Svezli jsme se
Živě: Opel – jezdili jsme s novými vznětovými motory
Jiří Duchoň 26.02.2015 22:19
Představujeme
V okolí irského Dublinu jsme zkoušeli nový motor 1.6 CDTI a modernizovaný agregát 2.0 CDTI.
Ačkoli má automobilka Opel historicky s vývojem a výrobou vznětových motorů bohaté zkušenosti (vzpomeňme spolehlivé jednotky 17DR ve Vectře A či rekordní speciál Opel Diesel Rekordwagen GT z roku 1972), v posledních letech se spoléhala především na převzaté či modifikované konstrukce Isuzu a Fiat. Nyní se však pustila do vlastního vývoje. Jeho výsledky jsou zcela nový čtyřválec 1.6 CDTI a výrazně modernizovaný 2.0 CDTI, u nějž toho již z předlohy Fiat zbylo jen minimum. Posláním menšího z nich je stát se základem palety dieselů pro řady Astra, Mokka či Zafira, a to díky široké škále nabízených výkonových variant.
Nový 1.6 CDTI jsme včera a dnes v Irsku zkoušeli ve vozech Opel Mokka, ovšem své vůbec první aplikace se dočkal již na sklonku loňského roku v řadě MPV Zafira. Jak bylo uvedeno výše, řeč je o zcela nové konstrukci bez jakékoli návaznosti na jiné motory. Hlavními cíli autorů bylo dosáhnout co nejnižší spotřeby paliva a emisí CO2 (EU6 samozřejmostí), vysokého měrného výkonu (testované Mokky měly 100 kW, což je z objemu 1,6 l skvělý výsledek!) a razantně snížené hladiny úrovně hluku a vibrací. Výrobce šel dokonce tak daleko, že o svém výtvoru hovoří jako o „šeptajícím dieselu". Jakkoli může tato floskule zdvihat koutky v ústech kritiků, pravdou je, že nejde o žádný nepodložený marketingový výrok, což naše zkušenosti potvrdily...
Agregát Opel 1.6 CDTI je vůbec prvním vznětovým motorem automobilky Opel s celohliníkovou stavbou v dějinách. Jde o skutečně globální projekt, jenž vznikal ve střediscích General Motors v italském Turíně a severoamerickém Warrenu, přičemž zásadní kroky v ladění pro konkrétní použití probíhalo v německém Rüsselsheimu a výroba běží v maďarském Szentgotthárdu. Olejové čerpadlo je integrováno v olejové vaně a v kombinaci s řadou kompaktních opatření klesla hmotnost motoru proti Isuzu 1.7 DCTI přibližně o 20 kg. Nový motor si vystačí s jediným, vodou chlazeným ventilem EGR pro recirkulaci výfukových plynů, samozřejmostí jsou turbodmychadlo s variabilní geometrií rozváděcích lopatek a čtveřice ventilů na válec.
Z hlediska deklarovaného důrazu na omezení hlučnosti působí poněkud nezvykle ventilové rozvody vedené řetězem. Nejnovější generace vstřikovacího systému common-rail (Bosch) se solenoidovými tryskami pracuje s tlakem až 2000 barů a deseti vstřiky v každém cyklu. Kombinovaná spotřeba klesla o 0,5 l, ovšem nejdůležitější je, že se motor svým chováním vymyká dnešním zvyklostem dané kategorie. Vibrace a pronikání hluku do interiéru jsou skutečně na mimořádně nízké úrovni, náběh točivého momentu je plynulý již od volnoběžných otáček, reakce na sešlápnutí plynového pedálu bleskové a rozjezdy či manévrování usnadňuje briskně fungující elektronické dorovnávání otáček. Důraz na omezení hluků a vibrací je patrný na řadě míst, za zmínku stojí třeba masivní kryt na motoru z pěny PUR či nezvyklý tlumicí segment z plastu nasazený přímo na patách vstřikovačů.
Větší 2.0 CDTI není zcela nový, ale jde o další evoluci původního agregátu Fiat, ovšem je třeba dodat, že mnoho toho již z původní konstrukce během let nezůstalo. Motor jsme zkoušeli v sedanech a kombi Opel Insignia. Zachovává si rozvody řemenem (žene ale jen vačkový hřídel výfukových ventilů, ten u sacích je od něj poháněn ozubenými koly), disponuje tužší, dvoudílnou olejovou vanou, o 20 % výkonnějším turbodmychadlem a rozměrnou rezonanční komorou v sání přispívající k omezení hlučnosti. Výkon narostl ze 120 na 125 kW, točivý moment nabyl o 14 % a základní kombinovaná spotřeba klesla na 4,3 l/100 km. V praxi jsme u Insignií zaznamenali znatelný pokrok v redukci přenosu hluků a vibrací i ve všech důležitých provozních parametrech včetně odezvy na sešlápnutí plynového pedálu, přesto je rozdíl mezi 2.0 a 1.6 CDTI propastný a prokazuje přednosti progresivních prvků zcela nové konstrukce. 1.6 CDTI u nás v těchto dnech s cenou začíná v typu Mokka na 501 900 Kč (pouze 100 kW/136 k) a nejlevnější 2.0 CDTI/125 kW pořídíte v Insignii za 770 900 Kč. K novým motorům Opel CDTI se vrátíme podrobnou reportáží v magazínu Automobil Revue.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)