Historie
Vzpomínková jízda na Elišku a Čeňka Junkovy
Jindřich Lasík 04.09.2020 10:12
Letošní čtvrtý ročník Vzpomínkové jízdy na Elišku a Čeňka Junkovy se nesl ve znamení 120. výročí od narození Elišky Junkové, které si připomeneme 16. listopadu. Přemýšleli jsme, proč právě v Litomyšli se tato akce ve dvouleté periodě pořádá.
Důvod je jasný. V nedaleké Dolní Čermné se v roce 1894 narodil její manžel Čeněk Junek. Jeho život ukončila tragická nehoda na Nürburgringu v roce 1928. Akce se jako host účastní vždy Vladimír Junek, nevlastní syn Elišky Junkové, jenž k tomu říká: „Maminka mi zemřela, když jsem byl hodně malý. Vyrůstal jsem s tatínkem, bratrem Elišky Junkové. Tatínek se měl podruhé podrobit těžké operaci. Mluvil před tím s Eliškou, zda by se o mě postarala, kdyby to s ním špatně dopadlo. Jak slíbila, tak slib dodržela. Pro čtyřicetiletého člověka, který neměl vlastní děti a byl zvyklý na určitý režim, to musela být obrovská změna i oběť. To jsem si uvědomil až později. Přišel jsem k ní v pěti letech. To už jsem trošku chápal a cítil, co se děje. Bylo to překvapivé. Jmenoval jsem se původně Pospíšil. Byla to moje nefalšovaná teta.“
Ale zpátky k akci, určené pro historická vozidla do roku 1948. Po dohodě s pořadateli mohlo startovat ještě několik mladších automobilů, jako Ferrari 330 GT, Austin Healey, Mercedes-Benz 190 nebo Volvo P1800. Ostatních osm desítek automobilů a patnáct motocyklů pocházelo z období před druhou světovou válkou.
Když Junkovi, tak nemohly chybět pochopitelně automobily Bugatti. Největší skvost Bugatti 37A z roku 1928 řídil Vojtěch Masojídek, vnuk Jiřího Šilhy, který tento skvost vzkřísil kdysi k životu. V jednu chvíli jsme jeli pár kilometrů za ním a musíme říct, že byl zážitek sledovat jeho jízdu s patřičnou zvukovou kulisou. S více než devadesát let starým vozem hravě překonával osmdesátikilovou rychlost.
Bugatti T40 přivezl polský majitel a v Litomyšli nemohl chybět ani Jakub Stauch s Bugatti T13 Brescia, rok výroby 1922. Stokilometrovou trasu bral jako trénink na 1000 mil československých, jež startovaly o pět dní později. Nejstarším vozem byl Ford T Milana Baše, pro poruchu tentokrát ale nedojel. Vladimír Šinágl chtěl přijet s krásným De Dion Boutonem z roku 1911, ale po Loukotích zatím není opraven, a tak předvedl majestátní Rolls-Royce Wraith s karoserií Hooper z roku 1939. Ale nebyl to jediný „rolls“ na startu. Druhý, Phantom II, pocházel z roku 1931 a karosárna Wilkinson jej „oblékla“ ve stylu modelu Silver Ghost z počátku 20. století. Zážehový šestiválec objemu 7,6 litru spotřeboval na sto kilometrů kolem 23 litrů benzinu. Zastoupeny byly snad všechny větší české značky z období mezi dvěma válkami – Tatra, Škoda, Z, Wikov, Walter, Aero, Praga, Jawa. Z nich byly nejstarší Praga Piccolo z roku 1926 a o rok mladší Tatra 12.
Tentokrát jsme viděli také hodně zajímavých zahraničních automobilů, jako například americké Durant 60 De Luxe, Buick Special Coupe, Buick 40/47 nebo osmiválcový Buick Eight z roku 1933, údajně jediný v naší republice. Stejný počet válců měl i krásný Auburn 851, dosahující již v roce 1935 rychlosti 160 km/h. A zapomenout nesmíme ani na další osmiválec, Packard 645 De Luxe Eight, od jehož výroby uplynulo už 91 let. Anglii zastupovaly Invicta 4,5 Litre, Lagonda T2 Tourer další. Zajímavou minulost měl i málo známý šestiválcový Morris Oxford Six Coupe z roku 1934. Vyráběl se pouhé dva roky a se zmíněnou karosérií kupé jsou v provozu údajně jen dva.
První část jízdy vedla přes Sloupnici, Hrádek, Kerhartice (tady spadl v roce 1963 meteorit o hmotnosti 1260 g, který je vystaven v Národním muzeu), Říčky, Orlické Podhůří a České Libchavy kolem dřevěné zvonice z roku 1797 v Dlouhoňovicích do Žamberka k Muzeu starých strojů a technologií, kde byla přestávka.
Druhé malé zastavení proběhlo v příjemném prostředí Chráněné dílny Šťastný svět v Líšnici. Po několika kilometrech dosáhli účastníci za osadou Nekoř-Bredůvka nejvyššího bodu soutěže, 535 metrů nad mořem, a odtud pokračovali přes Jablonné nad Orlicí, Bystřec, Verměřovice, Dolní Dobrouč, po části závodu do vrchu v Ústí nad Orlicí zpět k zámku v Litomyšli. Na zajímavě zvolené trase, střídající širší a úzké silničky s výjezdy a sjezdy, se rozhodně nikdo nenudil.
Sobotní jízdě předcházela ještě večerní jízda Litomyšlí a velice vydařenou akci zakončil nedělní oddychový program na zámku a v jeho přilehlém okolí.
Další ročník by se měl uskutečnit 5. až 7. srpna 2022.