Motorsport
Doprovodná vozidla – Phoenixy ve stínu
Radomír Smolka 12.01.2018 05:34
Většině fanoušků sledujících motoristický sport zůstávají v paměti především ty vozy a jezdci, kteří závodí o palmy vítězství. Nicméně aby mohli vítězit, mají kolem sebe většinou poměrně rozsáhlé týmy s celou řadou podpůrných či doprovodných vozidel.
Úkolem členů týmu a doprovodných vozidel je zajistit zázemí pro „ostré“ jezdce. Odvádět práci v zázemí, mimo světla ramp. Proto zůstávají tak trochu ve stínu, moc se o nich nemluví. Jejich důležitost a odpovědnost je však velmi vysoká. Také proto se na tzv. doprovodná vozidla soutěžních či závodních týmů klade v logistice zabezpečení velký význam. Musí to být vozy schopné vydržet téměř cokoliv, zůstat v každém okamžiku funkční a nabídnout dlouhodobou životnost. TATRA Buggyra Racing, tým s tovární podporou našeho jediného výrobce těžkých nákladních vozů Tatra Trucks a.s., využívá celou řadu doprovodných vozidel. Ta těžká nákladní jsou všechna kompletně postavena – stejně jako ta soutěžní – na bázi klíčové řady TATRA PHOENIX s motory v provedení Euro V. Stejně jako ostrá soutěžní vozidla, tak i mnohá doprovodná jsou zajímavá buď svým technickým provedením, nebo osudem.
Čtyřnápravový Goliáš
První doprovodná Tatra Phoenix roudnického týmu se objevila na Dakaru 2016. Vznikla v průběhu roku 2015 v úzké spolupráci s Technickým úsekem Tatry a jedná se o skutečný originál. Tým odkoupil z Tatry prototyp Phoenix 8x8 z roku 2010 (v. č. 000004, tj. jeden z prvních vývojových vozů této řady), který byl – po absolvování homologačních testů a životnostní zkoušce na tatrováckém polygonu – v roce 2012 přestavěn na provedení s kotoučovými brzdami a některými dalšími prvky připravované evoluce Euro 6, a znovu absolvoval další sérii testů. Podvozek byl vpředu odpružen standardními vzduchovými vaky, vzadu bylo použito lehké kombinované pérování se stabilizátorem na poslední nápravě. K pohonu slouží motor MX-13 Euro V, 340 kW/2300 N.m v kombinaci s šestnáctistupňovou manuální převodovkou ZF 16S 2530 a jednostupňovým přídavným/sestupným převodem Tatra. Pro potřeby asistence byl vůz po prodeji soutěžnímu týmu přestavěn. Pro získání maximální přepravní kapacity byl podvozek protažen, takže jeho rozvor nově činil 2150+4362+1320 mm.
Původní krátká kabina byla nahrazena dlouhou čtyřdveřovou verzí, opět unikát – první prototyp této verze kabiny, který vznikl pro potřeby životnostních zkoušek v roce 2012. Při její stavbě byly tehdy použity dvě kabiny demontované z doprovodných vozů pro konkurenční Bonver Dakar Project, který na své dva doprovodné Phoenixy (6x6 a 8x8) použil v rámci přestavby kabiny se zvýšenou střechou. Zelený prototyp kabiny byl v rámci repase přelakován a instalován na prodloužený podvozek. Nakonec vůz dostal skříňovou nástavbu firmy Clearmont, jejíž podstatná část slouží pro uskladnění nářadí a náhradních dílů, v zadní části je pak obytná část.
Tovární 6x6 Euro6
Na Dakaru 2016 a 2017 doplňoval zmíněný obří doprovod další Phoenix, tentokrát v provedení Euro6 ve variantě 6x6 s motorem MX-11 s nástavbou jednoramenného hákového nakladače kontejnerů. Ten v rámci marketingových aktivit zapůjčila přímo automobilka. Vůz převážel upravený „flat rack“, který býval naložen náhradními díly, mezi nimiž dominovala celá kola a pneumatiky. Po Dakaru 2017 byl vůz prodán.
