Historie
Thomas Built Buses – Tomášovy autobusy
-TH- 20.06.2014 08:05
Daimler Trucks má ve svém portfoliu také americkou firmu Thomas Built Buses...
Zatímco Daimler Buses sdružuje autobusové značky Mercedes-Benz, Setra (v Evropě zastřešené společenstvím EvoBus) a donedávna i Orion (ukončeno), Daimler Trucks zahrnuje rovněž autobusovou produkci Fuso (Mitsubishi) a specialistu Thomas Built Buses. Posledně jmenovaný podnik není částí Daimler Buses, ale severoamerické odnože Daimler Trucks North America LLC (DTNA; dříve Freightliner), a to především z toho důvodu, že vyrábí hlavně tradiční žluté školní autobusy, které se stavějí především na podvozky nákladních automobilů. Jeho produkce je rozdělena do čtyř hlavních skupin, pro něž příslušně upravuje svoje standardní typy A, C a D. Jsou to School Buses (pro krátké cesty za školní docházkou), Commercial (pro běžnou dopravu), Activity a Child Care (pro zájezdy, ve druhém případě speciálně pro děti).
Vyrábí však také Customized Buses (na individuální zakázky) a Green Buses (verze hybridní dieselelektrické a na alternativní paliva CNG, LPG). Kanadský rodák Perley A. Thomas (1874 – 1959) přišel do High Pointu v Severní Karolíně na počátku minulého století a od té doby tam má podnik sídlo. Stal se šéfkonstruktérem Southern Car Company, jednoho z významných výrobců tramvají, ale když firma v roce 1916 skončila, továrnu převzal a pokračoval na vlastní pěst za vydatné pomoci svých potomků Willarda, Melvy a Normana pod hlavičkou Perley A. Thomas Car Works. Brzy expedoval tramvaje až do Miami, Detroitu a New Orleansu, jenže koncem dvacátých let začal zájem o tramvajovou dopravu nepochopitelně klesat (dnes se i v Americe vrací). Přešel tedy na výrobu trolejbusů, kde však čelil konkurenci větších firem J. G. Brill Co., Pullman-Standard, St. Louis Car Co. a Cincinnati Car Co., a v krizi třicátých let produkci vozidel opustil.
Zkušenosti ze zpracování dřeva uplatnil ve stavebnictví, ještě dnes v High Pointu mnohé staré domy nesou jeho rukopis. Krize ovšem nikdy netrvá věčně, Perley A. Thomas dostal v roce 1936 zakázku na školní autobusy od státu North Carolina, vrátil se k výrobě a za druhé světové války dodával dílenské nástavby na vojenské podvozky 6x6. V padesátých letech následovaly běžné autobusy, ale i speciální vozidla pro školy, kostely, přepravu vězňů či pojízdné knihovny. Před pětasedmdesáti lety bylo na konferenci v New Yorku rozhodnuto, že všechny školní autobusy ponesou výraznou žlutou barvu Glossy Yellow. V roce 1972 změnila firma název na dnešní Thomas Built Buses a dále expandovala. O pět let později přibyly první vlastní podvozky Type D, dvou i třínápravové s motory vzadu pro Saf-T-Liner.
Následovaly nové typy autobusů, menší Minotour (chassis Ford E-Series) a střední autobusy Mighty Mite (Chevrolet). Základ produkce nadále tvořily hlavně školní typy na podvozcích kapotových nákladních automobilů Ford, Chevrolet, GMC nebo Navistar International. Výroba se rozběhla také v kanadském Woodstocku (Ontario) a v Jižní Americe (Carrocerias Ecuatorianas Thomas, SA, v ekvádorském Quitu). V roce 1994 byla zahájena výroba vlastního podvozku Type D v provedení s motorem vpředu. Montovaly se motory podle přání zákazníků, hlavně Cummins, Caterpillar a Detroit Diesel (GM).
V roce 1998 se společnost stala součástí Freightlineru, a tedy koncernu DaimlerChrysler. Dnešní výrobní program zahrnuje minibusy typu A (MyBus, Minotour) pro 14 až 30 cestujících na podvozku Ford, GMC nebo Chevrolet, a velké trambusové typy D až pro 90 cestujících (chassis Type D, motory Cummins do 221 kW, uložené vzadu pro Saf-T-Liner HDX, respektive vpředu pro Saf-T-Liner EFX). Klasikou zůstává kapotový Conventional (typ C) až pro 81 cestujících, nyní také značený Saf-T-Liner C, jehož druhá generace C2 na podvozku Freightliner se začala vyrábět v roce 2004 v novém závodě v High Pointu. V roce 2007 přibyla hybridní verze C2-H, o čtyři roky později dosáhla tisícovky exemplářů, celkem se však vyrobilo od roku 1972 téměř 250 tisíc školních autobusů na podvozcích koncepce Conventional (s kapotovou budkou). Na severoamerickém kontinentu má Thomas padesát speciali-zovaných dealerů, samozřejmě využívá servisu u značek, které dodaly podvozky. V pěti továrnách Thomas Built Buses v High Pointu pracuje 1300 lidí.
Převzato z časopisu