Historie
ENNSTAL-CLASSIC 2018 – ZPĚT MEZI ELITU
František Vahala 25.09.2018 06:30
Historie
Ennstal-Classic patří mezi nejlepší evropské rally historických vozů z hlediska startovního pole, obsazení i náročnosti. Opět jsme se vypravili do okolí rakouského Gröbmingu, abychom byli součástí této parádní jízdy.
Letošní 26. ročník slavné soutěže, jež v sobě kombinuje prvky setinové rallye s měřením rychlostních průměrů na uzavřených -tratích, opět dokázal, že Ennstal-Classic patří mezi nejlepší evropské soutěže. Už samotná lokalita rakouských Taurů v okolí měst Gröbming a Schladming je velmi atraktivní, a pokud se po klikatých horských silnicích navíc prohánějí klasické automobily zvučných jmen, navíc často se slavnými osobnostmi za volanty, je pozornost médií i veřejnosti zajištěna.
Základem úspěšné rallye je pořádné startovní pole. Při letošní akci byla poprvé zrušena skupina Racecar-Trophy a všechny automobily startovaly společně, přičemž byly rozděleny pouze do epoch podle roků výroby (s čímž souvisely i koeficienty). Dohromady se na start postavilo 238 klasických automobilů vyrobených do 31. prosince 1972, přičemž převážná část z nich byla hlavně z 50. a 60. let. Ovšem nechyběly ani předválečné stroje, samozřejmě vždy zvučných značek.
V první epoše startovaly automobily vyrobené do roku 1934. Celkem jich bylo k vidění 17 a vlastně každý z nich byl jedinečný – ať už tím myslíme Bugatti 37A (1928) s dámskou posádkou, několik různých Bentley 4 ½ litre či Speed Six nebo třeba Sunbeam Supersport z roku 1930. Jedinečnost zajistily méně obvyklé vozy, mezi něž patří Pontiac Racer 6-29A Speedster (1929), Auburn 652Y Roadster (1934), Lagonda LC Open Tourer 3-Litre (1934) nebo zajímavé MG C-Type (1931) s kompresorem přeplňovaným motorem, které přivezla ukázat dvojice sympatických Američanů.
Pestrá směsice strojů se dala najít i ve druhé epoše, zakončené rokem 1950. Z těch přitažlivějších strojů zmiňme Aston Martin Ulster, několik vozů BMW 328, velký kabrio-let BMW 327 nebo Alfu Romeo 6C 2500 Super Sport či velmi neobvyklé AFM 1500 z roku 1947.
Co se týče třetí epochy, startovní pole se přiblížilo tomu, co lze vidět například na Mille Miglia v Itálii. Kromě běžnějších modelů značek Austin-Healey, Triumph, Jaguar či Mercedes-Benz mohly tisíce fanoušků v Gröbmingu či přímo podél trati obdivovat například vozy S.I.A.T.A. Daina, Ferrari 250 GT Pininfarina Prototype, Lancia B24 Convertible, AC Ace či Aston Martin DB4. Divácky velmi atraktivní směs byla samozřejmě doplněna o řadu dalších automobilů slavných, povětšinou evropských značek, mezi nimiž zmiňme Alfu Romeo, Lancii, Alpine, Mini, Fiat, Volkswagen, BMW či Lotus. Výčet by zabral mnoho místa, ale jisté bylo, že takto vyvážené a přitažlivé startovní pole jsme už dlouho nikde neviděli.
Důstojné zastoupení měla letos i automobilka Porsche, a to zejména z toho důvodu, že Ennstal-Classic se stal jednou z oficiálních akcí, při kterých německý výrobce oslavuje výročí 70 let. Během průjezdu uzavřeným městem se předvedla jedna ze dvou existujících replik prvního vyrobeného Porsche 356 (ta pojízdná), ve startovním poli se dalo najít těchto atraktivních otevřených vozů hned několik. Kromě modelů 356 jsme mohli obdivovat i vzácný 550 Spyder, o množství nejrůznějších Porsche 911 v různých specifikacích ani nemluvě.
Ennstal-Classic je třídenní akcí, jež klade na účastníky velmi vysoké nároky. Je to dáno nejen složitostí testů, jichž jsou dohromady dvě desítky (jsou ještě rozděleny na jednotlivé části), ale i celkovou délkou trati. Zatímco v úterý a středu probíhají technické přejímky – ty jsou mimochodem velmi náročné a vyžadují nasazení podobné techniky jako při STK – čtvrtek je prvním závodním dnem. Sice se tomuto úvodnímu dni říká prolog, ovšem většina posádek ho rozhodně nezvládne na jednu nádrž benzinu, protože měří přes 400 kilometrů. A netřeba dodávat, že se nejezdí po rovince, ale naopak se většinou stoupá nebo klesá klikatými, a hlavně úzkými horskými silničkami. Během čtvrtka si účastníci užijí ještě okruh Salzburgring, kde si nejprve zajedou referenční čas, který pak musí s předem stanovenými odchylkami dodržet.
