Historie
LEMAY ACM & FAMILY COLLECTION – NEJVĚTŠÍ SBÍRKA
Tom Hyan 21.12.2018 05:35
Představujeme
Harold LeMay miloval automobily. Nasbíral jich přes tři tisíce. A líbily se mu všechny...
Nancy LeMay, manželka zakladatele největšího automobilového muzea v západní části Spojených států amerických, potvrdila, že její muž Harold LeMay zkrátka nepoznal žádný automobil, který by se mu nelíbil. Jméno LeMay ještě dnes najdete vylisováno na plastových popelnicích a kontejnerech, do nichž rodinná společnost LeMay Enterprises sbírá komunální odpad v mnoha místech amerického státu Washington, zejména v okolí Tacomy a Seattlu. Harold ji založil nedlouho po svém návratu z druhé světové války, ale už před ní podnikal ve stejném oboru pod hlavičkou Spanaway Garbage Collection Company. Narodil se roku 1919 v Yakima ve státě Washington, usadil v Parklandu (Spanaway; Pierce County) a svoji sbírku soustředil do budov Marymount Military Academy ve Spanaway u Tacomy. Vydělával nejen na svozu odpadu, ale později přidal další podniky, jako přepravce HELM Trucking, odtahy vozidel Lucky Towing, obchodní společnost Lucky Sales & Services a mnohé další. Stal se multimilionářem, jeho příběh je jedním z příkladů realizace amerického snu. Přesto zůstal skromný a nejraději opravoval automobily ze své sbírky...
Když Harold v roce 2000 zemřel, měl nasbírány tři tisíce vozidel od klasických amerických křižníků silnic až k exotickým evropským automobilům, mezi nimiž nechyběly britské dvoupodlažní autobusy ani další kuriozity. Svoje automobily měl původně uloženy na osmapadesáti místech v pěti amerických státech. Ještě před svojí smrtí (zemřel v sobotu 4. listopadu 2000 na zástavu srdce v St. Claire Hospital v Lakewoodu) však pojal myšlenku na vytvoření velkého automobilového muzea, protože nechtěl, aby jeho automobily skončily v nějaké aukci, jako se to stalo třeba po skonu Billa Harraha v červnu 1978. The Harrah Collection byla zachráněna jen se štěstím a slabá šestina exponátů tak zůstala uchována v nově založeném National Automobile Museum v nevadském Renu.
Harold LeMay také automobily prodával. Ano, podle vlastních slov jich šest prodal, ale nakonec mu to bylo tak líto, že tři koupil zase zpátky! Nechtěl, aby se po jeho smrti sbírky rozprodaly, a tak už v roce 1996 zahájil plány na stavbu automobilového muzea, když už byl přece zařazen v Guinnessově knize rekordů jako největší sběratel automobilů a jiných vozidel. Jeho sbírka přesáhla tři tisíce kusů. Založil nadaci pro přípravu muzea a zachování automobilové historie, koupil zubožené budovy Marymount Military Academy, kde byly postupně chlapecká škola (zpočátku vojenská, pak civilní), domov důchodců a nakonec domov řádových sester, jenže církevní prostředky na provoz a údržbu nestačily. Harold LeMay slíbil, že objekty nejen opraví a zachová, ale rozšíří jejich využití a umožní řádovým sestrám pobyt tak dlouho, jak dlouho si to budou přát. Objekt skutečně získal, zvelebil a rozšířil. Do jedné z hlavních budov a dvou velkých hal soustředil své sbírky, jednou za rok pořádal LeMay Car Show (dodnes se tento sraz koná vždy poslední sobotu v srpnu).
Haroldovy sbírky se proměnily na LeMay Family Collection, kterou dodnes vlastní a provozuje jeho rodina v čele s vdovou Nancy, jež se za Harolda provdala v roce 1962. Mají sedm dětí a devatenáct vnoučat. Rozpočet na nové muzeum však činil 75 milionů USD, a proto ještě za Haroldova života vznikla LeMay Family Collection Foundation, jenže plné pokrytí investice se do jeho smrti nepodařilo zajistit. Trvalo více než jedenáct let, než na pozemku věnovaném městem Tacoma vznikla moderní stavba LeMay America’s Car Museum (ACM) za přispění řady sponzorů. Sama Nancy LeMay věnovala patnáct milionů na zvýšený rozpočet 100 milionů USD, město poskytlo pozemek v hodnotě 17 milionů, automobilová federace AAA of Washington dala 1,6 milionu a k dalším mecenášům patří aukční síň Bonhams, letecký koncern Boeing, pojišťovna State Farm, místní deník The News Tribune a jiní. -Architektonicky nápaditý projekt od Alana Granta (LARGE Architecture z Los Angeles) realizovala firma JTM Construction ze Seattlu a muzeum bylo slavnostně otevřeno 2. června 2012.
Na čtyřech podlažích s plochou 1,53 hektaru, vtipně spojených vpravo sestupnými a vlevo vzestupnými chodníky, je vždy vystaveno 300 až 350 automobilů, přičemž expozice se průběžně obměňují a probíhají zde různé výstavy (při naší návštěvě to byly BMW Motorsport North America). Propagace stavby probíhala několik let na autosalonu NAIAS v Detroitu, kam každý rok dodnes přijíždějí z muzea historická vozidla v cílové jízdě k zahájení salonu. Muzeum je především oslavou amerických vozů, vždyť LeMay vlastnil tři stovky Chevroletů a další tři stovky Cadillaců, ale i mnohé evropské automobily. Nyní se v muzeu střídají zapůjčené exponáty také od jiných sběratelů, k nimž patří Nicola Bvlgari či Jay Leno.
A kde jsou ostatní LeMayovy vozy? To je jednoduché, nacházejí se v LeMay Family Collection v Marymountu, vzdáleném od supermoderního muzea ACM slabou půlhodinku jízdy. O pestré skladbě kolekce čítající přes tisíc vozidel svědčí třeba britská futuristická tříkolka Bond Bug ze -sedmdesátých let, sportovní roadster Steyr 120 ze třicátých let, maďarský motocykl Pannonia 250 se sidecarem, vzácné -luxusní automobily Dual-Ghia, Stutz Blackhawk, DeLorean nebo Zimmer Quicksilver, malé Yugo GV dovážené coby nejlevnější vůz na americkém trhu, německý Goliath 1100 ze šedesátých let, legendární Tucker, motocykl Eagle s pětilitrovým osmiválcem Ford, atd. Pouze tři haly smíte navštívit individuálně, do obrovských depozitářů se stovkami vozů uložených ve čtyřpatrových regálech můžete z bezpečnostních důvodů pouze s průvodcem.
Obě expozice jsou skutečnou studnicí poznání automobilové historie a kultury. S návštěvou nadšenců se počítá, zlevněné kumulované vstupné za 25 dolarů je k dispozici pro obě sbírky, navíc s možností se vrátit, pokud jste si nestihli všechno prohlédnout. Mezi návštěvami je lepší zvolit přestávku, protože všechno nelze naráz vstřebat. My jsme si dali celý den pauzu a přišli znovu po relaxaci mezi živými tvory v nedaleké Point Defiance Zoo & Aquarium.
Převzato z časopisu