Historie
Jawa Minor – Hbitý elegán
Jan Tuček 06.02.2013 07:13
Na podzim roku 1937 debutoval kompaktní vůz Jawa Minor s předním pohonem, tehdy nejlevnější automobil našeho trhu...
Zbrojovka, kterou v roce 1922 založil v Praze-Nuslích podnikatel Ing. František Janeček (1878 – 1941), začala v roce 1929 podle německého vzoru Wanderer vyrábět motocykly značky Jawa. Ta vznikla spojením dvou počátečních písmen ze jmen Janeček a Wanderer. Od léta 1934 následovaly automobily Jawa 700 s dvoudobým dvouválcem a pohonem předních kol, jejichž licenčním vzorem byl německý vůz DKW Meisterklasse. Koncem června 1937 však Ing. Janeček saskému koncernu Auto Union oznámil, že s licenční výrobou DKW končí. Do výroby byl totiž připraven první automobil Jawa vlastní konstrukce, jenž navrhl Ing. Rudolf Vykoukal a pohlednými vnějšími tvary obdařil karosář Zdeněk Kejval. Automobil jménem Jawa Minor měl oficiální premiéru v polovině října 1937 na Pražském autosalonu, už o měsíc dříve si však vysloužil mezinárodní uznání. Soutěž Malou dohodou, jež se jela po území Československa, Rumunska (to mělo tehdy s námi společnou hranici na Podkarpatské Rusi) a Jugoslávie, totiž úspěšně absolvovaly tři vojenské vozy Jawa Minor s armádními posádkami.
Nejlepší z nich dovedl nadporučík Ing. Krátký k prvenství ve třídě do 750 cm3 a ke třetímu místu absolutní klasifikace, navíc Jawa vyhrála i soutěž vojenských vozidel. Ministerstvo obrany poté objednalo pro československou armádu čtyři stovky automobilů Jawa Minor s otevřenou karoserií se zvýšenou plátěnou střechou, dvěma náhradními koly na zádi a specifickou výbavou. Návštěvníci Pražského autosalonu 1937 si prohlédli vozy Jawa Minor, karosované jako dvoumístný roadster, kabriolet 2+2 a tudor, nechyběl ani úspěšný vojenský vůz ze soutěže Malou dohodou a samostatný podvozek. Zatímco roadster se vyznačoval sklopným čelním oknem a krátkou plátěnou střechou, kabriolet měl pevný rám čelního skla, objemnou skládací střechu nesenou třemi trubkovými oblouky a nasazovací boční okna s kovovým rámem. Zadní sedadlo kabrioletu a tudoru bylo určeno pro děti, sklopením jeho opěradla vznikl prostor pro zavazadla. Karoserie smíšené stavby s dřevěnou kostrou a povrchovými panely z ocelového plechu se vyráběly v Janečkově továrně v Kvasinách u Rychnova nad Kněžnou, finální montáž probíhala v Týnci nad Sázavou a později v nedalekých Brodcích.
Minor v základním provedení tehdy stál 16 000 korun a byl nejlevnějším automobilem na tuzemském trhu. Minor dostal páteřový rám s centrální ocelovou trubkou čtyřhranného průřezu, vpředu rozvidlenou pro uchycení poháněcího ústrojí. Podélně za přední nápravou byl uložen kapalinou chlazený dvoudobý dvouválec, na nějž kupředu navazovala třístupňová převodovka a rozvodovka s diferenciálem. Dvouválec 616 cm3 (v dobových prospektech je uváděno 615,75 cm3) dával výkon 19,5 k (přes 14 kW)/3500 min‑1. Chlazení bylo termosifonové, s přirozeným oběhem kapaliny. Všechna čtyři kola byla nezávisle zavěšena, přední poháněná na spodních příčných trojúhelníkových ramenech, doplněných horním příčným listovým perem, zadní na trubkových výkyvných polonápravách, opět s horním příčným listovým perem. Bubnové brzdy měly mechanické ovládání, kola nesla pneumatiky 4,75 x 16. Palivová nádrž o objemu 23 l byla vpředu pod kapotou, u zadní stěny motorového prostoru.
Při rozvoru náprav 2350 mm a rozchodu kol 1050 mm vpředu i vzadu byl vůz dlouhý 3550 mm, široký 1350 mm a vysoký 1360 mm, hmotnost otevřených modelů se pohybovala kolem 600 kilogramů, tudor byl asi o 70 kg těžší. Otevřené dosahovaly největší rychlosti 95 km/h, tudor asi 90 km/h, spotřeba se pohybovala kolem sedmi až devíti litrů dvoudobé směsi na stovku kilometrů, výrobce ovšem v prospektech uváděl 6,5 až 7,5 l/100 km. Na podzim 1938 se představily vozy Jawa Minor modelového roku 1939, jež se navenek odlišovaly svislou ozdobnou lištou uprostřed masky. Nejvýraznější změnou prošel uzavřený tudor, měl rozvor náprav prodloužený na 2410 mm a prostornější karoserii. Cestující na zadním sedadle získali o šedesát milimetrů více prostoru pro nohy, ze zádě karoserie vystupoval zaoblený prostor pro zavazadla, přístupný pouze z vnitřku vozu. Dvoudveřová limuzínka dlouhá 3600 mm a vysoká 1400 mm tak mohla přepravovat čtyři dospělé osoby a pár zavazadel. Hmotnost uzavřeného modelu ročníku 1939 vzrostla na 690 kilogramů. Roadster a kabriolet zaznamenaly jen kosmetické změny, zejména novou masku. Do válkou vynuceného přerušení výroby v roce 1940 údajně vznikly necelé dva tisíce automobilů Jawa Minor, včetně vojenských. Těsně po válce pak bylo ze zbylých, v mnoha skrýších přechovávaných dílů, smontováno posledních sedm stovek vozů tohoto typu.
Autor děkuje Pavlu Šipošovi za poskytnutí dobové dokumentace
Převzato z časopisu