Svezli jsme se
Živě: veteráni Škoda na vlastní kůži! (+ 27x foto)
Jiří Duchoň 20.10.2015 22:35
Představujeme
Dnes jsme v Mladé Boleslavi a jejím okolí jezdili s historickými vozy Škoda. Zážitky to byly nevšední…
V záplavě práce s nejnovějšími automobily, nabízejícími většinou ta nejmodernější mechanická a elektronická řešení současnosti, je návrat do minulosti vítaným zpestřením. Učí nás nejen s úctou a úžasem obdivovat odvahu a um našich předků, ale také naplno docenit všestranný pokrok, jaký automobil jakožto (stále ještě) stěžejní prvek individuální dopravy za ty desítky let udělal. Dnes, tedy stále ještě v roce 120. výročí výroby automobilů v Mladé Boleslavi, jsme právě k takové konfrontaci dostali skvělou příležitost, neboť pro nás vedení Škoda Auto a pracovníci Škoda Muzeum připravili několik historických vozidel a umožnili nám strávit celý den za jejich volanty.
Většina exponátů pocházela přímo ze Škoda Muzeum, některé pak zapůjčena ze soukromých sbírek, a my jsme samozřejmě stihli vyzkoušet jen několik z nich. Po ranním příjezdu nás před Muzeem uvítal výřad očividně bezvadně připravených historických produktů mladoboleslavské automobilky (až později se ukázalo, že některé z nich až tak bezvadné nebyly, paradoxně zejména novější kousky se potýkaly se slabým dobíjením…).
V sestavě nechyběly, v chronologickém pořadí, krémový phaeton Laurin & Klement 110 (1926), sedan Škoda 645 (1932), skvostné aerodynamické kupé známé pod jménem Škoda Popular Monte Carlo (1937), dva Tudory (Škoda 1101 polokabriolet a Škoda 1102 Roadster), Spartak Škoda 440 (1957) čerstvě restaurovaný do podoby, v níž se tovární tým automobilky Škoda ve druhé půli padesátých let účastnil evropských soutěží, legendární otevřená Felicia (1961) ani kombi Škoda Octavia (1968). Trať nás provedla okolím Mladé Boleslavi a Mnichova Hradiště a končila na Veřejném mezinárodním letišti Mnichovo Hradiště, přístupném z obce Hoškovice. Tam jsme si mohli důkladně prohlédnout repliku prvního mladoboleslavského automobilu, voituretty Laurin & Klement A, a nechat se svézt slavným soutěžním strojem Škoda 130 RS (1976), postaveným pro Rallye Monte Carlo 1977.
Den jsme ale zahájili metou nejvyšší, svezením s tzv. Popularem Monte Carlo v nejatraktivnějším, proudnicovém provedení s důsledně splývající zádí osazenou křidélkem v úloze stabilizační plochy a polozapuštěnými předními reflektory krytými spolu s maskou chladiče drátěnými mřížemi. Série sedmi desítek lišících se vozů vznikala do roku 1938 na počest úspěchu z Rallye Monte Carlo 1936, s nímž sdílela kompaktní podvozek Popularu kombinovaný s výkonnějším čtyřválcem SV 1,4 l z typu Rapid o výkonu 22 kW (31 koní) a třístupňovou převodovku, podle principu transaxle usazenou pro vhodnější rozložení hmotnosti u zadní nápravy.
Následovalo setkání zcela jiného druhu, a to s „falešným kabrioletem“ postaveným v roce 1930 na podvozku prodloužené Škoda 645 pro jistého lékaře z Hluboké. Etymologie označení tehdy byla jasná: 6 válců, výkon 45 koní. Zaujal nás nejen mimořádně hladký běh řadového šestiválce, ale též až neuvěřitelný komfort pérování a luxusní výstroj zadní části interiéru včetně lampiček, výklopné opěrky nohou nebo popelníku s elektrickým zapalovačem cigaret. Den s historickými vozidly z Mladé Boleslavi jsme uzavřeli elegantním, dvoubarevně lakovaným Spartakem 440 z roku 1957 (ano, i tehdy ještě bylo vše zřetelné, 4 válce, 40 koní!) v soutěžní verzi s pomocnými světlomety a přídavným stěračem.