Svezli jsme se
Volvo XC60 Polestar Engineered – Další kapitola
Petr Hanke 11.01.2021 06:36
Přinášíme první reálnou zkušenost s novou řadou sportovně laděných modelů Volvo nazvaných Polestar Engineered. V karoserii modelu XC60 vznikl zajímavý mix vlastností.
Tímto testem nepřímo navazujeme na články v Automobilu 5/2017, představující sportovní sedan Volvo S60 Polestar, a 6/2019, kde jsme přinesli první informace o modelech nazvaných Polestar Engineered. Právě v těchto krocích totiž rodina sportovně zaměřených verzí, prozatím patřících výhradně do řady 60, vznikla. V případě Volva nebylo spojení typické bezpečnosti a odpovědnosti se „zlou“ sportovní image jednoduché. Navíc modely Polestar Engineered přišly přibližně ve stejné době, kdy automobilka plošně zavedla omezení nejvyšší rychlosti svých vozů na 180 km/h, čímž si vlastně šikovně omluvila, proč nemá smysl používat větší motory než dvoulitrové čtyřválce.
Verze Polestar Engineered jsou postavené na vrcholné verzi XC60 T8 AWD Recharge, takže je pohání plug-in hybridní hnací soustava, tvořená vpředu kompresorem a turbodmychadlem přeplňovaným zážehovým motorem 2,0 litru a vzadu elektromotorem, jemuž dodává energii ve středovém tunelu karoserie umístěný akumulátor s kapacitou 11,6 kWh. Pro variantu Polestar Engineered dostal zážehový čtyřválec o 10 kW (14 k) vyšší výkon a o 15 N.m navýšený točivý moment. Parametry elektrické větve hnací soustavy zůstaly nezměněné. Řidič má tedy k dispozici například pro předjíždění působivou zásobu síly a v režimu Polestar Engineered také citelně dravější reakce způsobené hlavně intenzivnější prací s elektromotorem. Při sportovním stylu jízdy ale jeho parametry nejsou zejména ve vyšších rychlostech schopné více pracovat se zadní nápravou, takže je třeba zvolit jízdní styl odpovídající vozům s předním pohonem a zábavu hledat spíše v rychlých nájezdech do zatáček než v potěšení ze samotné akcelerace, opírající se o zadní nápravu.
Právě na tento projev daný celkovou koncepcí vrcholných verzí T8 platformy Volvo SPA je navržen i podvozek verze Polestar Engineered. Nutno říci, že si na něm Švédové dali hodně záležet. Jako základ zvolili špičkové mechanicky nastavitelné tlumiče Öhlins, které dokáží zásluhou speciálního řešení pístů a pístnice přizpůsobovat svoji charakteristiku rychlosti pohybu pístu a současně jsou navržené tak, aby kompenzovaly změny hustoty oleje způsobené teplotou. Spolu s tlumiči byla upravena elastokinematika náprav, jsou použity tužší pružiny a stabilizátory s větším průměrem.
Výsledek je znát hned v první rychleji projeté zatáčce, kdy ve volantu jasně vnímáte celkově větší tuhost podvozku zabraňující přílišnému ponoření vnějšího předního kola v situaci, kdy brzdíte ještě v samotném nájezdu do zatáčky. Díky tomu máte vůz pevně pod kontrolou a na pohyby zádě můžete reagovat zcela přirozeně. V táhlých zatáčkách projížděných vysokou rychlostí podvozek svými vlastnostmi dodává pocit značné stability. Podvozek Polestar Engineered je suverénní také v navazujících zatáčkách. Při sportovní jízdě je tak největším limitem celkově vyšší stavba modelu XC60, v sedanu a kombi řady 60 by se kvality podvozku určitě projevily ještě podmanivěji.
