Motorsport
AutoGP Brno 2011 - Podruhé v Brně
Tom Hyan 20.09.2011 00:25
Představujeme
Loni slavila formule AutoGP světovou premiéru v Brně a letos se tam v červnu jela opět jako součást druhého ročníku mezinárodního formulového šampionátu…
Enzo Coloni, bývalý automobilový závodník a šéf úspěšných týmů, zorganizoval závody AutoGP jako náhradu za zaniklou formuli 3000, přičemž využil jednotné monoposty Lola B05/52, tedy stroje první generace světového šampionátu národů A1 Grand Prix. Automobily britského výrobce Lola Cars vycházejí z formule 3000, ale mají větší motor Zytek 3.4 V8/404 kW (550 k), jaký sloužil v původní verzi zaniklé série národních týmů A1 Grand Prix. Startovní pole je bohaté s týmy zvučných jmen, k nimž patří DAMS, Super Nova, Durango, Campos, Lazarus a další, mezi něž se zařadil s jedním vozem pro Adriana Tambaye také Gravity-Charouz (nyní ve spolupráci s DAMS), přestože hlavní zájem českého týmu leží ve formuli Renault 3.5 (jezdci Brendon Hartley a Jan Charouz).
První čtyři místa v celkovém hodnocení AutoGP 2010 obsadili v tomto pořadí jezdci Romain Grosjean (mistr), Edoardo Piscopo, Duncan Tappy (všichni DAMS) a Jan Charouz, kteří však už letošní sérii nejedou. Celkově pátý byl nadějný Ital Luca Filippi, dnes šestadvacetiletý testovací jezdec Teamu Lotus ve formuli 1 (2008 testoval Hondu F1), mistr Euroseries 3000 z roku 2005 a úspěšný účastník GP2 Series (čtvrtý v roce 2007), jenž letos patří v britském týmu Super Nova k favoritům. Loni vyhrál vůbec první závod AutoGP v Brně i finále na Monze, letos na brněnském automotodromu byl znovu nejlepší. V delším sobotním závodě na sedmnáct kol suverénně zvítězil, když většina soupeřů skončila v hromadné kolizi prvního kola; ve druhém nedělním závodě na deset kol dojel třetí. Pole position překvapivě získal Indonésan Rio Haryanto z francouzského týmu DAMS, avšak časem 1:42,985 min (průměrná rychlost 188,87 km/h) loňský nepřekonal (Johnny Reid 1:42,780). Ve druhém závodě z první pozice startoval ruský závodník Sergej Afanasjev (také DAMS), ale v prvním kole vylétl z trati a jeho italský soupeř Samuele Buttarelli (TP Formula) pak udržel vedení až do cíle. Haryanto se musel spokojit s druhým místem (v prvním závodě šestý).
Zatímco loni Charouz-Gravity Racing nasadil velkoryse čtyři automobily a po týmu DAMS se stal vůbec nejúspěšnějším, když Jan Charouz obsadil celkově čtvrté a Adrien Tambay šesté místo, letos se účast zúžila pouze na mladého Tambaye (syn Patricka, vítěze Velkých cen F1 na Ferrari), nyní pod hlavičkou Gravity-Charouz DAMS. Pro pořádek uveďme, že loni v česko-lucemburském týmu působili také Walter Grubmüller jr., Natascha Gachnangová (zranila se v sérii FIA GT a vynechala řadu závodů) a náhradníci Esteban Guerrieri a Stefano Coletti. Nejlepší z nich byl samozřejmě Argentinec Esteban Guerrieri, který také pro Igora Salaquardu vítězil ve formuli Renault 3.5 (loni celkově třetí pro český tým ISR) a nyní si vede neobyčejně dobře v americké formuli Indy Lights (první vítězství v červnu na oválu Milwaukee Mile). Adrien Tambay, narozený 25. února 1991 v Paříži, začínal na motokárách a ve formuli BMW, po jedné sezoně v evropské sérii F3 se posadil za volant osmiválce AutoGP. Na Hungaroringu byl sice chvíli vítězem, pak ale pořadatelé zrušili penalizaci pro italského soupeře a vrátili Kevina Ceccona na první místo. Tambay byl tedy letos nejlépe druhý.
Největší zastoupení mají v šampionátu italští závodníci, což je vcelku logické, když šéfem mistrovství je Enzo Coloni, a to navazuje na italskou Euroseries 3000. Na nejvyšším stupínku ve druhém závodě vystřídal Filippiho jeho krajan Samuele Buttarelli (TP Formula), který si vedl dobře už od druhého volného tréninku (druhý). Po závodě prohlásil, že stejně jako Filippi brněnskou trať miluje, patří k jeho oblíbeným. Díky skvěle připravené technice od týmu DAMS se daří také Sergeji Afanasjevovi, nicméně v Brně chyboval a na vítězství z Hungaroringu nenavázal. Novou tváří AutoGP je tým Adriana Campose, bývalého španělského jezdce formule 1, který inicioval vznik týmu HRT (Hispania) F1, ale pro nedostatek finančních prostředků jej musel prodat José Ramonu Carabantemu. Campos Racing tedy jede mimo jiné AutoGP, Adrian Campos junior (loni Indy Lights) se však zranil, a tak tým v Brně reprezentovali bezúspěšně Marco Barba a Bruno Mendez (poškodil vůz v hromadné havárii prvního závodu a do druhého nemohl nastoupit). Prvních šest závodů ovšem mělo šest vítězů, takže jde o velmi vyrovnaný šampionát. Na Monze slavili triumfy domácí Giovanni Venturini (Durango) a Fabio Onidi (Lazarus), na Hungaroringu vládli Kevin Ceccon (Ombra Racing) a Sergej Afanasjev (DAMS) a konečně v Brně italské duo Luca Filippi (Super Nova) a Samuele Buttarelli (TP Formula). Mezi čtyřmi dalšími závody je naplánována Velká cena Bukurešti na městském okruhu kolem bývalého Ceauseskova paláce, ale otázkou zůstává, zda bude rumunská trať připravena (dříve FIA GT Endurance). Závody fotbalové formule Superleague byly totiž také odvolány pro nezpůsobilost okruhu a jeho zázemí, mělo se jet v září v ruském Smolensku.
Zdroj: Automobil 08/11