Svezli jsme se
Volkswagen Golf Variant 1.5 ETSI DSG – Úsporný krasavec
Lukáš Dittrich 30.09.2021 06:30
Nová generace koncernových modelů nižší střední třídy vykazuje v kombinaci se zážehovými motory mimořádně nízkou spotřebu. Pokud tedy hledáte prostorný a zároveň úsporný vůz, dnes už nutně nemusíte sahat po vznětovém agregátu.
Nová generace koncernových typů nižší střední třídy značek Škoda, Seat a Volkswagen už se na trhu zabydlela a v průběhu času zkompletovala neuvěřitelně širokou nabídku. Zájemci mohou vybírat mezi hatchbacky, liftbackem, karoserií kombi a bezpočtem motorů. Největší výběr najdeme u mateřského Volkswagenu. Typ Golf totiž lze pořídit se zážehovými a vznětovými motory, plug-in hybridním pohonem, v provedení na CNG a vše završuje ryze sportovní varianta R. Aby toho nebylo málo, u zážehových jednotek si dokonce můžete vybrat, zda sáhnete po tradičním provedení, nebo po mild hybridní variantě využívající malý pomocný elektromotor. K tomu přidejme různé další deriváty typu Alltrack, případně sportovně střižené výbavy R-Line, a známé klišé slibující, že „tady si vybere opravdu každý“, začíná být vcelku reálné.
Takto široká nabídka umožňuje vznik různých zajímavých kombinací, což dokazuje i testovaný exemplář. Ten přijel s mild hybridním hnacím ústrojím 1.5 eTSI, ovšem ukrytým pod atraktivní karoserií výbavy R-Line. Její nejviditelnější součástí je sportovní nárazník, difuzor vzadu a leskle černé prahové lišty. Dokoupit můžete ještě paket Black Style (dostupný pouze pro R-Line za 10 800 Kč), přinášející další leskle černé prvky (například kryty zpětných zrcátek), a výsledkem je velmi pohledné kombi. Obzvlášť v kombinaci s červenou barvou karoserie Kings (+18 500 Kč). Součástí R-Line jsou samozřejmě také sportovní sedadla, o 15 mm snížený podvozek a progresivní řízení. Jeho převod je velmi strmý, mezi krajními polohami jsme napočítali pouze dvě otáčky volantem.
Protože se typ Golf Variant prodává na českém trhu už od podzimu loňského roku a základní hatchback přišel do prodeje ještě o rok dříve, interiér dnes asi nikoho nepřekvapí. Dva displeje (10,25“ a 10“) sdružené do jednoho celku, absolutní minimum tlačítek a dotykové lišty umístěné pod středovou obrazovkou, tohle všechno už známe. Je ale zarážející, že i v době tohoto testu (proběhl začátkem června) se stále vyskytovaly problémy právě s multimediálním systémem. Jeden den například z ničeho nic přestal fungovat zvuk, tedy žádná hudba, hlasové ovládání nebo telefonování přes handsfree. To samé se nám v minulosti stalo i při testu Škody Octavia aktuální generace.
Na téma ergonomie současných vozů nižší střední třídy koncernu VW toho také bylo napsáno mnoho. Jednoduše vyžaduje zvyk, přestože Golf má pod středovým displejem alespoň čtyři tlačítka umožňující přímý vstup do menu asistenčních systémů, klimatizace, parkovacího asistentu a jízdních režimů. Mimochodem, jiný den nám cestu z Prahy do Brna „zpříjemňovala“ neustále vyskakující hláška doprovázená varovným pípnutím o tom, že „asistent pro vyparkování a výstraha při vystupování jsou nedostupné“. Těchto potíží souvisejících s elektronikou je opravdu škoda, protože jinak je Golf Variant výborný vůz.
V provedení R-Line kromě jiného potěší sportovními sedadly s integrovanými hlavovými opěrkami. Jejich tvar je bez debat dokonalý. V kontextu ekologicky laděného motoru 1.5 eTSI působí na pohled snad až přehnaně, nicméně na dlouhých trasách velmi dobře drží tělo. S vnitřním prostorem rozhodně problémy nečekejte. Pravda, šířku v úrovni loktů vpředu i vzadu (147/144 cm) nová Škoda Octavia překonává v obou řadách o dva centimetry, ostatní zástupci kategorie kombi nižší střední třídy ale nabízejí v podstatě to samé, co Golf Variant. Dnes už zkrátka vyloženě malý vůz v tomto segmentu nenajdete. Také prostor pro hlavu (až 102 cm vpředu a 97 cm vzadu) odpovídá dnešním standardům, pokud nebudeme počítat Focus Kombi, jenž je v tomto směru obecně nadprůměrný. A konečně i v podélném směru je místa dost, protože Golf Variant má oproti základnímu hatchbacku rozvor náprav prodloužený o pět centimetrů (2669 vs. 2619 mm).