A to také v otázkách komfortu, protože ve zvýšené karoserii je třeba použít tužší odpružení, což ve spojení s 21palcovými koly omezuje jízdní komfort. Volvo XC60 Polestar Engineered je na podvozku tuhé a poskytuje méně komfortu než běžné verze, nicméně v tomto případě nejde o nepříjemně prkenný projev, ale o chování přirozeně kopírující povrch silnice. I v tomto ohledu se projevuje kvalita použitých tlumičů, které i na ne zcela hladké vozovce dokáží zamezit odskakování kol, a tím dodat vozu potřebnou stabilitu a řidiči kuráž k rychlejší jízdě. Kdo tedy dokáže vlastnosti upraveného podvozku využít, bude nadšen, kdo ne a má Volva rád kvůli jejich utlumení a plavnosti, tomu přeci jen může chybět určitá izolační vrstva mezi ním a asfaltem.
Silnou stránkou nejsportovněji laděné verze je brzdová soustava se 400mm kotouči a šestipístkovými pevnými třmeny na přední nápravě. Jejich dodavatelem je japonská firma Akebono, jež nahradila Brembo v dříve zkoušeném modelu S60 Polestar. Účinnost celé soustavy je příkladná a při intenzivním zpomalování zaujme i pevným pocitem na pedálu brzdy. Snad jen sladění mezi mechanickým brzděním a rekuperací při jízdě v běžném provozu by mohlo být jemnější.
Varianty Polestar Engineered se od standardních vozů odlišují také černými koncovkami výfuku a propracovanými kovanými koly s efektními detaily, mezi nimiž nechybějí nápisy Polestar Engineered, ale například ani čepičky ventilů v typické zlatožluté barvě. Zvenku prvky obvyklé u běžné varianty R-Design doplňují loga v masce chladiče a na víku zavazadlového prostoru. Jde o znaky, jež nesou modely Polestar 1 a 2 samostatné sportovní divize patřící do skupiny Volvo.
V interiéru se zkoušená verze od ostatních odlišovala především žlutými bezpečnostními pásy a sportovními sedadly. Standardem je také bohatší základní výbava v podobě například audiosoustavy Harman/Kardon nebo kožené palubní desky. Vzhledem k tomu i ke kvalitě tlumičů Öhlins, brzd Akebono a použitých kol se příplatek oproti verzi R-Design ve výši 235 tisíc korun zdá v celkové cenové úrovni jako rozumný. Jen je třeba, aby budoucí majitel dokázal přínos podvozku v otázkách jízdních vlastností náležitě ocenit.
Technické údaje
Motor
Plug-in hybridní soustava. Kapalinou chlazený, turbodmychadlem a kompresorem přeplňovaný zážehový řadový čtyřválec Drive-E (B4204T48), uložený vpředu napříč; rozteč válců 91 mm; hliníkový blok a hlava válců; DOHC 4V, proměnné časování; přímé vstřikování paliva, EU6; 1969 cm3 (ø 82,0 x 93,2 mm), 10,3:1; 233 kW (318 k)/5800–6100 min-1 a 430 N.m/2200–4500 min-1; elektromotor u zadní nápravy 65 kW (88 k) a 240 N.m, celkový výkon systému 298 kW (405 k)
a 670 N.m; akumulátor li-ion 11,6 kWh ve středovém tunelu.
Převodné ústrojí
Samočinná osmistupňová převodovka Aisin AW TG-81SD (5,250–3,029–1,950–1,457–1,221–1,000–0,809–0,673–Z 4,015), stálý převod 3,329; pohon všech kol, spalovací motor vpředu a elektromotor vzadu.
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a mechanicky nastavitelnými tlumiči Öhlins s ventily DFV, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vpředu ø 400 mm a pevné 6pístkové třmeny Akebono; ABS/EBD/EBA, ESC/TCS/CTC, HLA/HDC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod řízení 16,6, stopový průměr otáčení 11,4 m; pneumatiky 255/40 R 21.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2865 mm, rozchod kol 1655/1659 mm; d/š/v 4688/1915/1658 mm; světlá výška 216 mm; objem zavazadlového prostoru 468 l; objem palivové nádrže 70 l; hmotnost pohotovostní/celková 2115/2660 kg; brzděný/nebrzděný přívěs 2100/750 kg; součinitel odporu vzduchu cx = 0,32.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 180 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 5,4 s; spotřeba paliva WLTP kombinovaná 3,3 l/100 km; emise CO2 73 g/km; WLTP EV dojezd: 45 km.
od 2 039 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)