Historie
Škoda 450 – Spartak bez střechy
Jan Tuček 06.12.2019 06:34
V září 1956 zaujal návštěvníky 2. výstavy československého strojírenství v Brně prototyp dvoumístného otevřeného vozu s označením Škoda 440 Export a karoserií z Kvasin. O rok později se nově upravený roadster v Brně představil coby Škoda 450.
V říjnu 1955 se v Mladé Boleslavi začala rozbíhat výroba nového vozu Škoda 440, známého podle označení prvního prototypu z prosince 1953 pod jménem Spartak. Měl tradiční páteřový rám s centrální rourou kruhového průřezu, všechna čtyři kola zavěšena nezávisle a odpružena vpředu i vzadu příčným listovým perem a poháněl jej čtyřválec OHV o objemu 1089 cm3 a výkonu 40 k SAE (29 kW).
V závodě v Kvasinách se v té době začali obávat, že v dohledné době přijdou o finální montáž automobilů. Výrobu sanitních vozů Škoda 1200 museli předat do Vrchlabí, produkce sedanů Škoda 1201 neměla dlouhodobou perspektivu. A tak se poněkud partyzánským způsobem pustili do vývoje karosářské verze Š 440, která by jim mohla zajistit budoucnost.
Výsledkem zrychleného vývoje byl dvoumístný otevřený vůz Škoda 440 RC (zkratka výrazu roadster-cabriolet) pastelově zelené barvy, jenž v létě 1956 ředitel závodu Antonín Kvapil a vedoucí vývoje František Chamrád předvedli v Praze vedení podniku zahraničního obchodu Motokov, monopolního vývozce československých automobilů a motocyklů.
Líbil se natolik, že bylo rozhodnuto, aby stál na červeném koberci v čele expozice osobních vozů Škoda a Tatra na zářijové 2. výstavě československého strojírenství v Brně, předchůdkyni tamějších strojírenských veletrhů. Byl tam prezentován jako Škoda 440 Export a vyvolal živý zájem nejen u řadových návštěvníků, ale zejména u západoevropských zástupců značky Škoda. Něco takového by potřebovali jako sůl pro zvýšení prestiže a odbytu škodovek.
Dvousedadlový otevřený vůz dostal novou masku, panoramatické čelní okno s robustním chromovaným rámem, okénka ve dveřích bez rámečků a skládací textilní střechu s pryžovou mezivrstvou. Sedadlo mělo nedělený sedák a dvě samostatná seřiditelná opěradla, za sedadlem byl odkládací prostor pro menší zavazadla. Hlavní zavazadelník byl v oblé zádi, nemalou část jeho objemu však zabíralo náhradní kolo. Na specificky tvarované palubní desce -ozdobené nápisem Škoda Sport byl vedle rychloměru i otáčkoměr zahraniční výroby. Schránka na drobné předměty před spolujezdcem byla otevřená, bez víka.
Pod kapotou prototypu se nacházel čtyřválec OHV 1089 cm3, který v mladoboleslavském vývoji opatřili dvěma spádovými karburátory, novým sacím potrubím a většími sacími ventily a vyladili jej na výkon 54 k SAE (40 kW) při 5750 min-1. Navazovala na něj čtyřstupňová převodovka ovládaná řadicí pákou u volantu.
Na podzim 1956 byl zelený prototyp přeznačen na Š 450-1 a z Mladé Boleslavi se na něj snesla řada kritických připomínek. Některé byly věcné, jiné spíše žárlivé. V zimě 1956 – 1957 postavili v Kvasinách druhý prototyp se zaoblenou maskou, okénky ve dveřích opatřenými rámečky a nově tvarovanou sníženou zádí s větším víkem zavazadlového prostoru. Hrdlo nádrže už nebylo nahoře na pravém zadním blatníku, ale pod kruhovým odklápěcím krytem mezi blatníkem a víkem zavazadlového prostoru.
Původně dvoumístný roadster se proměnil v 2+2místný, za předním sedadlem (opět s neděleným sedákem a samostatnými opěradly) přibyla čalouněná lavice bez opěradla, na níž mohly nepříliš pohodlně cestovat dvě osoby menšího vzrůstu, nejspíše děti.
