Historie
Audi, DKW, Horch & Wanderer – Auto Union
Tom Hyan 13.08.2015 06:56
Prvním německým automobilovým koncernem se stal Auto Union, jenž spojil čtyři významné výrobce automobilů...
Nejznámějšími výrobky Auto Union jsou samozřejmě závodní automobily Grand Prix konce třicátých let, poháněné velkoobjemovými dvanáctiválci nebo šestnáctiválci, uloženými na rozdíl od konkurence v zádi. Byly tehdy součástí německé propagandy, se státní podporou vyhrály nespočet závodů a konkurenci jim vlastně tvořil jen druhý německý tým Mercedes-Benz. V letech 1934 – 1939 vyhrály dvaatřicet závodů ze čtyřiapadesáti, jichž se zúčastnily, ustavily patnáct světových rekordů a třiadvacet rekordů své třídy. Znak čtyř kruhů symbolizoval spojení automobilek Audi, DKW, Horch a Wanderer; závodní vozy se připravovaly v továrně Horch ve Zwickau...
Pouze závodní automobily a pak vojenská vozidla nesla značku Auto Union; od spojení Audi, DKW a Horch v roce 1932, stejně jako po převzetí automobilové divize Wanderer, zůstaly pro osobní automobily původní značky zachovány až do druhé světové války. Při fúzi se stala Audi podřízenou DKW, Horch byl základem Auto Unionu, ale sídlo Auto Unionu bylo v Chemnitzu, kde působil Wanderer, jenž však měl automobilovou divizi v Siegmaru-Schönau. Výrobní závody se nacházely ve Zschopau (DKW), Zwickau (Audi, Horch), Berlíně (Spandau; rámy dřevěných karoserií) a Siegmaru-Schönau (Wanderer a ocelové karoserie). Po válce už byly obnoveny jen značky DKW a Audi... August Horch založil svou první společnost v Kolíně nad Rýnem v listopadu 1899, předtím tři roky pracoval pro Benze v Mannheimu jako vedoucí automobilové výroby. V letech 1900 – 1901 vyrobil své první dvouválcové automobily, ale pak se rozhodl přesídlit východním směrem, což lze z historického hlediska hodnotit jako chybu. Nejprve byl v Reichenbachu v Sasku, pak ve Zwickau, jež po válce připadly do sovětské okupační zóny, takže výroba luxusních vozů Horch nemohla být obnovena. Před válkou tyto luxusní osmiválce (i dvanáctiválce) zdatně soupeřily s automobily Mercedes-Benz.
Druhou chybou Augusta Horcha byla přeměna na akciovou společnost, záhy po neshodách s akcionáři ho z podniku vypudili, novou firmu August Horch Automobilwerke (založena 16. července 1909) musel zrušit pro zákaz dalšího použití svého jména při výrobě automobilů, přeložil je tedy do latiny a vzniklo libozvučné Audi (Audi Automobilwerke GmbH, Zwickau, od 25. dubna 1910). Po počátečních úspěších se znovu dostal do těžkostí a jeho automobilku koupil dánský rodák Jörgen Skafte Rasmussen, tvůrce impéria DKW. Co vlastně znamená zkratka DKW se historici různí, nejpravděpodobněji to prý je Dampf-Kraft-Wagen, tedy německy parní stroj. Rasmussen jim sice věřil pro nezávislost na benzinu, ale nakonec skončil u dvoutaktů, a to jak pro motocykly, tak pro automobily. DKW se vypracovala na největšího světového výrobce motocyklů a největšího německého prodejce automobilů (licence na lidový vůz DKW byla u zrodu výroby našich automobilů Jawa). Čtvrtým členem Auto Unionu se stalo automobilní oddělení Wandereru, staré německé firmy, která začínala jako Winklhofer & Jaenicke v Chemnitzu v roce 1885 opravami jízdních kol, než v roce 1896 započala vyrábět vlastní.
Následovaly motocykly, automobily, psací stroje a další zboží; také Wanderer má významnou roli v dějinách československého průmyslu motorových vozidel, první motocykl Jawa (Janeček – Wanderer) vyjel na základě německé licence v roce 1929. Všechny čtyři značky koncernu Auto Union postavily nepřeberné množství různých typů automobilů; DKW a Wanderer také motocyklů. Demonstrací náskoku díky technice byla stavba zmíněných monopostů Grand Prix, ale vše ukončila druhá světová válka. Po válce zbyly jen trosky, a pokud nikoli, Rusové vše odvezli v rámci válečných reparací. Tak se ztratily i závodní vozy Auto Union, historie jejichž znovuobjevování by vydala na nejeden napínavý román. Poválečná obnova Auto Unionu začala v bavorském Ingolstadtu, kde byl v prosinci 1945 založen centrální sklad náhradních dílů Zentraldepot für Auto Union Ersatzteile GmbH. V roce 1949 následoval nový podnik Auto Union GmbH, který obnovil výrobu motocyklů DKW RT125 a lehkých užitkových i osobních vozů DKW F89 v Düsseldorfu v pronajatém závodě Rheinmetall-Borsig. V lednu 1958 -koupil Daimler-Benz 88 % akcií Auto Unionu, 1961 soustředil produkci do Ingolstadtu a v prosinci 1964 podnik prodal Volkswagenu. Výroba DKW skončila, v září 1965 se představilo nové Audi. V poválečném období nesly značku Auto Union luxusní verze vozu DKW 3 = 6 se silnějším motorem 1000, ale také série sportovních kupé a roadsterů Auto Union 1000 SP (1958 – 1965), poháněné stejným dvoudobým tříválcem o mírně zvýšeném výkonu na 50, později 55 k (37, respektive 41 kW). S přeměnou na Audi AG v roce 1985 jméno Auto Union zaniklo.
Převzato z časopisu