Prostor pro zavazadla disponuje v základním uspořádání objemem 611 litrů. Podle tabulek to je spíše podprůměrné číslo, protože lepší je jak Leon Sportstourer (620 l), tak Octavia Combi (640 l) nebo Focus Kombi (635 l), přičemž dosluhující Peugeot 308 SW na Golf ztrácí jen jeden litr. Jenže objem přes 600 litrů obecně představuje více než dostatečný prostor pro náklad, takže se není potřeba znepokojovat. Zaujme délka ložné plochy 104 cm překonávající Octavii (96 cm), Leon (101 cm) i Focus (100 cm). Testovaný exemplář nabídl rovněž variabilní dno s možností uložit pod něj krycí roletku.
V úvodu zmíněná neuvěřitelně široká nabídka motorů je jasným dokladem skutečnosti, že dnes prožíváme zlatý věk automobilů (i když si mnozí myslí opak), protože možnost volby mezi benzinem, dieselem, hybridem, plug-in hybridem a někdy i elektrickým pohonem se začíná stávat celkem běžnou. Uvidíme, jak dlouho tato situace ještě vydrží. Nejblíže k odchodu má zřejmě vznětový motor, a právě na jeho místo by se mohly postavit jednotky typu zážehového přeplňovaného čtyřválce 1.5 eTSI. Tento motor totiž umí nabídnout slušnou dynamiku a zároveň velice zajímavou spotřebu. Trochu ztrácí pouze v reakcích na přidání plynu, ale s tím se žít dá. Obzvlášť když o něm hovoříme jako o náhradě za vznětový agregát.
Mild hybridní technika použitá v typu Golf Variant je shodná s tím, co známe ze Škody Octavia e-Tec. Základem je zážehový čtyřválec 1.5 TSI řady EA211 evo. Už tento motor samotný pracuje se všemi možnými prostředky vedoucími ke snížení emisí, ať už se budeme bavit o přímém vstřiku paliva, variabilním časování sacích i výfukových ventilů nebo systému deaktivace poloviny válců (ACT). Provedení eTSI navíc přidává malý elektromotor (startér-generátor) spojený s motorem řemenem. Součástí je také lithium-iontový akumulátor (0,6 kWh) umístěný pod sedadlem spolujezdce a měnič DC/DC uložený pod sedadlem řidiče.
Celý systém pracuje s napětím 48 V, napájení 12V sítě je umožněno právě prostřednictvím zmíněného měniče. To je potřeba zejména ve chvílích, kdy systém při jízdě spalovací jednotku zcela deaktivuje a vůz takzvaně plachtí. Taková situace může nastat při rychlostech 55 až 160 km/h. Přínosem mild hybridního ústrojí je ale také bleskové startování motoru po zásahu systému start/stop, a hlavně elektrická asistence při akceleraci, stejně jako možnost získat elektrickou energii pomocí rekuperace při zpomalování. Elektromotor umí v nízkých rychlostech přidat až 9 kW, v režimu generátoru dosahuje výkonu až 12 kW.
Reálně tak při troše snahy není problém snížit průměrnou spotřebu dokonce i pod pětilitrovou hranici. Testovací trasu jsme zvládli podle dotankování s výsledkem 5,4 l/100 km. Zajímavé ale je, že minulý rok testovaný Seat Leon Sportstourer, osazený stejně výkonným motorem 1.5 TSI (viz AR 8/’20), ovšem bez mild hybridního systému a s manuální převodovkou, vykázal naprosto identický výsledek. Podle oficiálních informací by měla přítomnost elektrické pomoci přinést úsporu až 0,4 l/100 km. Toto se patrně bude vztahovat k městskému provozu, protože elektrická asistence spalovací jednotce je nejvýraznější v nízkých rychlostech do zhruba 20 km/h. Při ustálené meziměstské jízdě mild hybridní systém znamená možnost plachtit s vypnutým motorem, ale ta zjevně zas tak velký praktický přínos nemá. Zajímavou spotřebu testovaný Golf vykázal i na dálnici. Při svižné jízdě se stále bezpečně vešel pod sedm litrů.
Dynamika kombi s parametry 110 kW (150 k) a 250 Nm je více než dostatečná. Pro eTSI standardně dodávaná automatická převodovka DSG sice nenabízí funkci Launch Control, přesto udávaný čas pro sprint na 100 km/h 8,7 s nezklame. Při praktických zkouškách dynamiky jsme naměřili stejnou hodnotu. Motor je příjemně tichý, což krásně doplňuje také výborná aerodynamika. Ta je další charakteristickou vlastností nové generace typů Octavia, Leon i Golf. V interiéru díky tomu panuje příjemné ticho, a to i při rychlostech blížících se hranici 200 km/h. Takové tempo mimochodem mild hybridnímu čtyřválci nedělá příliš velké potíže.
