Motorsport
Formule 1 – Do nové sezony
Tom Hyan 03.02.2012 13:24
Formule 1 vstupuje do další sezony, ještě s osmiválci. Nástup malých motorů byl odložen na sezonu 2014, naštěstí to budou alespoň šestiválce a nikoli čtyřválce…
Formule 1 je v poslední době natolik kontroverzní, že další překvapení nejsou vyloučena. Osmiválce a dvanáctiválce k ní vždy patřily, desetiválce se staly kompromisem, i když v mistrovství světa čtyřválce také zvítězily. Šlo však o svobodnou volbu konstruktérů, nikoli stále více svazující předpisy. Formule 1 má být vrcholem automobilového sportu, a to nejen pokud jde o objem finančních prostředků, takže nařídit jediný úhel rozevření válců 90° a jediný povolený počet válců je jistě hloupost, ostatně i velká formule Renault letos přechází na osmiválce, ty zůstávají v GP2 Series a AutoGP, ale formule Superleague je jediná s dvanáctiválci.
Nejde jen o pohonné jednotky, také jakákoli technická iniciativa je v zárodku potlačena úředníky FIA, kteří naopak vymýšlejí nesmysly, k nimž patří pohyb monopostů F1 v boxové uličce pouze silou přídavného elektropohonu… Vraťme se však k realitě. Ještě dvě sezony mohou vozy formule 1 startovat se starými osmiválci 2.4 V8/90°, jejichž vývoj je už od sezony 2006 zmrazen a každá změna podléhá homologaci FIA. Motor je ovšem srdcem každého automobilu, formulového monopostu pak zvláště! Nabídka se bohužel zúžila na stále stejný výběr, pohonné jednotky jedné značky však používá více týmů. Osmiválcové motory Renault RS27 tak byly nejen ve vítězných strojích Red Bull RB7, ale rovněž v monopostech Renault R31 a Lotus T128; Ferrari 056 se objevily kromě Ferrari 150° Italia ve vozech Sauber C30 a Toro Rosso STR6; Mercedes-Benz FO108Y dostaly Mercedes GP W02, McLaren MP4-26 a Force India VJM04; zatímco zbývající (většinou nové) týmy vsadily na produkční motory Cosworth CA2011, jež poháněly automobily Virgin MVR-02, HRT (Hispania) F111 a Williams FW33.
Britský Cosworth se vrátil do formule 1 jako dodavatel nových týmů, ale po sezoně 2010 přešel Team Lotus na Renaulty a letos tento trend sleduje Williams, jenž ve spolupráci s francouzskou značkou kdysi dobyl velkých úspěchů. Jiná výměna motorů u letošních týmů se neočekává. Jde tedy o čtyři různé pohonné jednotky V8, podle předpisů výhradně s atmosférickým plněním; tato situace by se měla změnit od sezony 2014, kdy budou předepsány vidlicové šestiválce 1.6 V6, ovšem přeplňované turbodmychadly, takže výkony mají zůstat na dnešní úrovni přes 515 kW (700 k), byť dojde ke snížení otáček z limitu 18 000 na 15 000 min‑1 (původně se hovořilo o 12 000 min‑1!). Zastáncem čtyřválců byl pouze Renault (s motory V6 však souhlasí), Mercedes-Benz a Cosworth poukázaly na enormní výdaje pro jejich vývoj (větší než u šestiválců) a Ferrari byl z pochopitelných důvodů zásadně proti, přestože se čtyřválci (nepřeplňované 500 F2) drží dva tituly mistra světa (1952 – 1953), ale už dávno motory s tímto počtem válců nevyrábí…
„Automobil musí jet v elektrickém režimu (bez zapnutého zapalování a dodávky paliva) vždy, kdy se pohybuje v boxové uličce (pit lane),“ to je předpis 5.19, vydaný FIA v červenci 2011, který vzbudil asi největší údiv týmů, s nimiž nikdo tak zásadní opatření nekonzultoval. Přestože se vrátily elektrické systémy KERS, uvedený požadavek je značně problematický a vcelku je jasné, že skutečnost v sezoně 2014 bude poněkud jiná. Počítá se ovšem se zavedením osmistupňové převodovky a palubního spouštěče („Jezdec sedící normálně za volantem musí mít možnost spustit motor bez vnější asistence,“ uvádí předpis 5.18 pro rok 2014). Přestože se předpisy na každou sezonu mění, pro rok 2012 žádné radikální změny nepřinášejí, značná omezení pro konstruktéry však nadále zůstávají v platnosti. Cokoli inovativního vymyslí, je vzápětí zakázáno.