Nově uspořádaná palubní deska měla před volantem oválný panel s trojicí přístrojů, uprostřed větší rychloměr se stupnicí do 140 km/h, vlevo menší palivoměr a vpravo stejně velký teploměr chladicí kapaliny. Otáčkoměr tentokrát chyběl, v tuzemsku se tehdy sériově nevyráběl. Řadicí páka byla nadále pod volantem.
Také druhý prototyp Š 450 si v Mladé Boleslavi vysloužil řadu kritických připomínek, z nichž většina byla zohledněna ještě během jara 1957 při stavbě třetího prototypu, který jako první nesl na kapotě označení 450 vetknuté do písmene V. Také tento vůz měl ještě poměrně vysokou a vzadu zaoblenou skládací střechu.
Deset automobilů Škoda 450 z ověřovací série zhotovených v létě 1957 už mělo skládací střechu hranatějších tvarů, jejíž výška byla zmenšena o 50 mm, takže roadster s nataženou střechou měřil do výšky 1380 mm. Tyto vozy dostaly nové paralelní stěrače čelního skla.
Jeden z vozů Š 450 z ověřovací série byl v září 1957 vystaven v Brně. Další se představil o pár týdnů později na londýnském autosalonu, kde jej v režii Motokovu doprovázela Miss USA 1957 Charlotte Sheffieldová. Půvabná rodačka ze Salt Lake City v Utahu přicestovala po autosalonu do Československa, aby v Praze a v Mladé Boleslavi pózovala na sérii propagačních snímků s bílou „čtyřistapadesátkou“ i v provozech automobilky.
Sériová výroba vozů Škoda 450 v Kvasinách odstartovala v červnu 1958, dva z prvních zhotovených exemplářů putovaly do USA, kde je newyorská firma Continental Car Combine nabízela pod označením Skoda America Convertible. Uspěchaný vývoj a náběh výroby způsobily, že vozy Š 450 vyrobené do počátku prosince 1958 měly problémy s nedostatečnou tuhostí karoserie, jež výrobce následně řešil bezplatným přidáváním příčných i podélných výztuh.
Do února 1959 vzniklo celkem tisíc automobilů Škoda 450, z nichž jen tři stovky zůstaly v tuzemsku. Mototechna je prodávala na tzv. volném trhu za 42 000 Kčs, zatímco na poukazy dodávané vozy Škoda 440 a 445 s uzavřenými karoseriemi stály 28 500 a 33 000 Kčs. Více než dvě třetiny roadsterů Š 450 byly exportovány do západoevropských zemí, zejména do západního Německa.
Připomeňme, že Škoda 450 měla již zmíněný páteřový rám s centrální rourou kruhového průřezu a nezávislé zavěšení všech čtyř kol s odpružením příčným listovým perem vpředu i vzadu. Čtyřválec OHV o objemu 1089 cm3 se stupněm komprese zvýšeným na 8,4 a dvěma karburátory dával v sériovém provedení výkon 50 k SAE (37 kW) při 5500 min-1.
Otevřený vůz s rozvorem 2400 mm a rozchodem 1210/1250 mm byl dlouhý 4065 mm, široký 1600 mm a vysoký 1380 mm. V zádi nabízel 320 l prostoru pro zavazadla, do palivové nádrže za pravým zadním podběhem se vešlo 30 l benzinu.
Škoda 450 vykazovala pohotovostní hmotnost 930 kg a celkovou 1230 kg. Její užitečná hmotnost tedy nepřevyšovala 300 kg, na rozdíl od 350 kg u uzavřených modelů Š 440 a 445. Na patnáctipalcových kolech obutých do pneumatik rozměru 5,50 – 15 dosahovala „čtyřistapadesátka“ největší rychlosti 130 km/h, zrychlení z 0 na 80 km/h zvládla za necelých 14 s a průměrně spotřebovala kolem 9 l benzinu na 100 km.
Posledních 299 automobilů Škoda 450 (z výše uvedené tisícovky) bylo zhotoveno v lednu a únoru 1959, přičemž některé z nich dostaly na původní podvozek s příčným listovým perem na přední nápravě lehce upravenou karoserii. Ta byla určena pro modernizovaný roadster Škoda Felicia s přední nápravou opatřenou vinutými pružinami. Felicii si podrobněji připomeneme v příštím vydání Automobilu.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)