Historie
Brno–Soběšice 2023 – V předvečer jubilea
-red- 17.12.2023 15:15
Poslední sobotu v září se do zahrad ústavu pro tělesně postiženou mládež Kociánka v Brně opět sjela plejáda špičkových historických vozidel. Nejen na výstavu, ale samozřejmě i tentokrát na závody.
A tak si je návštěvníci mohli prohlédnout v klidu sluncem zalité zahrady a pak ještě jednou, při dvou měřených jízdách na trati při často až pekelně svižné jízdě. Událost připomněla kdysi slavný závod do vrchu Brno–Soběšice, jenž se jezdil v letech 1924 až 1929 jako špičkový podnik Československého automobilového klubu pro Moravu a Slezsko (ČAMS). Jak je vidět, příští rok oslaví 100. výročí.
Brno–Soběšice se koná jako výstava historických vozidel a jízda do vrchu. Jezdí se na pravidelnost, ale řada účastníků své stroje vede skutečně až na hranici možností. Vysokou úroveň si pořadatelé hlídají, akceptují jen stroje vyrobené do vypuknutí druhé světové války (novější jen výjimečně) a splňující zařazení do technické klasifikace FIVA A a B podle specifikace 1 až 3. Letos se zúčastnilo na 300 automobilů a motocyklů. Mimořádnou pozornost budila například voituretta Laurin & Klement typ FC (1908), původně patřící Alexandru Kolowratovi, nebo závodní motocykl New Imperial Model 110 z roku 1939. Své výsostné místo zde samozřejmě měly automobily Z, vyráběné za první republiky jen o několik kilometrů dál. Nakonec se jich zde objevilo 23 a mezi nimi byly i dvě premiéry ze sbírek doc. Karla Jaroše.
Jezdí se z areálu ústavu pro tělesně postiženou mládež Kociánka v Brně-Králově Poli do městské části Soběšice, přičemž na tříkilometrové trati musí posádky překonat převýšení přes 160 metrů. Zpět na Kociánku se pak vracejí přes Lesnou. V této konfiguraci se jezdí pravidelně od roku 1999, pořadatelem je Veteran Automoto Club Brno.
Jak bylo řečeno výše, do roku 1929 byl závod Brno–Soběšice nejvýznamnějším sportovním podnikem tehdejšího Československého automobilového klubu pro Moravu a Slezsko (ČAMS). V roce 1929 se jel naposledy, neboť již bylo jasné, že o rok později roli vlajkové lodi ČAMS převezme Masarykův okruh. Všechny kapacity se tak zaměřily na plánování prvního závodu na novém okruhu, který se v roce 1930 skutečně jel a stal se začátkem historie významného podniku světové úrovně.