Historie
Muzea na Kypru (2. díl) – Nikósie
Jiří Fiala 03.04.2020 06:08
Minule jsme představili automobilové muzeum v Limassolu. Dnes se ale za pozoruhodnými vozidly na Kypr ještě jednou vrátíme.
Kypr, ostrov ve Středozemním moři, byl v půli 70. let politicky rozdělen na severní, tureckou, a jižní, řeckou část. V letech 1878 až 1960 jej drželi Britové. Turecko je vzdáleno jenom 75 km východně. Při návštěvě druhého kyperského automobilového muzea pěšky na sever překonáváme městskou Mrtvou zónu „Pointem Charlie“. Propletli jsme se orientální uličkou plnou různých cetek a na náměstí smluvili taxi.
Hlavní město ostrova dělí Mrtvá zóna. Rozdělené části města se od sebe moc neliší. Jižní dělá dojem bohatší části, severní pak maličko orientálnější, ale na druhé straně s troškou nádechu strnulejší atmosféry, jak jsme ji znali před rokem 1989, k čemuž přispívají různá „budovatelská“ sousoší v parčících. Na severní periférii Nikósie leží obrovský areál soukromé Blízkovýchodní univerzity (YDÜ), kterou roku 1988 založil a vlastní eurový multimiliardář a druhý nejbohatší muž ostrova, kyperský Turek (syn lesníka) Suat Günsel. Zdrojem jeho dalšího bohatství je podnikání v nemovitostech. Pan Suat je, mimo jiné, prezidentem Blízkovýchodní banky. Jeho syn Ifran Günsel předsedá správní radě univerzity. Na YDÜ studuje 25 000 studentů. Skládá se z 16 fakult s 98 katedrami, 4 odborných škol, 2 středních a 4 postgraduálních škol. Kromě toho se zde nachází také kulturní centrum s knihovnou, amfiteátry, divadlo a – Muzeum klasických a sportovních vozů Blízkovýchodní univerzity. Muzeum založili roku 2007. Ve dvou halách našlo místo přes 140 automobilů. Všechno je vzorně a přehledně uspořádáno a vyrovnáno. Exponáty v době naší návštěvy zrovna leštili dva mladí muži. Všude vládne až vojenský pořádek a kázeň. Nakrátko se nás ujímá ředitel muzea Ulus Canoanac.
Hlavní hala ukazuje sportovní automobily, z nichž pro nás nejméně známé jsou ty z Japonska a USA (některé speciály činilo potíže určit i zaměstnancům). Druhou halu zaměřili na ukázku pokroku automobilové techniky za posledních 120 let. Studenti univerzity ve zdejších dílnách sestrojili roku 2014 solární automobil RA25. Jeho jméno lze rozklíčovat na „RA“, jméno egyptského boha slunce, a „25“, průměrné stáří tvůrců vozu. RA25 byl prvním automobilem zkonstruovaným a postaveným v nikým mezinárodně neuznané Severokyperské turecké republice TRNC. RA25 získalo světové prvenství v kategorii Adventure v mezinárodním závodě v Sasol Solar Challenge South Africa v JAR roku 2014. Dalším vozidlem bylo RA27 s pohonem všech kol a vyšším užitím uhlíkatých vláken. V africkém závodě na 1630 km roku 2016 dojelo ve světové konkurenci na šestém místě. Veškeré výrobky i software vymyslel a postavil Solar Energy Car Racing Team z YDÜ.
Některé vystavené automobily mají vyčerpávající popisky, u těch, kde bychom to nejvíce potřebovali, ale chyběly. V muzeu najdeme také přes 5000 vozidel od masové produkce po unikátní, ručně skládané originály. Děkujeme Ulusu Canoanacovi za prohlídku a informace.
Převzato z časopisu