Svezli jsme se
Zetor Crystal představen, šestiválcová legenda je zpět!
Jiří Duchoň 25.06.2015 19:40
Představujeme
Dnes dopoledne byl v brněnské centrále Zetoru představen zcela nový Crystal. Byli jsme při tom…
Brněnská traktorárna Zetor příští rok oslaví 70. výročí své existence a našince potěší, že ve skvělé kondici. V prvních dekádách své historie traktory Zetor na svých chladičích nesly kulaté emblémy brněnské Zbrojovky s písmenem „Z“ ve stylizované hlavni střelné zbraně, protože právě v areálech Zbrojovky se původně traktory vyráběly. Model Zetor 25 (Zetor = fonetické „zet“ plus poslední dvě písmena ze slova „traktor“) bez nadsázky postavil poválečné československé zemědělství na kola a následován byl plejádou skvělých, vesměs dvou a čtyřválcových typů včetně unifikovaných řad (UŘ). Prvním produktem UŘ II se stal model 8011, bezesporu jeden z nejmodernějších traktorů své doby, který se do výroby dostal v roce 1968 pod označením Zetor Crystal. Na mezinárodních výstavách zemědělské techniky exceloval, ale záhy byla administrativním úkonem jeho výroba převedena z Brna na Slovensko.
Dnes byl v prostorách moderní dvoupodlažní budovy Zetor Gallery omezenému výběru novinářů od nás, ze Slovenska a Polska představen zcela nový Crystal. Stává se největším a nejmodernějším typem Zetoru a jeho skutečnou vlajkovou lodí, jež doplňuje stávající řady Major (60 až 80 koní), Proxima (v několika větvích pokrývá rozpětí 70 až 120 koní) a Forterra (100 – 150 koní). Společnost Zetor Tractors a.s. tak v současnosti postrádá zastoupení již pouze ve třídě malých traktorů do 50 koní a těch největších do 200 koní, ovšem i pro tyto kategorie připravuje produkty. Nový Crystal je osazen vznětovým šestiválcem Deutz 6.1 TCD (na vlastních motorech však konstrukční dílny Zetoru pracují) se vstřikováním Common-Rail, čtyřmi ventily na válec a výkonem 106, nebo 120 kW (144 a 163 koní). Plnění emisních požadavků nejnáročnějších trhů zajišťuje vstřikování močoviny (SCR), takže filtr pevných částic není potřeba.
Crystal má převodovku typu 30+30 kombinující mechanické a samočinné řazení a redukce a v dané kategorii nabízí bezkonkurenční rozsah převodů přenášených na kola. Nová přední náprava Carraro 20.29 má rozchod kol 1900 mm a na přání je opatřena nezávislým pérováním kol, rozvor náprav činí 2740 mm. Samozřejmostí jsou samočinné uzávěry diferenciálů, zesílená zadní náprava s rozchodem 1850 až 1950 mm i vývody PTO vpředu i vzadu. Nový Zetor Crystal nad srovnatelnou konkurencí vyniká zdvihací silou 3BZ až 7800 kg, schopností zdolat převýšení až 38 % či servisním intervalem 500 mth. Hydraulické rozvody pro pohon příslušenství mají celkem sedm standardizovaných rychlospojek, čerpadlo s průtokem až 80 l/min. a posílenou filtraci se signalizací závad filtrů v přístrojovém štítě.
Nový Zetor Crystal se na první pohled odlišuje červenými ráfky kol, jež do výroby značky Zetor přináší jako úplně první v její novodobé historii. Při prvních jízdních zkouškách na louce v blízkosti Křtin mě jako řidiče, jenž se za odborníky na ovládání zemědělských vozidel rozhodně nepovažuje, příjemně překvapily znamenitý výhled všemi směry, pohodlné odpružené sedadlo a snadné ovládání všech prvků včetně příslušenství. Nový přístrojový štít disponuje přehlednými a výraznými kontrolkami, analogovými přístroji s dominantním otáčkoměrem a displejem diagnostiky. V rámci dnešní prezentace jsem se podíval i do výroby (průběžně řešená rekonstrukce závodu má v roce 2017 vyústit v navýšení jednosměnné produkce na 7200 strojů ročně) i do místního muzea, ale k tomu se dostaneme až v dalších článcích v magazínu Automobil Revue.