Historie
AUTA BRNĚNSKÝCH TOVÁRNÍKŮ – AUTA BRNĚNSKÝCH TOVÁRNÍKŮ
Jiří Fiala 09.01.2017 06:51
Historie
Počátkem 19. století v Brně fungovalo již nejméně pět desítek textilních továren. Majitelům některých z nich, respektive jejich automobilům, byla věnována výstava v galerii Celnice v zahradě nově zrekonstruované vily Löw-Beer.
Muzeum Brněnska spolu s brněnským Technickým muzeem připravilo velkolepé zahájení této výstavy. V pátek 9. září se mohla veřejnost těšit ze spanilé jízdy tří desítek předválečných automobilových veteránů z vily Stiassni do centra města a odtud do zahrady čerstvě zrekonstruované vily Löw-Beer v Drobného ulici číslo 22. Zde byl dostatek času k prohlídce automobilů Aero, Praga, Škoda, Tatra či domácích Z, ale i Mercedes-Benz, Sunbeam, Stutz, Austro Daimler a dalších. V teplém soumraku podvečera pak na zahradě vily Löw-Beer vrcholil společenský program, svojí atmosférou téměř podobný Concorso d’Eleganza Villa d’Este.
Na cestách a pěstěných trávnících bylo možné pozorovat malebně rozestavěnou desítku vybraných historických vozů, ale i sukně a kabáty často dobově oděných dam a pánů. Módní přehlídka od sklonku secese do konce 30. let názorně předvedla i odborně komentovala, co se tehdy nosilo, a to nejen v souvislosti s motorismem. Vlastní výstavu o automobilech pánů továrníků v galerii budovy Celnice, uprostřed svahu zahrady pod legendární vilou Tugendhat, lze však chápat spíše jako úvod do nepříliš probádané problematiky, která by si zasloužila mnohem větší prostor a hlubší záběr.
Vitríny ukazovaly spíše obecné drobné historické artefakty typu chladičových maskotů, prospektů a manuálů, tabule autoklubu, automobilie význačných moravských závodů jako Brno-Soběšice nebo Masarykův okruh či volant mercedesu. Panely na stěnách pak podrobněji návštěvníka seznámily s rodinami továrníků a jejich automobily značek Austro-Daimler, Fiat, Lancia, Mercedes-Benz, Minerva, Steyr nebo Tatra. Jejich zámožní majitelé je nejen rádi řídili, ale stáli též u počátku moravských autoklubů, závodili, a jak bychom řekli dnes, užívali si je. Kromě popisů vozů jsme zde našli faksimile jejich cestovních deníků nebo třeba „výpis z trestního rejstříku“ Fritze Löw-Beera z let 1928 až 1937 s prohřešky, jak je známe dnes: rychlá jízda, drzost k cestáři, nepřiměřený způsob jízdy…
AUTOROVO P.S.:
Dovolte mi věnovat tento článek jako vzpomínku na tchána, jehož rodiče vlastnili nejen první automobil Nash na Moravě, ale dávno před válkou, než se z Brna odstěhovali, byli i dobrými sousedy Löw-Beerů a Tugendhatů.
Převzato z časopisu