Historie
DAF: 75 let – Tři čtvrtě století
Branko Remek 13.11.2024 05:50
Foto: DAF
Tři čtvrtě století. V roce 1928 byla společnost založena v Eindhovenu jako Van Doorneho dílna. Když Hub a Wim van Doorneové uvedli na trh automobilové přívěsy, začala se formovat společnost, která změnila své zaměření a stala se továrnou Van Doorne’s Aanhangwagenfabriek, zkrátka DAF.
Oba bratři oplývali obchodní a tvůrčí invencí, o čemž svědčí i patent Trado, unikátní zdvojení jedné tuhé poháněné nápravy, určené pro vozidla do terénu. Z pohonu 4x2 tak byl 6x4. V období obnovy Evropy po válce vzrostla poptávka po přepravě, a tak vznikla výrobní linka pro přívěsy a návěsy a plány na nákladní vozidla. V roce 1949, tedy před tři čtvrtě století, se představil první typ A30 (30 metrických centů) s užitečnou hmotností 3 t. Na mřížce chladiče bylo sedm lesklých pruhů. Následovaly typy A50 (pětituna) a A60 (šestituna) pro těžkou práci. Malý dodávkový typ A10 (tuna) vyjel v roce 1950 a později následoval další typ, pick-up A107. Tehdy vozidla sjížděla z linky jen jako podvozek s motory a převodovkami z Anglie a nástavby včetně budek byly od subdodavatelů. V roce 1953 začal DAF vyrábět vlastní budky a krátce potom i vlastní vznětové motory. Počet typů se zvyšoval, včetně vozidel se speciálním podvozkem pro sklápěče, vozidel pro svoz odpadu a řady vojenských konstrukcí.
Foto: DAF
V roce 1957 byl představen typ DO charakteristického designu, který byl určen pro těžkou mezinárodní přepravu. Druhá generace typu DO byla vybavena i lůžkem, což byla naprostá novinka. Na začátku 60. let byl uveden DAF 2600 s revoluční hranatou budkou. V kabině bylo místo i na druhé, patrové lůžko. Řada 2600 proslula jako „matka mezinárodní přepravy“. V roce 1970 byla představena typová řada F1600 až F2200, první se sklopnou budkou. Typ 2600 byl v roce 1973 nahrazen typy 2800 a později 3300 a 3600. DAF byl z konkurentů první, kdo uvedl na trh automobil s turbodmychadlem přeplňovaným motorem doplněným chladičem stlačeného vzduchu, pro vyšší moment a výkon a nižší spotřebu paliva.
V 80. letech byl uveden typ DAF 95 s budkou SpaceCab, vyvinutou ve spolupráci se španělskou firmou Pegaso (dnes Iveco). Tím iberským bratrem byl Pegaso Troner. Pro regionální a vnitrostátní přepravu byly určeny typové řady 75/85. Jejich design se stal dílem mladého Bertranda Jansena, kterého později pro jeho talent přetáhl Daimler. Poslední dvě generace MB Actros a Atego jsou právě jeho dílem. Nástupci atraktivních typů 75/85 jsou řady CF a XF (Compact Force a eXtra Force), jež se staly v Evropě velmi oblíbenými. Totéž platí i pro řadu LF (Light Force), která přišla na přelomu století. Od začlenění britské společnosti Leyland do firmy DAF se vyrábí v Anglii ve stejnojmenném městě. Tehdy také došlo k začlenění společnosti DAF do severoamerického koncernu PacCar (Pacific Cars), známého kultovními trucky Kenworth a Peterbilt, familiárně Ken a Pete.
Foto: DAF
V roce 2010 byl uveden hybridní model LF Hybrid, snižující využitím elektromotoru v městském provozu spotřebu a emise CO2 o 20 %. V roce 2018 následoval typ DAF CF Electric, první plně elektrické vozidlo evropského výrobce. V těchto letech vypracovala Evropská unie nové předpisy pro hmotnosti a rozměry nákladních vozidel. Když vstoupily v platnost na konci roku 2020, byla společnost DAF první, kdo byl připraven s nimi pracovat. Předpisy nabídly možnost prodloužit budky za předpokladu, že dodatečná délka je ve prospěch životního prostředí a bezpečnosti vozidla. Vozy DAF nové generace proto nabízejí řidiči výrazně více prostoru. DAF XF, XG a XG+ pro těžké provozní podmínky a dálkovou dopravu a XD pro regionální dopravu získaly třikrát prestižní titul International Truck of the Year (ITOY).
Typy XD a XF jsou také k dispozici jako elektrické s nulovými emisemi a dojezdem až 500 km. Pro městský provoz je určen nový typ XB, který vyrábí Leyland Trucks ve Velké Británii. Není náhodou, že DAF je také téměř 15 let partnerem naší Tatry, protože měl vždy blízko i k vojenským vozidlům. Tatra T158 Phoenix třetí generace je toho příkladem. DAF prodává globálně od Afriky až po Oceánii, od Jižní Ameriky, kde má společnost DAF továrnu v Brazílii, až po Asii. Samozřejmě také v Evropě, kde bylo loni vyrobeno rekordních 69 800 nákladních vozidel. „Hub a Wim van Doorneové by stěží věřili svým očím, kdyby mohli vidět výrobky v roce 2024,“ říká Harald Seidel, prezident společnosti DAF Trucks. Mimochodem, mým prvním testem pro Automobil po sametové revoluci byl právě DAF 400, původně Leyland Sherpa.
Převzato z časopisu