Historie
Skoro zapomenutý Pacific – Tichooceánské trucky
Milan Olšanský 05.01.2012 12:48
Zajímavé řešení podvozku 8x4, tedy se čtyřmi nápravami, prvními dvěma řiditelnými a druhými dvěma hnanými pro vozidlo s kapotovou budkou vzniklo na základě poptávky betonářské firmy Allied Ready-Mix.
Klíčovým mužem, který stál za zajímavou konstrukcí vozidla se vznětovým motorem Cummins 400 a převodovkou Fuller 14708LL, byl Wayne Magee. Čtyřnápravová konstrukce vozidla nakonec fungovala podstatně lépe, než si sám projektant myslel a plánoval. Kapotový tandem steer Pacific Tandem Steer byl velmi solidně postaven, stejně jako všechny ostatní vozy Pacific. Společnost Allied Ready-Mix doufala, že nebude muset nové vozy vyřadit z provozu alespoň 15 let. Hranice životnosti v plném nasazení byla stanovena s ohledem na standardních 10 let, po které vydržely sloužit konkurenční vozy v podnikové flotile.
Pacific vyrobil v roce 1988 čtyři nákladní speciály s 10,4 kubíkovými bubny domíchávacích nástaveb. Ještě v prosinci 2008 byla všechna čtyři vozidla v plném pracovním nasazení, jedno u Allied Ready-Mix a tři další u nového majitele. Tyler Thorson ze společnosti Allied tvrdí, že vozidla Pacific byla vůbec ta nejlepší, která firma za dobu své existence používala, navíc měla nejdelší životnost. V polovině a ke konci osmdesátých let dvacátého století Pacific vydodal celou řadu automobilových podvozků hasičských vozidel pro mnohé požární jednotky několika kanadských měst.
Kromě toho byly postaveny dva trambusy s kabinami International Harvester. První byl projektován jako třímístný těžký nákladní vůz s nástavbou betonové pumpy a byl dodán společnosti v Kalifornii. Také ten druhý vozil podobnou nástavbu. Opět nový majitel V roce 1984 vznikla prezentační videonahrávka, v níž se proháněly plně naložené trucky Pacific P-510 s názvem „Pacific Built Like No Other Truck“. Hlavní roli v něm hrál vůz Pacific P-510-S z roku 1980 se vznětovým motorem Detroit Diesel 8V92 o výkonu 320 kW/435 k a patnáctistupňovým převodem. V září roku 1981 společnost International Harvester prodala firmu Pacific Truck and Trailer singapurské společnosti Inchape Berhad. Značka Pacific se stala obětí kanadské recese a finančního utrpení International Harvester (úroveň „mezinárodní sklizně“ se totiž dostala toho roku do slepé uličky). Firma Inchape byla, v době nákupu značky Pacific, dostatečně velkým hráčem s mezinárodními ambicemi a vymyšlenou strategií, dodávat těžká nákladní vozidla do rapidně se rozvíjejícího těžařského a lesnického průmyslu v Malaysii, na Filipínách a v Indonésii.
V roce 1987 oslavila společnost Pacific čtyřicet let své existence a zároveň vyrobila svůj 2000. automobil. Je ironií podnikatelského osudu, že o pouhých 12 měsíců později společnost Inchape rozhodla o tzv. outsoursingu (vymístění výroby k dodavatelům) výroby všech komponentů a nechala původní fabriku degradovat na pouhou montážní firmu. V tom čase prudce klesla v Britské Columbii poptávka po velkých lesovozech, a to především v důsledku zvýšené aktivity různých skupin ochránců přírody a životního prostředí. Největším prodejcem vozidel Pacific byla společnost Burk’s Intertruck sídlící ve městě Nanaimo na Vancouver Island. Byly doby, kdy zde prodali i 30 těžkých vozidel Pacific za rok, poté však šel obchod strmě dolů. Když došlo na čas, kdy během roku největší prodejce prodal celé dva trucky muselo se to projevit také na samotné výrobě. Poslední nový model Pacific P-16 byl v oblasti Vancouver Islandu prodán v roce 1989. O tři roky později, (1991) byla vyrobena poslední tři těžká nákladní vozidla Pacific.