Bludný Holanďan 6x6
Na Dakaru 2017 se poprvé v barvách TBR objevila Tatra Phoenix Euro5 6x6, osazená motorem MX-13 o výkonu 340 kW /2300 N.m,manuální šestnáctistupňovou převodovkou ZF 16S 2530 a jednostupňovou přídavnou/sestupnou převodovkou Tatra. Vůz s rozvorem 4500 mm + 1320 mm má spací nízkou kabinu a pneumatiky 14,00 R20 na všech nápravách. Rovněž v tomto případě se nejedná o vůz nový. Pochází z roku 2012 (výrobní číslo 00033) a do historie se zapsal jako první prodaný vůz řady Phoenix do Holandska. Zakoupil jej pan Marcel Schoo, majitel týmu Dakar Team Holland, společně s prvním soutěžním vozem této řady. Po dvou ročnících Dakaru byl jak soutěžní, tak doprovodný vůz prodán dalšímu Holanďanovi, Gertu Huzinkovi, aby pak v předposlední etapě Dakaru 2016 soutěžní speciál kompletně shořel. Huzink se na další spolupráci dohodl s týmem Maria Kresse a přesedlal do Renaultu, doprovodný vůz nabídl k prodeji. Jeho nabídku využil roudnický tým a odkoupil jej s téměř kompletním vybavením. Na voze je originální servisní nástavba holandské výroby, která má na střeše i tři skládací stany pro odpočinek posádky. Vůz má dokonce po obvodu stabilizační hydraulické opěry, které se vysouvají při stání v bivaku. Na boku rámu je integrována výkonná elektrocentrála.
Phoenix 1+3 8x6
Na Dakar 2018 vyrazil TBR opět se třemi těžkými nákladními doprovodnými vozy. Původní zapůjčený Phoenix Euro6 6x6 s hákovým nakladačem nahradil, opět v režii týmu, přestavěný Phoenix Euro5 v konfiguraci 8x6 s uspořádáním náprav 1+3. Vůz pochází z roku 2010 a jedná se o v pořadí třetí prototyp tehdy nově vyvíjené řady Tatra Phoenix (T158). Po svém dokončení na prototypové dílně vůz v konfiguraci třístranného sklápěče 6x6 s krátkou (denní) kabinou nejprve absolvoval všechny potřebné funkční a především homologační zkoušky, aby pak v průběhu několika měsíců absolvoval kompletní životnostní zkoušku na továrním polygonu. Jeho srdcem je kapalinou chlazený motor MX-13 (300 kW/2000 N.m), šestnáctistupňová manuální převodovka ZF 16S 2220 TO a přídavná/sestupná jednostupňová převodovka Tatra (rovněž jeden z prvních prototypů nové řady). V rámci dalších vytčených vývojových úkolů bylo vozidlo v roce 2012 na prototypové dílně přestavěno na provedení s nápravami s kotoučovými brzdami. Navíc byl modifikován systém řízení a uložení páky řízení připravovaný pro variantu Phoenix Euro6. V tomto provedení vůz absolvoval další torturu vývojových testů.
Před dvěma lety, po ukončení všech zkoušek, bylo vozidlo nabídnuto k prodeji. Zájem opět projevil tým s tovární podporou TATRA Buggyra Racing, a odkoupil ho. V rámci komplexní repase dostal vůz spací kabinu (rovněž odkoupenou z Tatry, kde zbyla po některé z přestaveb mnoha prototypů) a navíc, ve spolupráci s Technickým úsekem Tatry, byla doplněna další, poslední, nehnaná řiditelná náprava osazená rovněž kotoučovými brzdami. Řízení poslední nápravy je tzv. permanentní (tj. zatáčí bez omezení rychlosti) a jeho komponenty pocházejí od italské firmy ST Systems. V nabídce Tatry představuje tento systém nejjednodušší (a nejlevnější) variantu ovládání řízení zadních náprav a právě na přestavěném doprovodu proběhly i potřebné funkční a homologační zkoušky. Příjemné tak bylo spojeno s užitečným…
A proč byla zvolena konfigurace 1+3? Z technického hlediska to bylo hlavně kvůli zlepšení manévrovatelnosti poměrně dlouhého vozu a zlepšení rozložení hmotnosti na jednotlivé nápravy. Z marketingového pak snaha na nejtěžší soutěži světa prezentovat i konfiguraci podvozku, kterých Tatra pro různé zákazníky již několik desítek vyrobila. Již plně v režii týmu Buggyra a jejich technických partnerů pak proběhla montáž pomocného rámu pro přepravu normovaného kontejneru, nebo flat-racku pro převoz náhradních dílů a pneumatik a hlavně vzadu v zadním převisu rámu hydraulické ruky HIAB XS 111, která bude na Dakaru sloužit pro manipulaci s těžkými díly a pneumatikami, a podstatně tak usnadní nelehkou práci mechaniků.
Převzato z časopisu