Historie
Michigan Ypsilanti Museums – Visit Ypsi
-TH/HH- 22.04.2016 05:59
V historii amerického automobilového a leteckého průmyslu hraje město Ypsilanti významnou roli...
Poutače Visit Ypsi a Discover Ypsi Museums lákají k návštěvě dvacetitisícového univerzitního města Ypsilanti, ležícího asi čtyřicet kilometrů od Detroitu na cestě do Ann Arboru (MI). Dojedete tam jak po známé Michigan Avenue, tak po dálnici Interstate 94. V roce 1809 založená osada na břehu řeky Huron River byla o deset let později pojmenována po Demetriovi Ypsilantisovi, hrdinovi řecké války za nezávislost, jehož busta dodnes zdobí místo před charakteristickou vodárenskou věží Ypsilanti Water Tower (z roku 1890). Vzhledem k velikosti města (od 1858 povýšeno) je jeho automobilová historie dosti pozoruhodná. První firma Apex Motor Car Company, výrobce auto-mobilů ACE v letech 1920 – 1922, sídlila na jižní River Street a vznikla vlastně z nedostatku automobilů. Pan F. E. Earnest, dealer ze Seattle ve státě Washington, přijel na jaře 1919 do Detroitu nakoupit nějaké automobily, ale nikdo mu je nebyl schopen dodat. Byl mužem činu, a tak s partnery položil v říjnu 1919 základy nové automobilky.
Stavba byla dokončena počátkem příštího roku, v září 1920 se nový ACE představil na Michigan State Fair a v lednu 1921 zářil na výstavě v hotelu Commodore v New Yorku. Překotný vývoj včetně revolučního šestiválce Guy Disc-Valve Motor (bez vačkového hřídele s ozubeným soukolím pro ovládání ventilů v hlavě válců) vedly k rozporu mezi partnery, Fred M. Guy a O. W. Heinz požadovali více času, ale Earnest byl neúprosný. Nakonec se rozešli, zda Earnest sehnal jiné automobily pro své dealerství se nepodařilo zjistit. Do roku 1922 vzniklo jen 256 vozů ACE, když H. T. Hanover převzal automobilku, tak přešel na konvenční motory Herschell-Spillman. Hlavní silnice z Detroitu do Ypsilanti nesla různá jména Sauk Trial, Military Chicago Road, Congress Road a nakonec Michigan Avenue. Na vjezdu do centra bylo samozřejmě občerstvení, typický americký saloon a později restaurace už od předminulého století (kolem 1870), které vystřídala dnešní Haabova restaurace. Originální plechový strop i původní bar, jež můžete u Haaba obdivovat dodnes, byly nainstalovány v roce 1905, kdy podnik nesl jméno Smithy’s Saloon & Riverside Club. Nový Haab’s Restaurant vznikl na stejném místě v roce 1934, saloon zůstal zachován, ale nová fasáda pochází z roku 1963. Od těch dob u Haabů nasytili téměř deset milionů lidí, i dvacet let od první návštěvy si příchozí pochvalují, že servis ani kvalita se nemění k horšímu, jak je dnes zvykem. K doporučeným pokrmům patří Lake Superior Whitefish, a ta ryba byla opravdu moc dobrá...
Nedaleko města ve Willow Run mezi Ypsilanti a Belleville postavil Henry Ford za druhé světové války v rekordním čase obrovskou továrnu na výrobu čtyřmotorových bombardérů Consolidated B-24 Liberator; byl to jeden z jeho největších činů v oblasti vyspělé organizace a také public relations, které ho znovu proslavily. Produkce letadel B-24 ve Willow Run Bomber Plant se od října 1941 zvýšila z jednoho na deset denně (až 42 tisíc zaměstnanců!), poslední stroj pořadového čísla 8685 byl dokončen 24. června 1945. Ford uplatnil pásovou výrobu i pro letadla, linka byla dlouhá celou míli (1609 metrů); vznikla tam téměř polovina všech letadel tohoto typu, ostatní zhotovily původní Consolidated Aircraft a také Douglas Aircraft, jinak proslulý dopravními letouny (např. známá Dakota DC-3). Současně postavené letiště Willow Run Airport je nyní otevřeno pro civilní provoz a od roku 1992 hostí Yankee Air Museum. Je to také domovský přístav pro Aero L-39 Albatros známého Boba Lutze, rychlejší Alpha Jet má v Ann Arboru. Ve městě čeká na klienty mj. B-24’s Espresso Bar s leteckou obrazovou výzdobou a silnou kávou, anebo Sidetrack Bar & Grill u místní trati (Depot Town) s historií sahající až do roku kolem 1850. Ford Motor Company továrnu sice postavila, ale poskytla státu, po válce ji nechtěla a vystřídala se tam řada jiných majitelů včetně General Motors.
