Historie
HARLEY-DAVIDSON MOTORCYCLES – Oslavy 115 let v Praze!
Tom Hyan 04.09.2017 06:47
Historie
Neuvěřitelné se stane skutkem, americká legenda bude slavit nadcházející 115. výročí v Praze a Středočeském kraji...
Málokterá obchodní značka má takový věhlas jako americká Harley-Davidson. Výrobce těchto automobilů na dvou kolech, velkoobjemových motocyklů slavného jména, bude příští rok slavit 115 let od svého založení (stejně jako automobilky Ford a Buick). Velkolepé oslavy se při výročích konají na vybraných místech světa, ale volba globální oslavy 115. výročí padla na Prahu! Nebylo snadné prosadit český projekt v centrále Harley-Davidsonu v Milwaukee (Wisconsin), ale podařilo se a akce získala posvěcení a organizační podporu jedné z nejslavnějších motocyklových značek světa. Na tiskové konferenci v červnu 2017 v Praze byly tyto plány zveřejněny za přítomnosti představitelů české vlády, velvyslanectví USA, hlavního města Prahy, Středočeského kraje a samozřejmě zástupců Harley-Davidson, mezi něž patřili Jaroslav Vavřina, ředitel Harley-Davidson Praha, Martin Heřmanský, nejvýše postavený český činitel Harley-Davidson pro region EMEA, Trevor Barton z evropské dceřiné společnosti Harley-Davidson Europe Ltd. se sídlem v britském Oxfordu, a také Martin Novák, prezident českého Harley-Davidson Klubu. K pravidlům výběru lokality patří snadná dostupnost pozemní i leteckou cestou, pověst ikonického místa, zastoupení Harley-Davidsonu, potřebná infrastruktura i atraktivita, ale také něco navíc! Právě to „navíc“ je v případě Prahy unikátní.
V bývalém Československu totiž vznikl Harley-Davidson Klub už v roce 1928 a dnes je nejstarším klubem značky s nepřerušenou tradicí na světě! Nezničila jej ani zvůle tvůrců totalitního režimu, harleyá---ři pořádali srazy i před rokem 1989, první dealer v ČSR vznikl v roce 1924 a ve dvacátých letech patřila naše republika ke druhému až třetímu nejdůležitějšímu trhu značky Harley-Davidson na světě, často i druhému hned za USA! Tato tradice, kterou dnes podtrhuje jeden milion registrovaných motocyklů na deset milionů obyvatel ČR, je prostě výrazem lásky k motorové jedné stopě. Navíc paní Kelly Adams-Smithová z U.S. Embassy zdůraznila, že koincidence 115 let Harley-Davidsonu a 100 let od založení Československa zvyšuje hodnotu budoucích oslav! Přestože značku Harley-Davidson nejvíce proslavily motocykly poháněné vzduchem chlazenými vidlicovými dvouválci, je v historii společnosti dlouhá řada konstrukcí, dnes už téměř zapomenutých. Patří k nim mopedy ze spolupráce s italskou továrnou Aermacchi, jízdní kola, skútry, sidecary, nákladní tříkolky, obytné automobily Holiday Ramblers, dodávkové vozy Utilimaster, letecké a lodní motory, rakety, motorové saně, výsadkový automobil 4x4, atd. Později se skupina Harley-Davidson, Inc., soustředila opět na výrobu motocyklů ve svých dceřiných společnostech Harley-Davidson Motor Company a krátce Buell Motorcycle Company (podíl od 1993, převzali 1998, ale bohužel o jedenáct let později zrušili) a doprovodné finanční služby u Harley-Davidson Financial Services, což jí přineslo nejen tak velké obchodní úspěchy, že se stala jednou z nejlépe prosperujících společností světa, ale i dvojnásobný růst roční produkce. Harley-Davidson dodává i rozsáhlý sortiment doplňků, především motocyklového oblečení a dalších výrobků, buď ve vlastní režii, či na základě licenčních ujednání.
Po pokusech s kopií jednoválce De Dion 175 cm3 v rámu jízdního kola postavili William Harley a Arthur Davidson první tři sériové motocykly v dřevěné dílně v Milwaukee už v roce 1903. Brzy se k nim přidali Davidsonovi bratři William a Walter; jednoválec 3 HP F-Head měl zdvihový objem 405 cm3 (vrtání x zdvih 76,2 x 88,9 mm). Motocykly Harley-Davidson s výkony 3, 4 a 5 HP rychle dobyly popularitu, legendární dvouválec se zrodil už v roce 1909. První typ 5D měl objem 810 cm3 a vznikl jednoduše spojením dvou jednoválců v úhlu 45 stupňů s osou klikového hřídele napříč rámem. Outsiderem byl plochý dvouválec typu W Sport Twin (ve stylu úspěšného britského Douglasu), vyráběl se však jen čtyři roky (do 1923). Za první světové války firma dodala patnáct tisíc motocyklů U.S. Army a v roce 1922 překonala ve výrobních počtech největšího rivala Indian. Po tisícovce 61 CI přišel Big Twin 74 CI (1200 cm3) a v typu J (1921) založil věhlas velkoobjemových motocyklů Harley-Davidson. Jejich základní koncepce se po léta neměnila. Fenomenální úspěch zaznamenala série WLA/WLC, sedmsetpadesátky Flathead s rozvodem SV, legendární vojenské motocykly druhé světové války, z nichž mnohé jezdily na našich silnicích v běžném provozu až do sedmdesátých let.
Doba si vyžádala přechod na ventily v hlavách válců, a tak nové vzduchem chlazené dvouválce, stále s válci do V/45°, ale s rozvody OHV, nesly označení Knucklehead v objemových třídách 61/74 kubických palců (od roku 1936), Panhead 61/74 CI (od 1948 s vylepšeným mazáním a hydraulickými zdvihátky), Shovelhead (od 1966 s novými hlavami válců), Evolution 54/74/82 CI (až 1340 cm3, od 1984 zcela nová konstrukce, od 1995 se vstřikováním paliva) a konečně Twin Cam 88/95/96/103 CI (od roku 1988; až 1688 cm3, u verze 88B vyvažovací hřídele). Další možnosti naznačil závodní superbike VR1000 s kapalinou chlazeným motorem 2V/60° o výkonu až 110 kW (150 k) se vstřikováním Marelli. Po něm se v roce 2001 objevil revoluční V-Rod, jehož vidlicový dvouválec Revolution dostal také rozevření válců do šedesáti stupňů, kapalinové chlazení a čtyřventilový rozvod DOHC, aby otevřel vstup značky do třetího tisíciletí. Twin Cam 103 se vyrábí dosud, nabídku od modelového roku 2017 rozšířil nový dvouválec Milwaukee-Eight se standardním objemem 107 CI (1753 cm3). V roce 2014 také přišly levnější typy Street 750 a 500, s nimiž se výroba z USA rozšířila do Indie (Bawal) a Brazílie (Manaus). Nadcházející oslavy 115 let Harley-Davidsonu proběhnou 5. až 8. července 2018 v Praze a Středočeském kraji. Očekává se účast sedmdesáti tisíc motocyklistů na strojích, ale celkem přes sto tisíc návštěvníků.
Převzato z časopisu