Svezli jsme se
Živě: Škoda Superb – první kilometry za volantem
Jiří Duchoň 05.05.2015 12:27
Představujeme
V Toskánsku jsme měli možnost poprvé vyzkoušet nový Superb. Má jít o nejlepší škodovku všech dob…
Tak o ní hovořil Luboš Vlček, šéf prodejní organizace Škoda Česká republika. Ačkoli proti takovým superlativům býváme zpravidla ostražití, nový Superb třetí novodobé generace k tomuto označení má skutečně všechny předpoklady. Jak upozornil Martin Hrdlička, odpovědný ve Škodě Auto za vývoj podvozků, Škoda Superb disponuje tím nejlepším, co v současnosti koncern Volkswagen Group nabízí. Platforma MQB-B byla v mladoboleslavských vývojových odděleních specificky upravena s ohledem na povahu Superbu, proti aktuálnímu Volkswagen Passat má například zcela jiné tlumiče. Již první kilometry za volantem prokázaly, že mezi druhou a novou generací Škody Superb leží propast svými rozměry daleko přesahující běžnou modelovou obměnu.
Navzdory siluetě zdánlivě tříprostorové karoserie zůstává největší Škoda liftbackem s praktickou výklopnou zadní stěnou. Originální způsob systému Twin Door sice chybí, ale lépe vybavené verze mají elektricky ovládanou záď, již lze otevírat i zavírat pouhým máchnutím nohou pod zadním nárazníkem. Jak jsme se přesvědčili, vyžaduje to trochu cviku, ale jde o řešení velmi účelné. Zavazadlový prostor pojme v základním uspořádání 625 l nákladu a šířka prostoru pro cestující na zadních sedadlech s ohledem na stížnosti stávajících vlastníků narostla o 69 mm.
Základem nabídky pohonných jednotek zůstává zážehový čtyřválec 1.4 TSI/92 kW (125 k), s nímž jsme nyní sice v okolí Florencie jezdili, ale na českém trhu nabízen nebude. U nás se základem stane jeho výkonnější provedení ACT 110 kW (150 k), které disponuje poprvé v dějinách automobilky Škoda vypínáním dvou válců v případě nízkého či částečného zatížení. Díky tomu Superb dosáhne kombinované spotřeby EU 4,8 l/100 km, což je o 0,5 l/100 km méně než u slabšího 1.4 TSI/92 kW. Dalším stupněm je i nadále 1.8 TSI, ovšem s výkonem zvýšeným ze 118 na 132 kW (180 k). I přes shodné objemové kategorie a rozměry válců jde o zcela nové pohonné jednotky. Následuje dvojice verzí známého 2.0 TSI 162 a 206 kW (220, resp. 280 k), z nichž ta výkonnější nahrazuje dosud nabízený šestiválec 3.6 FSI a je určena jen pro provedení 4x4.
Vznětové motory zastupují 1.6 TDI/88 kW (120 k) a 2.0 TDI s výkonem 110 a 140 kW (150, resp. 190 k). V závislosti na konkrétní konfiguraci mohou mít motory nového Superbu manuální i samočinné převodovky (DSG), případně pohon kol obou náprav, vznětový čtyřválec 2.0 TDI s dvojitým přeplňováním však Superbu zůstane zapovězen. Jak se nám ale potvrdilo, dynamické schopnosti výkonnějšího z dvoulitrů plně vyhoví požadavkům i náročného zákazníka. V paletě užitečných asistenčních systémů nechybí couvací kamera, projekce dopravních značek do přístrojového štítu, hlídání jízdy v pruhu, adaptivní tempomat s radarem ani multimediální soustavy se širokou škálou propojitelnosti s chytrými telefony na platformách Apple a Android. Další z premiér pro značku Škoda jsou adaptivní tlumiče DCC, jež mimochodem tým Martina Hrdličky vyvíjel zcela sám a bez pomoci z VW Group.
V Toskánsku jsme zkoušeli verze 1.4 TSI 92 a 110 kW a výkonnější z jednotek 2.0 TDI. První dojem z usednutí za volant připomíná Octavii, po rozjetí je však všechno jinak, Superb je opravdu velké auto, a tak se i chová. Nabídkou prostoru, zvláště na zadních sedadlech, překonává i ta největší očekávání, většinu konkurence deklasuje též dlouhým seznamem chytrých řešení Simply Clever. Potěšily třeba hranoly na suchý zip omezující pohyb menších předmětů v zavazadlovém prostoru, vyjímatelná baterka a řada schránek pro odkládání drobností rozmístěná po celém interiéru. Jak bylo řečeno výše, Superb vychází z modulární koncernové platformy MQB, takže je zhruba o 75 kilogramů lehčí než předchůdce, a to i přesto, že je ve všech ohledech větší. Podvozek je naladěn dosti komfortně, takže při rychlé jízdě na nerovné silnici mívá tendenci rozhoupat se (ale do stran se nenaklání!). Vřele lze doporučit adaptivní tlumiče DCC (tuhost upravují přibližně v rozsahu 30 %), jež tento jev v režimu Sport do značné míry kompenzují.
I na nízkoprofilových pneumatikách je Superb schopen účinně filtrovat rázy od nerovností vozovky. Je až neuvěřitelné, jak spolehlivě se nový Superb chová v serpentinách a s jakou servilitou se stáčí do ostrých zatáček. Svého předchůdce překonává i v tomto ohledu velkolepým stylem, jsou znát nižší hmotnost, širší rozchod kol a delší rozvor náprav. Opravdu nadšeni jsme byli z kombinace motoru 1.4 TSI/110 kW a manuální převodovky, spotřeba je o jeden až dva litry vyšší než u dieselu, ale kultivovaný chod, razantní zátah, široké spektrum využitelných otáček i lehčí příď (nemluvě o ceně) stojí za zamyšlení. Naše první zkušenosti se Škodou Superb podrobněji rozebereme v článku v našem magazínu, kde se můžete těšit i na ceníky a tabulky technických údajů.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)