Nejprve ve Willow Run vyráběl automobily Kaiser-Frazer (později Kaiser Jeep Corporation, po převzetí Willys Motors se přestěhoval do Toleda), když Preston Tucker neuspěl a vláda mu odmítla závod prodat. Tucker prototyp svého revolučního vozu vyrobil v Ypsilanti (jeho rodina vlastnila Ypsilanti Machine Tool Co.), ale byl donucen od záměru ustoupit (jen 51 vozů). General Motors získala továrnu v roce 1953 a v listopadu zahájila výrobu samočinných převodovek Hydramatic, v dalších objektech zavedla produkci nákladních vozů (1956) a nakonec ve Willow Run Plant vyráběla osobní automobily různých typů až do roku 1993, kdy závod zavřela. V letech 1959 – 1969 to byl především revoluční Chevrolet Corvair se vzduchem chlazeným šestiválcem v zádi. Yankee Air Museum sídlí v hangáru na ploše 4400 čtverečních metrů, ale plánuje renovaci zbylé části továrny pro nové National Museum of Aviation and Technology at Historic Willow Run.
Vše je závislé na finančních prostředcích, hovoří se o roce 2017, kdy se Yankee Air Museum přestěhuje do části, která hostila GM Powertrain (dříve Hydramatic) a dnes tvoří 5 % zachovaných objektů někdejší letecké továrny (ostatní strženy; více na www.SaveTheBomberPlant.org, kampaň vedou astronaut Jack Lousma a Bob Lutz). Stávající letecké muzeum je kompaktní přehlídkou výběru různých exponátů včetně kompletních letadel (nikoli však obřího B-24, z něj jsou k vidění jen podskupiny jako část trupu, kokpit, motory a jiné). Vedle národopisného muzea Ypsilanti Historical Society v cihlové stavbě z roku 1860 najdeme v Ypsilanti další dvě, která si zaslouží pozornost (nízké vstupné kolem pěti dolarů za osobu, stejně jako do Yankee Air). Jsou součástí hnutí Motorcities Automobile National Heritage Area, tedy zachování automobilového dědictví Michiganu, nejsou příliš velká, ale o to příjemnější.
National Hudson Motor Car Com-pany Museum na East Cross Street je nyní součástí Ypsilanti Automotive Heritage Museum (YAHM), přestože sídlí v posledním dealerství automobilů Hudson na světě (zal. 1927, Miller Motors od 1955), ale nyní zahrnuje i další exponáty z historie Ypsilanti, tedy automobily Kaiser-Frazer, General Motors (zejména Corvairy) a další, nemluvě o chronologické výstavě samočinných převodovek GM Hydramatic. Mezi exponáty nedávno přibyl vzácný Hudson Italia, kupé na americkém podvozku s karoserií Touring Super-leggera; zachovaná historie Hudsonu zahrnuje všech pět desetiletí existence značky. Přehlídkou hasičských automobilů, ale i jiné požární techniky, je Michigan Firehouse Museum na West Cross Street, tvořené originální hasičskou zbrojnicí z roku 1898 se stříkačkami taženými koňmi, ale i vícepodlažním novým objektem, v němž se střídají exponáty včetně hasičských vozidel. Vedle známých vozů Ford nebo Dodge lze vidět i speciály legendárních značek Ahrens, American La France nebo Seagrave s mnohaletou tradicí, z nichž poslední přežila až do dnešních dnů. Návštěva zmíněných stánků historie rozhodně stojí za to, recenze je označují za utajené poklady Michiganu.
Převzato z časopisu