Historie
Z 5 Express – Brněnský čtyřválec
Jan Tuček 18.08.2023 02:59
Foto: Archiv Jana Tučka
Foto: Archiv Jana TučkaV říjnu roku 1935 představila brněnská Zbrojovka vůz s označením Z 5 Express, první československý sériový automobil s dvoudobým čtyřválcovým motorem. Představoval vrchol a zároveň epilog desetileté výroby populárních Zetek.
V sezóně 1935 uvedla Zbrojovka na trh dvě novinky, obě s dvoudobým motorem a pohonem předních kol. Na jaře to byla malá Z 6 s přezdívkou „Hurvínek“ a dvouválcem 735 cm3, na podzim pak čtyřválcová Z 5 Express. Mimochodem – čtyřválec typu Z 5 měl stejné vrtání a zdvih (72,0 a 90,0 mm) jako dvouválec Z 6. Základ nového vozu tvořil úzký obdélníkový rám se dvěma podélníky obdélníkového průřezu propojenými šesti příčkami. Všechna čtyři kola byla nezávisle zavěšena na kovaných spodních příčných ramenech, odpružení vpředu i vzadu obstarávalo příčné listové pero. Obě nápravy byly vybaveny pákovými kapalinovými tlumiči, podvozek byl opatřen centrálním mazáním. Hřebenové řízení mělo dvoudílný hřídel volantu, bubnové brzdy na všech čtyřech kolech dostaly – jako u jediného typu Zetky – kapalinové ovládání ATE Lockheed. Ruční brzda působila mechanicky na zadní kola. Vůz jezdil na pneumatikách rozměru 5,25 – 16.
Čtyřválcový motor byl uložen podélně za přední poháněnou nápravou, před ním měla své místo suchá jednokotoučová spojka a třístupňová převodovka ovládaná řadicí pákou vyčnívající zpod palubní desky, zcela vpředu byla rozvodovka.
Foto: Archiv Jana Tučka
Dvoudobý čtyřválec o objemu 1470 cm3 osazený dvěma karburátory Zenith dával výkon 40 k (29 kW) při 3000 min-1. Spaloval tehdy povinnou lihobenzínovou směs s příměsí oleje, do palivové nádrže umístěné vpředu pod kapotou, na dělicí stěně motorového prostoru, se vešlo 45 l drahocenné tekutiny. Chladič motoru byl umístěn nad přední nápravou, chlazení bylo termosifonové, obešlo se bez vodního čerpadla i bez ventilátoru. Elektroinstalace vozu pracovala s napětím 6 V.
Na podvozku s rozvorem náprav 2875 mm a rozchodem kol 1150 mm vpředu a 1190 mm vzadu výrobce od počátku nabízel dvoudveřovou uzavřenou karoserii a dvoudveřový čtyřmístný kabriolet. Ten vznikal v dílně Zbrojovky v Praze-Vršovicích, kterou řídil Jindřich Dostál, jenž navrhoval tvary povětšinou sportovně střižených vršovických kreací.
Podle dobového prospektu byl uzavřený dvoudveřový vůz Z 5 Express dlouhý 4400 mm, široký 1450 mm a vysoký 1560 mm. Stejně jako kabriolet měl karoserii smíšené stavby s dřevěnou kostrou a povrchovými panely z ocelového plechu. Vykazoval pohotovostní hmotnost 1040 kg, jeho užitečná hmotnost měla hodnotu 420 kg. Dokázal vyvinout největší rychlost 120 km/h a v běžném provozu spotřeboval 11 až 13 l již zmíněné lihobenzínové směsi s olejem na 100 km.
Foto: Archiv Jana Tučka
V prospektech byla čtyřválcová Zetka opakovaně zobrazována ve společnosti rychlíkové parní lokomotivy a doprovázena sloganem „Expres našich silnic“. Pravdou je, že nebýt nevalného stavu silnic v předválečném Československu, mohla by směle konkurovat expresům na kolejích.
Při prezentaci na pražském autosalonu ve druhé polovině října 1935 výrobce nabízel uzavřený dvoudveřový vůz Z 5 Express za 39 500 Kč a kabriolet s koženým čalouněním za 46 500 Kč. První zákazníci se svých vozů dočkali na jaře 1936. Během sezóny 1936 se objevila řada vozů Z 5 se zakázkovými karoseriemi. Vedle kabrioletů stavěných ve vršovické dílně Zbrojovky to byly i další sportovně střižené vozy, které stavěla brněnská karosárna Plachý, elegantní čtyřmístný kabriolet Z 5 Express zhotovila v jediném exempláři i vysokomýtská karosárna Josefa Sodomky.
Mimořádnou pozornost vzbudil osobitě tvarovaný dvoumístný roadster s dlouhou kapotou, dvoudílným šípovitým čelním sklem a zužující se zádí člunovitého tvaru podle amerického vzoru, jenž se zrodil v karosárně Plachý. Jeho uživatelem byl populární komik Vlasta Burian, takže o zájem fotografů i široké veřejnosti měla tato výjimečná Zetka postaráno.
Foto: Archiv Jana Tučka
Na přelomu října a listopadu 1936 pobýval v Československu na pozvání prezidenta Edvarda Beneše rumunský král Carol II., jehož doprovázel jeho syn, tehdy patnáctiletý korunní princ Michal. Ten už od června 1936 vlastnil otevřené sportovní Aero 30, které mu prezident Beneš daroval při návštěvě Bukurešti, ovšem 1. listopadu s potěšením v Brně převzal luxusní čtyřmístný kabriolet Z 5 Express se zakázkovou karoserií od firmy Plachý. Vůz byl skutečně určen pro něj, a nikoliv pro jeho královského otce, jak se někdy mylně uvádělo. Ironií osudu se ceremoniál odehrál jen dva týdny poté, co ministerstvo národní obrany nařídilo Zbrojovce ukončit výrobu automobilů a plně se věnovat zbrojařské produkci.
Zetky ovšem z trhu nezmizely, ze skladových zásob se nadále se slevou prodávaly dvouválce Z 4 a Z 6, od jara 1937 se dokonce ze zbylých dílů začaly v malých počtech montovat i čtyřválce Z 5 Express. Nikoliv však v mateřské továrně, ale ve značkové opravně Zbrojovky instalované na brněnském výstavišti.
Foto: Archiv Jana Tučka
V létě 1937 ministerstvo národní obrany Zbrojovce nařídilo vyslat tovární tým do zářijové automobilové a motocyklové soutěže Malou dohodou, jež se jela z Prahy přes Bratislavu, Košice a Bukurešť do Bělehradu a měla víc propagandistický než sportovní význam. Zbrojovka za tímto účelem stáhla z prodejen v Praze, Pardubicích a Brně tři mírně ojeté předváděcí vozy Z 5 Express s uzavřenou karoserií, jejichž volantů se chopili ostřílení tovární jezdci Karel Vlašín, Otto Lukáš a František Götz. Všechny tři Zetky soutěž absolvovaly a umístily se na 18., 20. a 55. místě z 63 v cíli klasifikovaných vozů, což velká sláva nebyla.
Ještě ve druhé polovině října 1937 měla Zetka velkoryse pojatý stánek na pražském autosalonu, o němž tehdy nikdo netušil, že je posledním předválečným. Zbrojovkou živené naděje na obnovení produkce automobilů se však nenaplnily a kolem 360 vyrobených vozů Z 5 Express se stalo labutí písní brněnské značky.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)