Podporuje ho Mark Webber, australský člen týmu Red Bull Racing F1, Evans ostatně jezdil za tým MW Arden, který vytvořil Webber s Christianem Hornerem, šéfem Red Bullu.
A mají rovněž Arden International pro GP2 Series, takže se kruh uzavírá. Vítěz šampionátu dostává šek na 400 tisíc dolarů pro postup do GP2 Series. Po tři roky hodnocení týmů vyhrál francouzský ART Grand Prix, vedený zakladatelem Frédéricem Vasseurem a Nicolasem Todtem (synem Jeana), v posledních letech v záchvatu velikášství Dannyho Bahara přejmenovaný podle sponzoringu na Lotus ART a Lotus GP... Nyní závodníci přesedlají na nové Dallary GP3/13, odvozené sice z GP3/10, ale poháněné silnějšími šestiválci AER 3.4 V6 o výkonu 295 kW (400 k)/8000 min‑1 se šestistupňovým řazením páčkami pod volantem!
Uvádí se zrychlení 0 – 100/200 km/h za 3,0/ 7,7 sekundy a největší rychlost 285 km/h; pneumatiky zůstávají jednotné Pirelli. Společnost AER (Advanced Engine Research Ltd) z britského Basildonu (Essex) vyvíjí závodní motory na základě sériových bloků (Nissan, Mazda, MG) už od roku 1997, uvedla však i osmiválce 3,2 – 4,0 l. Opět se pojede osm víkendů po dvou závodech, z toho pouze jednou mimo Grand Prix. Závodů se zúčastňuje pestrá směsice jezdců z celého světa, mezi nimiž nechybějí ženy. Prvním oznámeným závodníkem pro sezonu 2013 byl osmnáctiletý Eric Lichtenstein z Argentiny u týmu Carlin, když postoupil z britské formule Ford. Dalším je devatenáctiletý Jack Harvey, britský mistr formule 3 (pro Trevora Carlina), který naopak zamířil k Lotus GP. Loni v GP3 Series v Barceloně debutoval jediný český účastník Jakub Klášterka (Jenzer Motorsport), ale sezonu nedokončil.
Převzato z časopisu