Historie
Edsel Show: 60. výročí (multi)mediálního průlomu
Jiří Duchoň 13.10.2017 10:33
Představujeme
Koncern Ford tehdy zbořil hranice: televizní show CBS propagovala Edsel a nabídla Sinatru i Armstronga.
Propojování produktů, showbusinessu a nových technologií je pro nás dnes v době internetu samozřejmostí, nicméně v sobotu 13. října roku 1957 se země skutečně zachvěla. V hlavním večerním vysílacím čase totiž americká televizní společnost CBS výjimečně nevysílala populární show Eda Sullivana, ale ze svého hollywoodského CBS Television City přenášela zaplacenou The Edsel Show. Šlo o prezentaci nové značky koncernu Ford Motor Company, pojmenované po jednom ze synů jeho zakladatele (Edsel Ford přitom zemřel již roku 1943 na rakovinu žaludku), jež měla zacelit mezeru mezi vozy značek Ford a Mercury/Lincoln. Zadavatelé této bezprecedentní televizní reklamy nešetřili: hudebně-dramatické hodinové vystoupení obsadili nejdražší umělci své doby, zejména pak Frank Sinatra, Bing Crosby (jeho syn Lindsay se zde objevil v rámci kapely Four Preps!) a Louis Armstrong. Také v pozadí stála slavná jména, orchestr řídil Toots Camarata pod dohledem Buddyho Colea a režie večera se ujal Seymour Berns.
Ambice vedení FMC však v kombinaci s nenasytností marketingu televize CBS vedly ke skutečnému průlomu v oblasti mediálních technologií: vůbec poprvé se totiž celovečerní program nahrával do magnetického pásu, tedy z dnešního pohledu na „videokazetu“, aby bylo možno záznam odvysílat o tři hodiny později pro pacifické časové pásmo (CBS popravdě s tímto novým médiem experimentovala již o rok dříve). Pokud tehdy bylo třeba jakékoli televizní vysílání zaznamenávat, nešlo to jinak než přímo snímat monitor filmovou kamerou (systémem zvaným kinescope), což s sebou samozřejmě neslo výraznou ztrátu kvality obrazu. A jelikož technologie záznamu obrazu do pásu tehdy byla v plenkách, snímali celou show u CBS pro jistotu také výše uvedeným, veskrze konvenčním způsobem (monitor – filmová kamera).
Jak pompézně ale Fordova střední řada Edsel začala, tak velmi rychle skončila. Je to známý příběh nedotažených technologií, špatného marketingu a dalších vlivů, jenž se stal symbolem zřejmě největšího průšvihu v dějinách automobilového průmyslu. Nesplněný sen, který spojoval vysoké Fordovy manažery Lewise Crusoea a Jacka Reitha, stál koncern Ford Motor Company astronomických 250 milionů dolarů (to by dnes znamenalo přes 2 miliardy). Velké společnosti si zkrátka mohou dovolit velké omyly. Crusoea pod vlivem událostí postihl ještě v roce 1957 infarkt, z nějž se sice zotavil, avšak do FMC už nikdy nezavítal. To Reith se z debaklu Edsela nikdy nevzpamatoval a tři roky po své rezignaci si prostřelil hlavu. Jen kvůli pojišťovnám se uvádělo, že k tomu došlo náhodou při čištění zbraně. Všichni zasvěcení ale dobře věděli, jaká byla skutečnost.
V následujících třech letech po svém uvedení byla řada Edsel ještě dvakrát poměrně rozsáhle upravena, dokonce i motoristický tisk časem ocenil pokrok v kvalitě pozdějších výrobků a označoval je dokonce jako „úctyhodné“. Z dnešního pohledu se zdá být pravděpodobné, že by se Edsel nakonec skutečně prosadil a možná pomohl koncernu Ford opravdu zaútočit na pevné pozice General Motors, nebýt však zákulisních bojů a intrik nejvyšších představitelů společnosti. Edsel tak vstoupil do dějin jako největší přehmat v dějinách automobilismu. Celý koncern FMC uvrhl do hluboké vnitřní deprese, z níž ji až za čtyři roky vyprostil nevídaný vzlet legendárního typu Fordu Mustang.
Autentický záznam programu The Edsel Show najdete zde.