Ačkoliv Ennstal-Classic láká spíše starší účastníky a mladší soutěžící kolem třicítky jsou zde výjimkou, soutěž je velmi náročná – každý den se vstává velmi brzy a vzhledem k počtu kilometrů a testů přesnosti stráví posádky ve voze celý den a do cíle dojíždějí pozdě odpoledne nebo spíš k večeru. I když se startuje ve 30sekundových intervalech, „odbavení“ 240 automobilů na startu trvá dvě hodiny. Podobně „dlouhý“ je samozřejmě i příjezd do cíle.
Přichází pátek a roadbook nám hlásí, že opět absolvujeme přes 400 kilometrů. Páteční závod je zároveň zásadní z hlediska koncentrace, protože program je výjimečně nabitý. My vstáváme už v pět hodin, abychom stihli vyjet horskou silnicí k lyžařskému středisku Stoderzinken, ležícímu ve výšce 2048 m n. m. V šest ráno je horský průsmyk uzavřen a kolem 6:45 už nahoru přijíždějí první automobily – ty starší s rychlostním průměrem 40 km/h, ty mladší pak 50 km/h. Vzhledem k převýšení a faktu, že každý musí projet skoro 80 zatáček, se jedná o skutečně náročný test, a to hlavně takto po ránu. U mnoha vozů je patrné, jak jim vyšší nadmořská výška bere výkon, ale nahoru se nakonec dostávají skoro všichni.
Pátek však zdaleka není jen otázkou ranního výjezdu. Z horského pasu posádky pokračují přes Spittal am Phyrn až do překrásného historického města Steyr. Jelikož počasí je letos vyloženě letní, na rozpáleném náměstí ve tvaru lodi je přes 50 stupňů. V takových chvílích už je na některých vidět únava, navíc když sotva stíhají rychlý jednoduchý oběd. Časomíra je ovšem neúprosná a kolem třetí hodiny posádky postupně vypouští na trať. Pokračuje se přes Lunz am See a Rottermann na letiště Flugplatz Niederöblarn, kam kolona přijíždí až v 19:00. Do té doby se zde předvádějí různé závodní stroje, z nichž zmiňme například historické monoposty Abarth.
Po náročném závodě čekají na účastníky luxusní večírky – ve středu v romantickém hotelu Schloss Pichlarn, ve čtvrtek Notte Ferrari v Post Hotelu ve Schladmingu, v pátek Porsche Night v Classic-Zelt v Motorparku v Gröbmingu a v sobotu pak Night of the Champions na stejném místě. Ennstal-Classic je akce se startovným v řádu několika tisíc eur, čemuž odpovídá i celková velmi vysoká úroveň akce. A v neposlední řadě i skladba účastníků.
Letos jsme za volanty historických strojů mohli vidět například Dereka Bella, jenž jakožto správný člen skupiny Bentley Boys startoval se svým masivním Bentley Blower 4 ½ litru. Mezi známé osobnosti motorsportu patří i Arturo Merzario, jenž se pro změnu proháněl malým monopostem Abarth. Hans-Joachim Stuck startoval s továrním Porsche 356 Carrera GT, zatímco David Brabham pro jezdil s ohromným kabrioletem Chrysler 300. Kromě více či méně známých osobností ze světa motorsportu, ale i kultury či politického života, se sluší zmínit řadu lidí z automobilového průmyslu v čele s šéfy divize Porsche Classic či zástupců různých automobilek.
Posledním dnem závodu je sobota. Během ní se městečko Gröbming tradičně proměňuje v uzavřený okruh, na němž se tisícům diváků předvádějí nejen závodní a sportovní stroje (letos například BMW M1 Procar nebo Ferrari F40), ale účastníci bojují i o poslední body při finálním testu přesnosti. Ten je přenášen online na velkou obrazovku před hlavní tribunou, takže o napětí je postaráno až do poslední chvíle. Deset nejlepších v průběžném pořadí jede test až nakonec, což ještě přispívá k dramatičnosti závěru.
O letošním vítězi se rozhodlo až v sobotu kolem 15. hodiny, kdy proběhly zmíněné finální jízdy uzavřeným městským okruhem. Celou rallye včetně závěrečného složeného testu přesnosti nejlépe zvládla posádka Deopito/Deopito s Volvem 122S, druhé místo vybojoval tým Glatter/Fenz s Austinem Mini Cooper S a bronz získala posádka Ulm/Soucek s Porsche 911.
Ennstal-Classic má za sebou již 26 ročníků a právem patří mezi to nejlepší, co můžete během léta v Evropě za volantem klasického vozu zažít. Je náročný, ale zároveň vyniká přátelskou atmosférou, skvělou organizací a celkovou náročností. Nezbývá než doufat, že i v České republice se nám časem podaří vybudovat podobně náročné a atraktivní soutěže.
Převzato z časopisu