Historie
GM Lunar Roving Vehlice - Nejdražší automobil...
Tom Hyan 15.03.2011 00:03
Letos uplyne 40 let od chvíle, kdy první automobil vyjel na povrch Měsíce. Byl to samozřejmě elektromobil…
Nekonečné dohady o tom, který automobil na světě je nejdražší, lze jednoduše ukončit sdělením, že čtyři kousky GM Lunar Roving Vehicle (LRV) přišly v dnešním přepočtu na 1,3 miliardy dolarů, a tomu se žádný Aston Martin, Rolls-Royce, Ferrari či Lamborghini nevyrovná. V době vzniku byly prý náklady na jeden kousek padesát milionů dolarů po desetiletém vývoji, což odpovídá dnešním 325 milionům…
LRV vznikl v rámci měsíčního programu Apollo; pro Boeing Co. čtyři finální vozidla postavila General Motors Corporation se svou Delco Electronics Division. Chassis 01, 02 a 03 zůstala na Měsíci, když absolvovala cestu v programu Apollo 15, 16 a 17, čtvrtý vůz sloužil pozemním testům a je dnes k vidění ve washingtonském National Air & Space Museum (Smithsonian Institution). Premiéru absolvovali američtí astronauti David R.Scott a James B.Irwin v červenci 1971, kdy si poprvé vyjeli po měsíčním povrchu…
Kompaktní stavba LRV, připomínající terénní buggy se dvěma sedadly bez karoserie, byla přizpůsobena přepravě v Lunárním modulu, z něhož na Měsíc vyjížděl. Při rozvoru náprav 2290 mm, délce 3100 mm a šířce 1830 mm byla hmotnost 209 kg a užitečná hmotnost nákladu přes 450 kg, to vše samozřejmě na Zemi, na Měsíci klesla asi na šestinu. Všechna kola poháněly čtyři stejnosměrné elektromotory o výkonu po pouhých 0,18 kW (0,25 k), tedy s celkovým výkonem jedné koňské síly, napájené ze dvou stříbrozinkových akumulátorů 36 V (druhý záložní). Vůz dosahoval rychlosti 16 km/h, díky řízení všech kol a tzv. krabímu chodu se točil doslova na místě a měl dojezd 64 km (40 mil). Kola složená z drátové sítě, opatřená titanovými záběrovými lištami, umožňovala zdolávání překážek a stoupání až 47 %; navíc vozidlo pracovalo za extrémního rozsahu teplot -121 až +121 °C. Ovládání bylo jedinou tyčí mezi sedadly, pohybem vpřed se zrychluje, pohybem vzad brzdí, po stlačení tlačítka na páce se vzad řadí zpětný chod, vychýlením páky do stran se řídí…
Všechna jiná planetární vozidla od ruského Lunochodu po miniaturní americký Sojourner (přistál na Marsu 4. července 1997) už byla bezpilotní, a zdá se, že nástupce LRV hned tak neuvidíme. Stejně jako nadzvukového dopravního letadla Concorde. Škoda, že pokrok už je minulostí…
Zdroj: Automobil 02/11
Autor: Tom Hyan