Svezli jsme se
Živě: Chateau Loučeň Concours d´Elegance 2015
Jiří Duchoň 08.06.2015 17:20
Představujeme
Mladá Soutěž elegance v Loučni se v průběhu čtyř let vyhoupla mezi špičkové akce svého druhu…
Již jsme si tak nějak zvykli na to, že se od jara do podzimu v různých koutech naší republiky často souběžně koná nepřeberná řada nejrůznějších veteránských setkání, jízd, soutěží, výstav a závodů. Už kvůli jejich počtu je jasné, že většinou převládá kvantita nad kvalitou, i ty největší klenoty českých sbírek přeci mohou být v dané chvíli pouze na jednom místě! Do společnosti těch nejvyhlášenějších podniků svého druhu se teprve v roce 2012 zařadila Soutěž elegance na zámku v Loučni, jež se soustředí na to nejlepší z tradice meziválečných Concours d´Elegance. A to nikoli počtem zúčastněných vozidel, ale jejich kvalitou, přičemž výběr exponátů prochází náročným sítem. Jako pověstná červená niť se novodobou tradicí Soutěže elegance v Loučni vine jméno slavného karosáře Oldřicha Uhlíka, jehož cenu každý rok obdrží automobil zvolený návštěvníky.
Pořadatelé letošní ročník z nějakého důvodu neoznačovali jako čtvrtý, ale jako třetí, ten první v roce 2012 zřejmě považovali za nultý, zkušební. Aby bylo učiněno označení „soutěž“ zadost, zasedla opět odborná porota, aby ve čtyřech kategoriích zvolila nejlepší exponáty. Také tentokrát jury předsedal Karel Kupka, vydavatel časopisu Motor Journal, jenž do svého týmu pozval mého kolegu Jana Tučka, svého kolegu Jiřího Mewalda a Zdeňka Vacka z magazínu AutoTip Klassik. Mě se dostalo té cti stát se pátým do této vybrané party. S ohledem na úroveň vystavených strojů se zprvu zdálo, že volba samotná skončí ošklivým krveprolitím, nakonec k tomu ale nedošlo. Diskuse byla sice živá, bohatá a konstruktivní, ale shody jsme nakonec dosáhli poměrně snadno.
Malebný zámecký park v promyšleně rozvržené expozici zaplnilo 86 historických vozidel, z nichž prakticky každé by si zasloužilo vyhrát. Návštěvníci si mohli prohlédnout třeba pitoreskní Hurtu DC (1907), Bugatti T13 Brescia (1922), impozantní Voisin C3L (1925), hned pět strojů Hispano-Suiza a řadu dalších. Přímo před hlavním vchodem zámku se prezentovala československá meziválečná aerodynamika: přítomným se naskytl naprosto jedinečný pohled na vozy Škoda Popular Monte Carlo (1937), Wikov 35 zvaný Kapka (1931), Tatra 77 (1936) a brněnská Zetka Z4 pro závod 1000 mil československých (1933). Zmínku by si zasloužil každý z vystavených automobilů, takže si prolistujte připojenou fotografii (kompletní katalog najdete zde).
Vybírali jsme vítěze ve čtyřech kategoriích. V kategorii před rokem 1945 jsme vybrali, Farman A6B (1925), jeden z šesti dochovaných vozů této značky na světě, který je po technické stránce více letadlem než automobilem (na palubě nemá jediný litinový díl!). Ve třídě po roce 1945 jsme vítězem dekorovali krásný roadster Nash-Healey (1952) s americkou technikou, britským podvozkem a karoserií od Pininfariny. Kategorii Laurin & Klement/Škoda (25 vozů) bez diskusí opanoval Laurin & Klement Rk/M (1913), velký faeton hraběte Kolowrata, jenž si jej nechal osadit prototypovým motorem OHV.
Na jediném místě se v Loučni sešlo 16 automobilů prostějovské automobilky Wikov a my jsme nejvýše ocenili elegantní model 40 (1936) se skloněným chladičem, jenž vyniká nejen precizní úrovní zpracování, ale také značnou dávkou originality. Návštěvníci pak udělili Cenu Oldřicha Uhlíka kompresorovému Duesenbergu SJ (1932). To mě osobně velmi potěšilo, neboť tento vůz patřil k mým favoritům, a to nejen dokonalým stavem, ale také původností. Těšíme se na příští ročník!