Tentokrát to platí pro využívání výfukových plynů ke zvyšování přítlaku řízeným obtékáním difuzorů zádě, jež podpořilo dokonce přídavné spalování benzinu ve válcích právě za tímto účelem (tedy i bez sešlápnutí pedálu plynu). Problematika způsobu ukončení výfukového potrubí však není definována jasně, expandující plyny budou aerodynamiku vozu vždy ovlivňovat, takže o splnění, či porušení nového zákazu se dozvíme až v praxi. Druhou změnou je povinné snížení přídě, která se v posledních letech zvyšovala právě pro účinnější proudění vzduchu k zadním difuzorům, vysoké nosy ovšem měly řadu nevýhod, a to nejen ve výhledu jezdce, ale i větší náchylností k vzlétnutí monopostu při nehodě. U velkých a úspěšných týmů nedochází k žádným dramatickým změnám v jezdeckém obsazení, sestavy si ponechávají Ferrari (Alonso, Massa), McLaren (Button, Hamilton), Red Bull (Vettel, Webber) a Mercedes GP (Rosberg, Schumacher), ale také Team Lotus (nyní Caterham F1 Team; Trulli, Kovalainen) a Sauber (Kobayashi, Pérez).
U jiných ovšem nezůstal kámen na kameni, dramatickou přestavbu zaznamenaly Renault (nyní Lotus), HRT (Hispania) a Toro Rosso; jezdecké sestavy v době naší uzávěrky nebyly uzavřeny ani u zbývajících týmů. Největším překvapením jsou revoluce u Toro Rosso a HRT. Na vedení Red Bullu v Rakousku 13. prosince padlo rozhodnutí o výměně obou závodníků u Toro Rosso, o den později už byli Buemi a Alguersuari (oba po třech sezonách) bez práce a jejich místo zaujali Australan Daniel Ricciardo (loni HRT a formule Renault 3.5 v českém týmu ISR) a Jean-Eric Vergne z Francie, který vítězil ve všech nižších formulových kategoriích. Podle Franze Tosta, šéfa Toro Rosso, jsou juniorským týmem Red Bullu zaměřeným na výchovu nových jezdců a oba propuštění už tato kritéria nesplňovali. Jen o den později přišel o místo Dr. Colin Kolles rumunského původu, když ho v čele španělského týmu HRT na přání nového majitele nahradil Luis Perez-Sala, bývalý jezdec F1 (Minardi).
HRT chce přestěhovat aktivity do Španělska, nový vůz F112 však ještě vzniká v technickém centru v Mnichově (nikoli u Caterham Technology, jak bylo uváděno dříve). Prvním jezdcem se stal čtyřicetiletý navrátilec Pedro De La Rosa. Na návrat do formule 1 se těší i Nico Hulkenberg, který nahradil Adriana Sutila u Force India. Francie neměla jezdce F1 několik let, stejně jako chybí Velká cena Francie. V roce 2012 však bude mít tři, kromě Vergneho se vrací Romain Grosjean (Lotus Renault) a přichází mladičký Charles Pic z GP2 Series (Marussia Virgin společně s Timem Glockem). Pozornost vzbudil návrat Kimiho Räikkönena, mistra světa 2007 na Ferrari, který u Renaultu vystřídá po dvou letech Vitalije Petrova. Vypadnutí Petrova se však příliš nelíbí Berniemu Ecclestonovi, který pro Gran Pri Rossiji 2014 (Soči) slíbil ruského závodníka!
Je zřejmé, že loni zraněný Polák Robert Kubica (havárie s Fabií v italské rallye) se do Renaultu F1 už nevrátí, jeho jméno se však objevilo v souvislosti s náhradou Felipa Massy u Ferrari na sezonu 2013. Ani Rubensu Barrichellovi se od Williamsu nechce, ale jeho pozice ve F1 není jistá. Lépe je na tom jeho bývalý kolega Michael Schumacher (loni celkově osmý), podle statistiky Mercedes GP mu patří největší počet předjížděcích manévrů (116) v sezoně 2011; Sebastian Vettel ale předjíždět nemusel (jen 27), většinou totiž od startu vedl. Získat místo ve formuli 1 není jednoduché, vyprávět by o tom mohl i Karun Chandhok (Team Lotus), který se loni svezl v Německu, ale na první domácí Velkou cenu v Indii ho nenasadili.