Jízdně představuje současný Volkswagen Golf naprostou špičku, přinášející perfektní stabilitu a více než dostatečný komfort, jemuž příliš neubírají ani testovaná osmnáctipalcová kola. Volkswagen si navíc pro svůj stále ještě velmi důležitý model ponechal výhodu v podobě víceprvkového zavěšení zadní nápravy. Typ Octavia Combi i Leon Sportstourer s tímto motorem si pořád musí vystačit s jednodušší vlečenou zadní nápravou. Testovaný vůz neměl o 15 mm snížený sportovní podvozek, standardně dodávaný s výbavou R-Line, nýbrž příplatkové adaptivní tlumiče DCC. Jejich nákupem se bez ohledu na zvolenou výbavu výška podvozku sníží přibližně o jeden centimetr. Ve sportovním nastavení je podvozek možná až příliš tuhý, v režimu Comfort je ale po stránce komfortu na nerovnostech vše v pořádku. Volkswagen dává v rámci jízdních režimů k dispozici pouze položky Eco, Comfort, Sport a Individual, zatímco například Škoda přidává ještě režim Normal. Pozitivní dojem podtrhují také asistenční systémy, fungující zcela spolehlivě, což zejména na dlouhých trasách citelně snižuje únavu řidiče.
Volkswagen Golf Variant osmé generace představuje zajímavou možnost pro zájemce hledající moderní rodinné kombi. S motorem 1.5 eTSI je úsporný, stále příjemně dynamický, může mít výbavu dříve vyhrazenou pouze nejvyšším kategoriím trhu a v provedení R-Line potěší i svým vzhledem.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený zážehový přeplňovaný čtyřválec EA211 evo, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; variabilní časování sacích i výfukových ventilů, elektronické přímé vícebodové vstřikování paliva, systém vypínání dvou válců, EU6d; 1498 cm3 (ø 74,5 x 85,9 mm), 12,5:1, 110 kW (150 k)/ /5000–6000 min-1, 250 N.m/1500–3500 min-1.
Převodové ústrojí
Dvouspojková sedmistupňová převodovka DSG. Pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná karoserie s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými adaptivními tlumiči DCC; dvouokruhová kapalinová brzdová soustava s posilovačem, vpředu i vzadu kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem a proměnným převodem, pneumatiky Bridgestone Turanza T005, 225/40 R18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2669 mm, rozchod kol 1533/1503 mm; d/š/v 4633/1789/ /1498 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 611 až 1642 l; objem palivové nádrže 50 l; hmotnost pohotovostní 1350 kg, celková 1970 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 710/1500 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 224 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 8,7 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 5,7 l/100 km; emise CO2 129 g/km.
Cena od 717 900 Kč
Výsledky měření
Největší rychlost
na V. ... 224 km/h
na jedn. stupně při 6500 min-1 I./II./III./IV. ... 45/74/117/171 km/h
Zrychlení (nabitý aku/vybitý aku) (s)
0 až 60 km/h ... 4,1 0
0 až 80 km/h ... 6,3
0 až 100 km/h ... 8,7
až 120 km/h ... 12,4
0 až 140 km/h ... 16,5
0 až 160 km/h ... 22,2
0 až 1000 m (konečná rychlost) km/h ... 29,8 s (176,0 km/h)
Zrychlení na jednotlivé stupně bez řazení
50 až 90 ... III./IV./V. ... 4,4/5,9/8,7 s
90 až 130 km/h ... I V./V./VI. ... 6,6/8,7/11,7 s
Průměrná provozní spotřeba
Na trati 142,9 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených rychlostí ø 84 km/h naměřená/palubní počítač ... 5,4/5,1 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 7,2 l/100 km
Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 57,8 ... 78,0 ... 97,4 ... 117,3 ... 137,8 ... 156,0
chyba (%) ... 3,7 ... 2,5 ... 2,6 ... 2,3 ... 1,6 ... 2,5
Počítač kilometrů chyba (%) ... 0,2
Vnitřní rozměry
První/druhá řada sedadel
Šířka ve výši loktů ... 1474/1441 mm
Šířka ve výši ramen ... 1419/1357 mm
Výška nad sedákem ... 931 až 1015/972 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 124 až 377 mm
Volant
Průměr/počet otáček mezi rejdy ... 353 mm/2
Nastavení (podélné/výškové ... 60/45 mm
Zavazadlový prostor
Délka (min./max.) ... 1035/1668 mm
Šířka (min./max.) ... 101/1253 mm
Výška (min./max.) ... 467/559 mm
Výška nakládací hrany ... 596 mm
Výška otevřeného víka ... 1893 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)