Hmotnostní (ne)výhoda Vozy P-16 (91 000 lb) se zadními nápravami Clark BD s rozchodem 106‘‘ byly široké 3505,2 mm (11’a 6‘‘) s osazenými pneumatika rozměru 1400, se 16stovkami byl o něco málo širší. Nejvíce P-16 bylo postaveno s 4572 mm (15‘) širokými klanicovými nástavbami. Vozidla vyrobená pro zákazníky v Asii měla nástavby široké jen 4276,2 mm (14‘) a o něco nižší klanice. Důvodem bylo samotné těžené dřevo – bylo jednoduše těžší. Jednalo se především o kmeny cedrů (Cedrus), jedlí (Abies) a jedlovců (Tsuga). S těžkým dřevem bylo celkem jednoduché vozidla přetížit. Náklad samotný nebyl nijak velký, ale hmotnost šílená. Jakýsi Bob Dingsdale naložil na svůj P-16 kmeny jedlovců s celkovou hmotností 157 tun a samozřejmě se dostal okamžitě do problémů s pneumatikami a brzdovým systémem.
Na konci roku 1986 dostal legislativní zásah také segment dálkové silniční dopravy v Kanadě a USA. Hlavní roli hrála celková povolená hmotnost silničních souprav. Většina silničních P-510-F byla zhruba o 1360,7 kg (3000 lb) těžší než ostatní konkurenti. To byla daň za více než solidní stavbu vozidel Pacific. Společnost Nor-Mar sídlící v Penticonu prodala ještě v roce 1986 třináct trucků Pacific. Všichni ostatní dealeři značky po roce 1987 neprodali ani jeden P-510! Úplný konec? V říjnu roku 1991 byla výroba nákladních vozidel Pacific ukončena. Těsně poté byla fabrika zavřena a všechen její majetek rozprodán.
Poté byla ustanovena nová společnost Pacific Truck Parts – logicky, někdo se musel postarat o dodávku náhradních dílů, navíc to byla další obchodní příležitost. V roce 1995 se ozval zákazník ze Soda Springs v Idaho, který chtěl nahradit svůj starý P12W3 tahající soupravu dumperů o celkové hmotnosti 250 tun, novým vozidlem. Automobilka již sice neexistovala, ale když zákazník položil na stůl celou platbu za vůz předem, byl mu jeden truck, Pacific P12W3 sériového čísla 2PTG23025SEA02308 ručně smontován z náhradních dílů. Během 48 leté historie značky Pacific bylo vyrobeno 245 kusů P9 (první Pacific P9 sériové číslo T6549-262 v únoru 1965 a poslední Pacific P9 sériové číslo T7456-739 v lednu roku 1974), 23 trucků pro potřeby zákazníka v Jižní Africe a 90 vozidel bylo dodáno na Nový Zéland.
Celkový počet vyrobených vozidel Pacific dosáhl čísla 2308, celá řada z nich je ještě stále v provozu do dnešních dní. V roce 2002 zakoupila všechna práva na výrobu vozidel Pacific a všechnu výkresovou dokumentaci společnost Coast Power Train z New Westminster (Britská Columbie). Firma v současné době opravuje a přestavuje vozidla Pacific a vyrábí pro ně OEM náhradní díly (Original Equipment Manufacturer – je obchodní termín, který označuje výrobce zařízení, jenž při výrobě používá díly, komponenty a zařízení od jiných výrobců, a hotový výrobek prodává pod svou vlastní obchodní značkou. Výrobky, určené pro výrobce OEM, se označují jako OEM výrobky. Typickými OEM výrobky jsou základní desky počítačů, monitory, myši a jiné komponenty spotřební elektroniky, které nejsou určené pro koncového zákazníka). Protože společnost zapracovala také na legalizaci všech papírových záležitostí, je docela dobře možné, že když přijde zase jednou poptávka, mohli by vyrobit i zcela nová vozidla Pacific. Dnes je společnost zapsaná v obchodním rejstříku jako Pacific Truck Manufacturing Inc.