Svezli jsme se
Živě: Citroën C3 je zde, veze Airbumps a kameru
Jiří Duchoň 29.06.2016 13:45
Doslova před několika okamžiky byla v Lyonu slavnostně odhalena třetí generace modelu Citroën C3. Jsme zde!
Pokud si někdo myslel, že model Citroën C4 Cactus byl pouhým stylistickým výstřelkem, spletl se. Nový Citroën C3 kráčí v jeho extravagantním stylu, ovšem v daleko vytříbenější podobě. Je třeba ocenit odvahu Citroënu, že u svého stěžejního, masového modelu vykročil právě touto cestou. Ve dvou dosavadních generacích vzniklo na 3,5 milionu vozů C3, jenž je trvale bestsellerem značky, vždyť každý pátý Citroën prodaný v Evropě náleží do řady C3! Je zde spousta novinářů na několik málo vozů, a tak berte prosím přiložené snímky pouze jako informativní, poněkud improvizované, brzy je doplníme oficiálními fotografiemi. Odhalení je to skutečně významné; až do poslední chvíle se totiž výrobci podařilo udržet pod pokličkou nejen podobu vozu, ale též všechny jeho specifikace!
Jak bylo řečeno výše, nový Citroën C3 našel jasnou inspiraci v Cactusu, přitom však navazuje na ostatní aktuální řady Citroënu. Na bocích tedy nechybí vyměnitelné ochranné pásy Airbumps, příď nese osvětlovací jednotky dělené do dvou výrazných vodorovných úrovní, interiér včetně obkladů dveří a palubní desky je střižen ryze účelově. Proti Cactusu však nechybí konvenční přístrojový štít ani ventilační výdech na palubní desce vpravo, celek působí honosnějším a přívětivějším dojmem. Prostorem na sedadlech (zvláště ta přední jsou nadprůměrně rozměrná a pohodlná) se novinka nijak nevymyká zvyklostem segmentu B. Nový C3 vychází ze stejné platformy PF1 jako jeho předchůdce. S délkou se drží v čtyřmetrové kategorii, je o citelných 40 mm nižší, ale přesto opticky směřuje do populárního segmentu crossoverů (viz celkově robustní vzhled či plastové obklady hran blatníků).
Do této kategorie nový Citroën C3 přiváží dnes poměrně raritní optimismus a hravost a širokou škálu variant, vzájemně kombinovat lze devět odstínů karoserie, tři barvy střechy a čtyři provedení interiéru. C3 se má stát prvním Citroënem vytvořeným v rámci nové strategie Advanced Comfort, nicméně jejího hlubšího vysvětlení jsme se zatím nedočkali. Ve světové premiéře se v Citroënu C3 objevuje systém Citroën ConnectedCam. Jde o kameru vestavěnou za středovým zrcátkem a snímající prostor před vozem, tlačítkem lze za jízdy pořizovat snímky a až 20 s dlouhé videosekvence. Hlavním posláním tohoto systému je možnost pohodlně sdílet vaše radostné okamžiky na sociálních sítích (raději bez komentáře…), nicméně kamera v podstatě běží ve smyčce nepřetržitě (paměť 16 GB), takže v případě eventuální dopravní nehody uloží záznam 30 s před a 60 s po nárazu. V Rakousku, Švédsku a Dánsku se však bez tohoto prvku, s ohledem na tamní legislativu, bohužel budou muset řidiči obejít.
Pohonné jednotky sestávají ze zážehových tříválců PureTech 1,2 l a vznětových čtyřválců BlueHDi 1,6 l. „Benzíny“ se nabízejí s výkony 50, 60 a 81 kW (68, 82 a 110 k), „diesely“ pak s 55 a 74 kW (75, resp. 100 k). Standardem jsou pohon předních kol a manuálně řazené pěti a šestistupňové převodovky BVM, pouze pro nejvýkonnější PureTech lze připlácet za šestistupňovou samočinnou rychlostní skříň EAT6 (ano, s měničem, žádný „robot“!). Ve výbavě se lze těšit na hlídání únavy, slepých úhlů zrcátek a nechtěného opuštění jízdního pruhu nebo na multimediální systém se sedmipalcovým dotykovým monitorem, projekcí obrazu couvací kamery či MirrorLink a další formy propojení s chytrými telefony Apple a Android.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)