Svezli jsme se
Na silnicích bez úmrtí. Volvo XC90 ukazuje, jak na to.
Petr Hanke 12.12.2014 09:50
Z haly ve tvaru tunelu vyjíždí rychlostí 80 km/h matně oranžové Volvo XC90, které se ještě ani nezačalo prodávat. Ve zlomku sekundy projíždí příkopem a předním kolem na straně řidiče přímo naráží na kanalizační trubku. Následuje tupá rána, odletí několik plastových dílů, uvnitř vystřelí airbagy a auto se vznese do vzduchu. Po snad dvacetimetrovém skoku dopadá a zastavuje. Uvnitř sedí na svých místech posádka testovacích figurín, zavazadlový prostor je plný měřicí techniky a rozpadlé přední kolo je zaražené do podběhu. Při dopadu z podobného skoku na těla posádky prý působí stejně velké svislé přetížení, jako na pilota stíhacího letadla při katapultování. Na základě tohoto testu například Volvo vyvinulo speciální sedadlo uložené na deformovatelných členech, jež část těchto sil pohltí, a tím omezí zatížení těl posádky.
Technici, kteří zde v testovacím centru přímo v centrále značky Volvo v Hisingenu nedaleko švédského Göteborgu pracují prakticky nonstop, nás ujišťují, že žádnému z členů posádky by se při tomto typu nárazu nic nestalo. Volvo nejrůznějších typů crashtestů provádí u každého jednotlivého modelu více než 100, což patří k největšímu počtu v rámci všech automobilek.
Při rozhovorech s lidmi z vývoje bezpečnostních systémů je zřejmé, že pro Volvo jsou klasické nárazové testy prováděné organizacemi po celém světě spíše zpestřením jejich práce, protože jsou méně náročné než vlastní standardy. Zde se totiž navrhují auta tak, aby obstála při nejrůznějších typech nárazů, v různých rychlostech a s různým obsazením osob a zatížením. Zkrátka se snaží co možná nejvíce přiblížit reálnému provozu a reálným nehodám. Ostatně Volvo má již několik desetiletí celý tým lidí, kteří se vydávají za nehodami a zkoumají jejich příčiny i následky. Podle těchto informací se následně neustále zdokonalují bezpečnostní testovací procedury.
Jednou ze zajímavostí rozsáhlého vývojového centra značky Volvo je i centrum pro nárazové testy, jež bylo otevřené v roce 2000 a do dnešního dne zde provedli přibližně čtyři tisíce nárazových testů. Jde o zcela unikátní stavbu, která je schopná posílat automobily rychlostmi až 120 km/h do různých prostředí. Celé to vypadá jako obrovská otočná střílna. Podle typu testu se otočný tunel s vystřelovacím a vodicím zařízením (má výkon až 1000 kW) natočí buď na příkop (jako v našem případě), na terénní skoky, na skálu, do lesa nebo kam je potřeba. V blízkosti je také malé jezírko, ale do něj prý ještě žádné Volvo „nestříleli“...
Komplexní přístup k bezpečnosti
Nové Volvo XC90 má pro svou značku velký význam. Je po třiceti letech prvním Volvem vyvinutým vlastními silami a bude také základem pro budoucí nové modely. Důležité na této skutečnosti je to, že při vývoji se mohlo postupovat komplexně a jednotlivé bezpečnostní systémy se mohly propojit a vzájemně spolupracovat. To je značný rozdíl oproti starším typům, kde byly jednotlivé systémy především z oblasti aktivní bezpečnosti postupně přidávány jako samostatné celky s omezenou vzájemnou spoluprací.
V novém Volvu XC90 je proto vzájemně provázaný jak samotný „hardware“ karoserie a deformačních členů, tak řešení sedadel, bezpečnostních pásů, dětských sedaček a mnoha často unikátních aktivních bezpečnostních systémů. Volvo si je tímto přístupem tak jisté, že již před časem vyhlásilo svoji strategii Vision 2020. V ní říká, že v nových vozech Volvo od roku 2020 nezemře žádný člověk a dokonce ani nedojde k vážnému zranění posádky.
Bezpečnostní systémy Volva XC90
Základem každého vozu je tuhá karoserie, která je u Volva XC90 z jedné třetiny vyrobena z mimořádně pevné bórové oceli. Její struktura byla testována například i pro případ nárazu zezadu rychlostí 30 km/h. Při tomto nárazu jsou stále dostatečně ochráněni i pasažéři na sedadlech ve třetí řadě. Automobil o takovém nárazu zásluhou radaru v zádi „ví“ s předstihem, a tak pro upozornění rozbliká zadní svítilny a utáhne bezpečnostní pásy.
Nové Volvo XC90 je standardně vybaveno uceleným systémem asistenčních systémů zahrnutých pod hlavičku IntelliSafe. Tyto systémy využívají informací z několika zdrojů, hlavními z nich je čelní kamera a radar sledující situaci před vozem. Mezi nejzajímavější aktivní bezpečnostní systémy nového modelu XC90 patří tyto:
- Systém automatického zabrzdění v křižovatkách. Automobil monitoruje prostor před vozem a jakmile vyhodnotí situaci, kdy odbočuje doleva a v protisměru se přibližuje automobil nebo motocykl, rozhodne o automatické aktivaci brzd. Tím srážce buď zcela zamezí, nebo alespoň omezí její následky.
- Ochrana při neúmyslném sjetí ze silnice pracuje jako doplněk systému upozornění na nechtěné opuštění jízdního pruhu. V případě, že řidič z nejrůznějších důvodů (nepozornost, špatná viditelnost či únava) sjede ze silnice, automobil tuto situaci rozpozná a okamžitě přitáhne bezpečnostní pásy tak, aby udržely těla řidiče a spolujezdce na svých místech. O speciálně navrženém uchycení sedadla na deformačních členech již byla řeč.
- Systém City Safety dokáže rozpoznat riziko čelního střetu s překážkou (automobil, cyklista, motocyklista či chodec) a na tuto skutečnost upozorní řidiče. Při akutním riziku je toto zařízení, které funguje ve dne i v noci, připraveno zahájit automatické brzdění.
- Monitoring slepého úhlu vnějších zpětných zrcátek je další z bezpečnostních funkcí, u jejíhož zrodu stála právě značka Volvo. Systém BLIS upozorňuje i na vozidla, která se rychle přibližují zezadu.
- Asistent pro jízdu v kolonách automaticky reguluje nejen rychlost jízdy podle vozidla vpředu, ale zásahy do řízení upravuje také směr vozu. Jde de facto o rozšířenou funkčnost systému pro udržování v jízdním pruhu, avšak navrženého pro menší rychlosti a specifický provoz v kolonách.
- Ponárazové brzdění předchází vzniku následných nehod, které mohou nastat po prvním nárazu a dalším pohybu vozu. Po nárazu automobil automaticky brzdí téměř do úplného zastavení.